Apple złamał prawo patentowe. Musi zapłacić gigantyczną karę

TVN24 Biznes

CC0 Public Domain / FAQ | pixabay.comAmerykański sąd nakazał koncernowi z Cupertino zapłacić ponad 234 milionów dolarów zadośćuczynienia za bezprawne użycie technologii mikroprocesowej

Gigantyczna kara dla Apple'a. Amerykański sąd nakazał koncernowi z Cupertino zapłacić ponad 234 milionów dolarów zadośćuczynienia za bezprawne użycie technologii mikroprocesowej opracowanej przez University of Wisconsin.

Fundacja Badań w Wisconsin (WARF) pozwała Apple'a w styczniu 2014 roku za naruszenie patentu z lipca 1998 roku, opracowanego przez profesora Gurindara Sohla i jego trzech studentów. Dzięki niemu Apple przyspieszył działanie swoich gadżetów.

Które modele?

Sąd obradujący blisko 3,5 godziny, w piątek uznał zasadność pozwu i wskazał, że Apple jest winny naruszenia praw patentowych należących do Uniwersytetu. Był to drugi etap procesu rozpoczętego 5 października.

Apple będzie musiał zapłacić 234 milionów dol. zadośćuczynienia. Choć uniwersytet domagał się 400 mln dol.

Sąd podczas śledztwa sprawdzał, czy procesory Apple A7, A8 i A8X, użyte w iPhone'ach 5S, 6 i 6 Plus i iPadach naruszały prawo patentowe. Znaczna część z nich została sprzedana za granicą, co również wziął pod uwagę amerykański sąd przy orzekaniu kary dla giganta.

Smartfon, tablet i "ołówek". Apple we wrześniu pokazało nowe zabawki:

Smartfon, tablet i "ołówek". Apple pokazało nowe zabawkiTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: CC0 Public Domain / FAQ | pixabay.com