300 złotych na wyprawkę. Od kiedy można składać wnioski, kiedy pieniądze trafią na konta?

Pieniądze

Minister Rafalska o wnioskach w programie "Dobry start"tvn24
wideo 2/5

Wnioski w sprawie wypłaty jednorazowego świadczenia w ramach programu "Dobry start", czyli 300 zł na wyprawkę, będzie można składać drogą internetową od 1 lipca - poinformowała w poniedziałek minister rodziny Elżbieta Rafalska. Wnioski papierowe będą przyjmowane od 1 sierpnia. Świadczeniem z programu zostaną objęci wszyscy uczniowie do ukończenia 20. roku życia.

W poniedziałek w całej Polsce ruszyła akcja informacyjno-promocyjna rządowego programu "Dobry start". Podczas konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oceniła, że program "daje szansę, aby każdy uczeń, każde dziecko rozpoczynające rok szkolny, mogło otrzymać wsparcie w wysokości 300 zł".

Wnioski do końca listopada

Rafalska powiedziała, że wnioski drogą internetową będzie można składać już od 1 lipca, a od 1 sierpnia - w formie papierowej.

- Nieprzekraczalny termin na złożenie wniosków to 30 listopada - podkreśliła. - Wszystkie rodziny, które złożą wnioski w lipcu i sierpniu, mogą liczyć na wypłaty do 30 września. Myślę, że ci, którzy złożą w lipcu, mogą liczyć na to, że samorząd może nawet dokonać wypłat szybciej - dodała. Ministerstwo szacuje, że wnioski o wsparcie 300 plus złoży 3 mln 400 tys. rodzin, a z programu skorzysta 4,6 mln dzieci. - Koszt w skali kraju to 1 mld 400 mln zł. Jesteśmy już przygotowani, aby te środki do samorządów zostały przekazywane - zapewniła Rafalska. Wskazała, że podanie o wyprawkę szkolną "Dobry start" należy składać w urzędach gmin, w MOPS lub wydziałach świadczeń, czyli tam, gdzie do tej pory rodzice składali wnioski na świadczenia "Rodzina 500 plus". Szefowa resortu rodziny zaapelowała do rodziców, aby nie odkładać składania wniosków. - Jeżeli wnioski będą składane we wrześniu, to okres, który samorząd ma na wykonanie wypłaty, wynosi dwa miesiące - powiedziała. Poinformowała, że ze świadczenia mogą korzystać rodziny zastępcze. W tym przypadku wniosek może być składany tylko osobiście. Termin składania rozpoczyna się z początkiem sierpnia. Rafalska zapewniła, że samorządy mają zagwarantowane środki na obsługę tego świadczenia. Za obsługę jednego wniosku dostaną 10 zł. - Myślę, że to dobra wycena - powiedziała.

Zaznaczyła, że samorządy mogą przeznaczyć co najmniej 80 proc. środków na "koszty osobowe". - Chcielibyśmy, aby była możliwość dodatkowego zatrudnienia lub dodatkowego motywowania osób, które będą bardzo mocno obciążone pracą - wyjaśniła.

Bez kryterium dochodowego

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska powiedziała w poniedziałek w Poznaniu, że "Dobry start" będzie programem "dla wszystkich, dla wszystkich, którzy są w systemie edukacji, którzy chodzą do szkoły". - Również dzieci ze specjalnymi potrzebami (…) czy też – bo o to są pytania – dzieci z domów dziecka, z placówek rewalidacyjnych, z placówek opiekuńczych. Każde z dzieci, każde z rodziców będzie aktywnym uczestnikiem programu - podkreśliła.

Jak dodała, do szkół już w ubiegłym tygodniu trafiły plakaty i ulotki informujące o zasadach programu. Z materiałów tych - jak wskazała Zalewska - rodzice mogą się przede wszystkim dowiedzieć, kiedy i w jaki sposób należy złożyć wniosek, aby otrzymać świadczenie. - Nie ma żadnego kryterium dochodowego, więc decyzja będzie oczywista, ale od 1 lipca prosimy państwa, abyście składali deklaracje online, m.in. przez stronę "Emp@tia", czyli stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, lub przez bankowość elektroniczną - przypomniała minister i zaznaczyła, że ta forma złożenia wniosku jest gwarancją najszybszej wypłaty wyprawki.

Darmowe podręczniki zostają

Zalewska podkreślała, że dalej obowiązuje program darmowych podręczników. - Przez moment rodzice poczuli się zaniepokojeni fałszywymi informacjami, jak to często bywa w takim natłoku informacji, że wyprawka jest zamiast lub z oszczędności darmowego podręcznika. Mam przyjemność poinformować, że darmowe podręczniki są utrzymane - w tym roku to jest 502 mln zł - a 300 zł na wyprawkę, na "Dobry start" to są pieniądze dodatkowe" - mówiła. Minister pytana, czy jej zdaniem samorządy są dobrze przygotowane na realizację programu, odpowiedziała, że "samorządowcy, którzy są bardzo odpowiedzialni, m.in. jeżeli chodzi o zarządzanie edukacją, dołożą wszelkich starań, żeby (...) 'Dobry start' mógł zostać wypłacony w sierpniu". - Chcę przypomnieć, że przecież (samorządy - red.) mają bardzo już wyrobione ścieżki i razem z rodzicami przecież wypłacają czy korzystają z 500 plus, w związku z tym powtórzą ten mechanizm. Tak jak powiedziałam, ministerstwo, rząd zadbał o to, aby pieniądze na obsługę tego programu również się znalazły - dodała.

Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym na początku miesiąca przez premiera Mateusza Morawieckiego świadczenie będzie przysługiwało niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole (świadczenie przysługuje także przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 20. rok życia).

W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole, świadczenie przysługiwałoby nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole)

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock