TVN24 Biznes | Z kraju

500 plus na wypoczynek. Liczba aktywowanych świadczeń zbliża się do kolejnej granicy

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało, że aktywowano do tej pory 1,7 miliona bonów turystycznych. Średnia wartość realizowanego bonu to 730 złotych.

Resort rozwoju przekazał, że liczba zarejestrowanych firm uprawnionych do realizacji Polskiego Bonu Turystycznego sięgnęła 23 tys. 229. "To wzrost o 21 proc. w porównaniu z lutym bieżącego roku" – zaznaczyło ministerstwo.

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej z powodu skutków epidemii COVID-19. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł. Bonem można płacić wielokrotnie do 31 marca 2022 roku.

"Zachęcam przedsiębiorców turystycznych i organizacje pożytku publicznego, aby rejestrowali się do programu Polski Bon Turystyczny. Jest to wsparcie dla wielu polskich rodzin i krajowej turystyki" – powiedział wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy. Zwrócił uwagę, że dzięki bonowi rodzice z dziećmi mogą opłacić obozy sportowe, rehabilitacyjne, wspólne wakacje czy wycieczki jednodniowe.

MRPiT wskazało, że Polacy aktywowali do czerwca 1 mln 700 tys. 968 Polskich Bonów Turystycznych. To o 447 tys. 490 w porównaniu do stanu w lutym tego roku. Średnia wartość realizowanego bonu wyniosła 730 zł. Dodano, że w porównaniu z lutym tego roku liczba pobranych z bazy ZUS bonów wzrosła o 52 tys. 596.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Długi weekend

Według biura prasowego oddziału zamiejscowego ds. obsługi i promocji Polskiego Bonu Turystycznego tylko w czasie ostatniego miesiąca, wliczając w to tzw. długi weekend czerwcowy, bonem zapłacono ponad 170 tys. razy.

"W tym samym okresie płatności zrealizowane Polskim Bonem Turystycznym wyniosły ponad 124 mln zł, a z puli wszystkich aktywowanych dotychczas bonów Polacy wykorzystali już ponad 440 mln zł" – czytamy w informacji przesłanej przez Biuro.

Zwrócono uwagę, że plany spędzenia rodzinnych wakacji w kraju i skorzystania z programu Polskiego Bonu Turystycznego przez Polaków to szansa dla przedsiębiorców na wykorzystanie "ponad 3,5 mld zł. dostępnych wciąż w ramach programu, w tym ponad 900 mln zł z bonów, które już zostały aktywowane i jeszcze nie wykorzystane przez beneficjentów programu".

Zwrócono uwagę, że bon może służyć do opłacania usług turystycznych do czasu wyczerpania jego wartości. "Jeśli jednak kwota danej usługi jest wyższa niż przysługująca w ramach bonu, klient może sam dopłacić różnicę, a obiekty, które zachęcą turystów możliwością płatności bonem, mogą też liczyć na dodatkowe środki, które wpłyną z tytułu opłacenia dłuższych pobytów czy korzystania przez turystów z dodatkowych atrakcji" – podkreślono.

"Obserwujemy systematyczny wzrost liczby aktywowanych bonów. Polacy planują już wakacyjne wyjazdy" – wskazała, cytowana w informacji, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Anna Salamończyk-Mochel. Oceniła, że zainteresowanie wypoczynkiem w Polsce i wykorzystaniem bonu nie słabną, a najbliższe lato będzie czasem "rodzinnych podróży z Polskim Bonem Turystycznym".

Rejestracja przedsiębiorców

Jak przypomniano, przedsiębiorcy, którzy chcą przyjmować płatności bonem, mogą zgłaszać się do programu przez cały okres jego trwania. "Aby znaleźć się w bazie Polskiego Bonu Turystycznego, wystarczy wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną za pośrednictwem profilu PUE ZUS. Obecnie w bazie znajdują się ponad 23 tys. podmiotów" – wskazano.

Dodano, że najwięcej firm obsługujących płatności Polskim Bonem zarejestrowało się w województwach: małopolskim, pomorskim, zachodniopomorskim i dolnośląskim. Zwrócono uwagę, że każda płatność zrealizowana za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego jest wypłacana przez ZUS w ciągu 14 dni od dnia realizacji na rachunek podany podczas rejestracji podmiotu.

W ubiegłym tygodniu senacka Komisja Ustawodawcza poparła projekt ustawy zgłoszony przez przedstawicieli izby wyższej, zgodnie z którym prawo do Polskiego Bonu Turystycznego mieliby zyskać również emeryci i renciści.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości