To oni rządzą światem? 10 najpotężniejszych amerykańskich firm

Pieniądze


Walmart, Target, General Electric - to pierwsza trójka otwierająca ranking najpotężniejszych amerykańskich firm przygotowany przez "Business Insider". Oprócz wyników finansowych za 2014 rok, liczby pracowników, analitycy "BI" wzięli pod uwagę liczbę newsów pojawiających się na ich temat w wyszukiwarce Google w ciągu ostatniego roku, a także popularność kont w mediach społecznościowych, co zostało ujęte w rankingu Klouta w skali od 1 do 100.

1. Walmart

Przychody: 485,62 mld dol.

Liczba pracowników: 2,2 mln

Amerykańska sieć ma ponad 11 tys. supermarketów w 28 krajach. To jedna z największych na świecie najcenniejszych marek detalicznych, plasująca się za gigantami internetowymi jak chiński Alibaba, czy amerykański Amazon.

Walmart jest również jednym z największych pracodawców w Ameryce i ogłosił na początku tego roku podwyżki płac dla 500 tys. z 1,4 mln pracowników w Stanach Zjednoczonych. Firma znajduje się na pierwszym miejscu listy Fortune 500.

2. Target

Przychody: 72,61 mld dol.

Liczba pracowników: 347 tys.

Czołowe amerykańskie przedsiębiorstwo handlu detalicznego założone w Minneapolis.

Target osiągnął 90 punktów według w punktacji Klout i zwrócił się do milionów użytkowników za pośrednictwem mediów społecznościowych mierząc satysfakcję klientów.

Firma zasłynęła swoimi działaniami na rzecz równouprawnienia płci oraz mniejszości seksualnych.

3. General Electric

Przychody: 149 mld dol.

Liczba pracowników: 305 tys.

Setki tysięcy pracowników na całym świecie i wpływ na prawie każdy aspekt życia codziennego. Od prądu zasilającego nasze domy po urządzenia, w których przygotowujemy jedzenie, po silniki do samolotów.

Korporacja z 91 wynik Klout udowadnia również skuteczność w obszarze online.

4. Amazon

Przychody: 88,99 mld dol.

Liczba pracowników: 154,1 tys.

Jako jeden z największych sprzedawców internetowych, Amazon niedawno przegonił Walmart pod względem kapitalizacji rynkowej.

Firma z siedzibą w Seattle posiada obecnie ponad 40 spółek zależnych, w tym Zappos, IMDb i GoodReads i konkuruje też na rynku elektroniki.

Amazon zadebiutował na rynku e-czytników i tabletów, które mają rywalizować z produktami Apple. Uruchomił także Amazon Instant Video z oryginalnymi serialami telewizyjnymi.

5. Microsoft

Przychody: 86,83 mld dol.

Liczba pracowników: 118 tys.

Microsoft jest na fali wznoszącej. Przychody w ostatnim roku wzrosły aż o 11 proc. Rośnie także sprzedaż tabletów. Nic więc dziwnego, że firma technologiczna opiera swoją działalność na social media. W konsekwencji uzyskując w punktacji Klout 99 punktów, przewodząc tej klasyfikacji wraz z Amazonem.

6. AT&T

Przychody: 131,6 mld dol.

Liczba pracowników: 250,730 tys.

Dostawca usług telefonii komórkowej z Dallas jest obecnie największym dostawcą w płatnej telewizji w Stanach Zjednoczonych dzięki niedawnej fuzji DirecTV. AT&T 4G LTE swoim zasięgiem obejmuje ponad 300 mln ludzi.

AT&T cieszy się również uznaniem internautów, w punktacji Klouta uzyskało wynik 91 i jest jedyną firmą telekomunikacyjną tej rangi podziwianej przez magazyn "Fortune".

7. Apple

Przychody: 182,9 mld dol.

Liczba pracowników: 92,6 tys.

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w branży technologicznej. W ostatnich tygodniach giganta z Cupertino wzmocniły niezwykle innowacyjne premiery Apple Watch, a także iPadów i iPhone'ów.

Apple Music zanotowało pozornie niski wynik w rankingu Klout, gdzie wskaźnik pokazał 84 na 100 punktów. Należy jednak pamiętać, że gigant nie ma centralnego konta na Twitterze.

8. UPS

Przychody: 58,2 mld dol.

Liczba pracowników: 237,3 tys.

Największy na świecie dostawca przesyłek z siedzibą w Atlancie w ciągu ostatniego roku wydał bagatela 4,8 mld paczek i dokumentów do ponad 220 krajów.

Z wynikiem Klouta 80, UPS wskazuje na mały wpływ mediów społecznościowych, ale i tak większy niż jego bezpośredni konkurent FedEx.

9. General Motors

Przychody: 155,9 mld dol.

Liczba pracowników: 212 tys.

Jeden z największych producentów samochodów na świecie, który funkcjonuje na rynku od ponad wieku. W ostatnim roku mimo batalii prawnych, wzrosła sprzedaż popularnych należących do GM, Chevrolet, Buick, GMC i Cadillac.

Firma z siedzibą w Detroit ma 21 tys. dealerów obejmujących sześć kontynentów. W punktacji Klout uzyskała wynik 91, co dało jej miejsce tuż za konkurentem Ford Motor Company.

10. IBM

Przychody: 92,8 mld dol.

Liczba pracowników: 379,592 tys.

Jeden z najstarszych koncernów informatycznych. Oferujących rozwiązania w oparciu o usługi doradcze i informatyczne oraz oprogramowanie i sprzęt.

Autor: mb / Źródło: Business Insider