Profesor Hausner: inflacja jest jak ogień, który trudno ugasić

Źródło:
TVN24 Biznes
Prof. Jerzy Hausner o rosnącej inflacji w Polsce
Prof. Jerzy Hausner o rosnącej inflacji w Polsce
wideo 2/6
Prof. Jerzy Hausner o rosnącej inflacji w Polsce

Inflacja w Polsce jest najwyższa od maja 2001 roku, w październiku ceny rok do roku wzrosły o 6,8 procent . - Inflacja jest jak ogień, jeśli się go zaprószy, to prawdopodobnie wywoła pożar, który trudno ugasić - ocenił w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 profesor Jerzy Hausner, były wicepremier. Jego zdaniem można było uniknąć tak wysokiego wzrostu cen.

Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek, że inflacja w Polsce w październiku wzrosła rok do roku o 6,8 procent. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 1,1 procent.

- To jest wysoka inflacja, a wysoka inflacja jest zawsze groźna - ocenił Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, Fundacja GAP.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Inflacja w Polsce

Wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński mówił we wtorek w Polskim Radiu 24, że inflacja jest zbyt duża. - Jeśli dzisiaj słyszymy twierdzenie, że inflacja jest problemem, to ono odzwierciedla rzeczywistość i dobrze, choć źle, że tak późno rządzący dostrzegli ten poważny problem, bo inflacja jest jak ogień, jeśli się go zaprószy, to prawdopodobne wywoła pożar, który trudno ugasić - komentował były wicepremier.

Prof. Jerzy Hausner o rosnącej inflacji w Polsce
Prof. Jerzy Hausner o rosnącej inflacji w Polsce

Zdaniem Hausnera, na pewno było można uniknąć dwóch rzeczy. - Po pierwsze, żeby inflacja osiągnęła taki poziom, czyli 6,8 procent, ale prawie wszystkie projekcje, które znam, przewidują, że ten poziom będzie wkrótce jeszcze wyższy. Prawdopodobnie bliski 8 procent i oby nie był wyższy - podkreślił Hausner.

- Można było uniknąć tak wysokiej inflacji, aczkolwiek prawdopodobnie nie można było uniknąć w ogóle wysokiej inflacji, ponieważ w dużym stopniu ona jest także przez nas importowana - dodał.

PAP/Maciej Zieliński

Stopy procentowe w Polsce

Druga rzecz - jak mówił gość "Faktów po Faktach" w TVN24 - dotyczy stóp procentowych. - Mogliśmy się na to przygotować przede wszystkim w takim sposób, by nie trzeba było teraz desperacko, żeby zatrzymać wzrost inflacji, tak gwałtownie podnosić stóp procentowych. Należało je podnosić znacznie wcześniej i przede wszystkim przygotować sobie przestrzeń do ich obniżania w odpowiednim momencie, a nie teraz jesteśmy w sytuacji, którą można określić "na musiku" - powiedział były wicepremier.

Jerzy Hausner stwierdził, że "mamy do czynienia na pewno z podwójnym błędem". - Lekceważeniem krajowych źródeł inflacji i nieprzygotowaniem przez Narodowy Bank Polski możliwości reakcji po swojej stronie - ocenił.

Stopy procentowe w Polsce podwyższano w październiku i listopadzie. Referencyjna stopa procentowa poszła w górę łącznie o 115 punktów bazowych do 1,25 procent.

Prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący RPP w odpowiedzi przesłanej Polskiej Agencji Prasowej wskazywał, że obecnie bardziej prawdopodobny jest dalszy wzrost stóp procentowych, ale trudno przewidzieć, czy ta ocena nie ulegnie zmianie.

Najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP zaplanowano na 8 grudnia 2021 roku.

PAP/Adam Ziemienowicz

NBP "chciał wspierać utrzymanie wysokiego wzrostu gospodarczego"

Były minister gospodarki i pracy był również pytany o nietrafionych prognozach Narodowego Banku Polskiego dotyczących inflacji. - To, że mylimy się w prognozach, jest wkomponowane. Oczywiście, jeżeli ten błąd jest w tej skali, to znaczy, że nie mieliśmy do czynienia z prognozami, tylko zaklęciami - stwierdził Jerzy Hausner.

- Wolałbym, żebyśmy opierali nasze działanie na kompetentnych, profesjonalnych prognozach i nie chcę powiedzieć, że prezesa Narodowego Banku Polskiego (Adam Glapiński - red.), który ma bardzo dobre zaplecze analityczne, nie stać na przygotowanie prognoz, pytanie, dlaczego nie tyle tych prognoz nie było, tylko dlaczego ich nie respektowały organy banku, czyli prezes banku i Rada Polityki Pieniężnej - tłumaczył.

W ocenie Hausnera stało się tak, dlatego że "chciano zakląć i uważano, że zaklęcia odmienią sytuację". - To jest takie typowe myślenie życzeniowe, w dodatku mam wrażenie, co zresztą usłyszeliśmy z ust Adama Glapińskiego, prezesa NBP, że bank swoją polityką chciał wspierać utrzymanie wysokiego wzrostu gospodarczego, czyli chciał pomagać rządowi w utrzymaniu wzrostu gospodarczego - zwrócił uwagę gość "Faktów po Faktach" w TVN24.

Jak dodał, "samo to, że myśli się o utrzymaniu wzrostu gospodarczego nie jest naganne, jeśli nie odbywa się to kosztem podstawowego celu, który dla Narodowego Banku Polskiego jest jak dla każdego banku centralnego jednoznaczny, a mianowicie utrzymanie stabilności pieniądza, czyli niedopuszczenie do inflacji". Cel inflacyjny wynosi 2,5 proc. plus/minus 1 punkt procentowy. - Górna granica celu została przekroczona w 2019 roku. My od dwóch lat jesteśmy powyżej tej górnej, dopuszczalnej - bo 3,5 procent to dopuszczalna granica, którą bank ma uznać za akceptowalną - i wtedy powinna nastąpić reakcja, czyli ponad 2 lata temu - stwierdził były wicepremier.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Citibank Handlowy, Bank Pocztowy, Bank BPS, Nest Bank i Toyota Bank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątek spółka PKP Intercity poinformowała o odwołaniu dotychczasowego, a następnie powołaniu nowego zarządu. Na stanowisko prezesa powrócił Janusz Malinowski, a funkcję wiceprezes objęła Dagmara Zawadzka.

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młoda mama dostanie pieniądze i może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe, sąsiadkowe czy opiekunkowe - stwierdził Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Chodzi o tak zwane babciowe, którego projekt w ubiegłym tygodniu przyjęła Rada Ministrów.

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się w piątek do informacji o zwolnieniach grupowych w działających w Polsce firmach. - Faktycznie tych zwolnień grupowych jest sporo – przyznała, dodając jednocześnie, że resort monitoruje tę kwestię.

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami, która ma wzmocnić nadzór resortu na systemem kaucyjnym. "Prace nad projektem zostały zaplanowane w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, czy obecne przepisy są wystarczające, by zapewnić, że system zostanie uruchomiony zgodnie z planem" - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Źródło:
PAP

Ponowna analiza procesu wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR ma się zakończyć w ciągu trzech miesięcy. Zmianie może ulec nie tylko termin, ale i sam wskaźnik. - Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór - wyjaśnia wiceminister finansów Jurand Drop.

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Źródło:
tvn24.pl

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Doha Hamad Airport zostało uznane najlepszym lotniskiem świata w tegorocznej edycji zestawienia Skytrax. Ubiegłoroczny zwycięzca, port lotniczy w Singapurze, uplasował się na drugim miejscu rankingu. Najwyżej ocenionym portem lotniczym Europy zostało paryskie lotnisko Charlesa de Gaulle'a.  

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Źródło:
CNN, TVN24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP