TVN24 Biznes | Pieniądze

Łączą się dwa duże banki. Zmiany dla ponad ćwierć miliona klientów

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Glapiński o dalszych podwyżkach stóp procentowych (wypowiedź z 3 listopada 2021)
Glapiński o dalszych podwyżkach stóp procentowych (wypowiedź z 3 listopada 2021)TVN24 BiS
wideo 2/5
TVN24 BiSGlapiński o dalszych podwyżkach stóp procentowych

Bank Pekao w najbliższy weekend przeniesie dane i produkty klientów Idea Banku do swoich systemów operacyjnych. To ostatni etap w procesie połączenia banków. Zmiany dotyczą około 270 tysięcy klientów byłego Idea Banku. Migracja ma się rozpocząć w piątek po godzinie 16. Klienci muszą przygotować się na utrudnienia w dostępie do usług.

Bank Pekao poinformował w komunikacie, że proces odbędzie się w pełni automatycznie. "Choć dostęp do rachunków będzie w te dni ograniczony, to możliwe będą płatności kartą w sklepach stacjonarnych i wypłacanie gotówki w bankomatach" - zapewniono.

Procesem migracji objętych będzie ok. 270 tys. klientów byłego Idea Banku, w tym ok. 220 tys. firmowych i ok. 50 tys. indywidualnych. Co ważne, numery wszystkich rachunków pozostaną bez zmian.

"Ujednolicenie obsługi klientów będzie ostatnim elementem w procesie połączenia banków. Od tej pory wszyscy klienci dawnego Idea Banku będą już korzystać z tych samych serwisów transakcyjnych co klienci Banku Pekao. Zyskają też dostęp do identycznych produktów i usług, w tym do rozwiązań niedostępnych w dawnym Idea Banku jak na przykład Apple Pay czy Blik, oraz możliwość korzystania z całej sieci oddziałów" - wyjaśnił, cytowany w komunikacie, Błażej Szczecki, wiceprezes Banku Pekao, nadzorujący Pion Technologii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Co to oznacza dla klientów?

Migracja będzie się wiązała z przerwami w dostępie do usług dla wszystkich klientów, zarówno korzystających dotąd z systemów dawnego Idea Banku, jak i Banku Pekao. Operacja migracji danych rozpocznie się w piątek, 19 listopada br. po godzinie 16.00.

Wszystkie elektroniczne serwisy dawnego Idea Banku – a więc bankowość internetowa Idea Cloud, aplikacja mobilna i bankowość telefoniczna – zostaną wyłączone. "Oznacza to, że nie będzie możliwe wydanie dyspozycji przelewu w bankowości elektronicznej, realizacja płatności internetowych Pay-by-link i płatności internetowych kartą z dodatkowym potwierdzeniem w Idea Cloud" - wyjaśniono. Klienci dawnego Idea Banku w tym czasie nie będą też mogli zlecić płatności na infolinii i w placówkach banku.

Jednocześnie zapewniono, że przez cały weekend, podczas którego będzie trwała migracja, będzie można płacić kartami w sklepach stacjonarnych i wypłacać gotówkę w bankomatach.

Migracja ma się zakończyć w nocy z niedzieli na poniedziałek. Według zapewnień Banku Pekao, w poniedziałek od godziny 8.00 klienci byłego Idea Banku zyskają dostęp do swoich rachunków w systemach Banku Pekao – będą korzystali z bankowości internetowej Pekao24 i aplikacji PeoPay, PekaoBiznes24 oraz z usług infolinii i sieci oddziałów Banku Pekao w całej Polsce.

W komunikacie przypomniano, że od 13 października Bank Pekao wysyłał nowe karty debetowe i kredytowe, które klienci byłego Idea Banku mogą aktywować od 21 listopada. "Karty kredytowe wydane przez Idea Bank przestaną być aktywne 22 listopada, a karty debetowe – 26 listopada. Aby zachować ciągłość w dostępie do środków, nową kartę kredytową najlepiej aktywować w dniach 21- 22 listopada, wykonując transakcję z użyciem kodu PIN przesłanego pocztą. Z kolei nową kartę debetową najlepiej aktywować do 26 listopada" - radzą przedstawiciele Banku Pekao. Z nowej karty debetowej będzie można korzystać z PIN-em ze "starej" karty.

Bank Pekao - utrudnienia

W najbliższych dniach wystąpią utrudnienia również dla obecnych klientów indywidualnych i firmowych Banku Pekao "w związku z zaawansowaną technologicznie operacją migracji danych i koniecznością niezbędnych prac informatycznych".

Jak poinformowano w komunikacie, serwis internetowy Pekao24, aplikacja PeoPay, Pekao24Makler oraz platforma eTrader Pekao będą niedostępne w sobotę od godziny 15.00 do godziny 12.00 w niedzielę. Serwis internetowy PekaoBiznes24, aplikacja mobilna i usługa Pekao Connect będą niedostępne od piątku od godziny 22.00 do godziny 6.00 w poniedziałek.

W czasie przerwy klienci Banku Pekao nie będą mogli m.in. realizować transakcji Blik oraz płatności internetowych Pay-by-link ani płatności internetowej kartą z potwierdzeniem autoryzacji w aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej. będzie można tylko zastrzec kartę. Płatności kartami w sklepach stacjonarnych i wypłaty z bankomatów mają działać prawidłowo.

Idea Bank przejęty przez Bank Pekao

Bankowy Fundusz Gwarancyjny pod koniec ubiegłego roku poinformował, że z powodu złej sytuacji kapitałowej wszczął przymusową restrukturyzację Idea Banku. W związku z nią 3 stycznia 2021 roku Idea Bank został przejęty przez Bank Pekao. 

Według Funduszu Idea Bank był zagrożony upadłością, "nie było przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze lub działania Idea Bank pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością". Podkreślono także, że "wszczęcie przymusowej restrukturyzacji Idea Bank było konieczne w interesie publicznym".

PRZYMUSOWA RESTRUKTURYZACJA IDEA BANKU - KALENDARIUM >>>

Z tą decyzją nie zgadzał się m.in. właściciel Grupy Getin Holding oraz przewodniczący Rady Nadzorczej Idea Banku Leszek Czarnecki, który w styczniu br. w "Faktach po Faktach" w TVN24 zapowiadał złożenie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odwołania od decyzji BFG.

Jak mówił, "tak zwane resolution, czyli wywłaszczenie właścicieli z majątku" banku może nastąpić m.in., gdy bank jest zagrożony upadłością. - Z tym się absolutnie nie zgadzamy – podkreślał Czarnecki. Dodawał, że nieprawdą jest, jakoby akcjonariusze nie chcieli ratować banku.

- Trudno mi tę decyzję inaczej rozumieć niż tylko w kategorii - tej, o której mi mówił prezes Chrzanowski - "planu Zdzisława" przejmowania moich banków. Nie udało się ich przejąć, nie udało się mnie aresztować, więc wracamy do "planu Zdzisława" - mówił wcześniej w rozmowie z TVN24 Czarnecki.

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości