TVN24 Biznes | Pieniądze

Wakacje z bonem turystycznym. Co trzeba wiedzieć

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
red.
Źródło:
TVN24 Biznes
Rosną ceny nad polskim morzemFakty TVN
wideo 2/6
Fakty TVNRosną ceny nad polskim morzem

Polski Bon Turystyczny to wsparcie dla rodziców w sfinansowaniu wypoczynku, na przykład podczas rozpoczynających się wkrótce wakacji. Z drugiej strony celem bonu jest także pomoc dla osłabionej pandemią branży turystycznej. Do tej pory aktywowano bon około 1,7 miliona razy. Do kiedy i jak można nim zapłacić za usługę turystyczną? Wyjaśniamy.

Bon turystyczny 2021

Bon turystyczny to uruchomiona w 2020 roku w związku z pandemią COVID-19 forma wsparcia dla rodzin. Bon zaczął działać dopiero w drugiej połowie roku (od sierpnia) i nie wszyscy z niego skorzystali. Ale nic straconego, nadal można to zrobić. Zgodnie z przepisami bon traci ważność z końcem marca 2022 roku.

Wartość bonu wynosi 500 zł na każde dziecko które nie ukończyło 18. roku życia. Co istotne, dziecko musiało być niepełnoletnie nie w chwili korzystania z bonu, ale w dniu 18 lipca 2020 roku – jeżeli więc ukończyło 18. rok po tej dacie, bon wciąż będzie na nie przysługiwał. Bon przysługuje także na każde dziecko urodzone w 2021 roku. Rodzice posiadający dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą ponadto z tego tytułu uzyskać dodatkowe świadczenie w wysokości 500 zł.

Z bonu skorzystać może każda rodzina bez względu na swoje dochody. Z danych Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że bon przysługuje na niemal 6,5 mln dzieci.

W połowie czerwca resort rozwoju przekazał, że liczba zarejestrowanych firm uprawnionych do realizacji Polskiego Bonu Turystycznego sięgnęła 23 229, a średnia wartość realizowanego bonu wyniosła 730 zł. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Bon turystyczny – jak aktywować?

Bon ma postać elektroniczną. Aby go otrzymać, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) – tak samo, jak w przypadku ubiegania się o świadczenie 500 plus. Po potwierdzeniu naszej tożsamości przy użyciu profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego bon będziemy mogli aktywować w systemie.

Po aktywowaniu bonu na naszym e-mailu oraz profilu PUE ZUS pojawia się nasz indywidualny kod płatności. Dzięki niemu będziemy mogli skorzystać z bonu przy dokonywaniu rezerwacji noclegu lub imprezy turystycznej, lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Wystarczy wówczas podać kod obsługi płatności – przy tej okazji będziemy mieli możliwość ustalenia, jaką kwotę chcemy zapłacić przy użyciu bonu. Na koniec będziemy musieli jedynie potwierdzić płatność, podając kod potwierdzający, który otrzymamy za pośrednictwem SMS.

Jeżeli łączna kwota naszego bonu turystycznego jest większa niż cena kupowanej usługi, pozostała wartość bonu nie przepada. Będziemy mogli z niej korzystać przy kolejnych płatnościach aż do wyczerpania dostępnej nam puli pieniędzy. Jeżeli natomiast wartość bonu będzie mniejsza niż cena usługi, konieczna będzie dopłata brakującej kwoty w inny sposób – gotówką, kartą lub przelewem.

Jak skorzystać z bonu turystycznego?

Bon turystyczny, bez względu na datę aktywowania, zachowuje ważność do końca marca 2022 roku – obejmuje on więc nie tylko nadchodzący letni, ale również zimowy sezon urlopowy. Jeżeli w tym terminie nastąpi płatność za usługę, możliwe będzie również skorzystanie z noclegu lub imprezy turystycznej która odbędzie się po tym terminie.

Za pomocą bonu turystycznego możliwe jest zapłacenie za noclegi oraz uczestnictwo w imprezach turystycznych na terenie Polski. Możliwości jest więc bardzo wiele – od sfinansowania nim rodzinnego wyjazdu do hotelu lub pensjonatu, po opłacenie wyjazdu dziecka na kolonie, obóz sportowy lub harcerski. W 2021 roku możliwe jest również opłacenie nim wycieczek jednodniowych, a więc bez noclegu – warunkiem jest jedynie, aby wycieczka obejmowała co najmniej dwie różne usługi takie jak transport, usługi przewodnika, wstępy, rejsy statkiem czy zajęcia organizacyjne.

Pełna lista podmiotów, u których można zrealizować bon, dostępna jest na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel. Warto bazę tę sprawdzać, ponieważ w 2020 roku zdarzały się oszustwa przez podmioty nieuprawnione do realizacji bonów.

Pomoc w zakresie wykorzystania bonu można także uzyskać wysyłając wiadomość na adres bon@zus.pl lub pod dostępnym przez całą dobę numerem telefonu 22 11 22 111.

Należy pamiętać, że bonem turystycznym nie opłacimy wyjazdu zagranicznego, a także, że bon nie podlega wymianie na gotówkę. Niezrealizowany do końca marca 2022 roku bon  - jeżeli nie zostanie ponownie przedłużony przez rząd – przepadnie.

Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock