Od wielu lat wprowadzane są przepisy, które mają zapobiegać powstawaniu klitek sprzedawanych jako mikroapartamenty - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Najnowsza próba to przepisy wchodzące w życie 1 kwietnia 2024 roku.
Obecnie minimalna powierzchnia dla lokali mieszkaniowych wynosi 25 metrów kwadratowych (mkw). Regulację tę jednak ochodzili niektórzy deweloperzy wprowadzając do sprzedaży tzw. mikrokawalerki jako lokale użytkowe. Nowelizacja rozporządzenia z 29 października 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ma temu zapobiec przez ujednolicenie wymogu minimalnej powierzchni użytkowej dla lokali mieszkalnych i użytkowych.
Czytaj także: Walka z patodeweloperką. "Żebyśmy budowali i mieszkali w mieszkaniach, które są godne"
Niektórzy inwestorzy muszą się spieszyć
O zmianach przypomina "Dziennik Gazeta Prawna", w którym czytamy, że inwestorzy mogą stosować dotychczasowe uregulowania, jeśli "zdążą oni przed 1 kwietnia 2024 roku złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, wniosek o zatwierdzenie projektu zagospodarowania lub projektu budowlanego albo dokonać zgłoszenia budowy".
Jednak, jak zauważa Michalina Skarżyńska, aplikant adwokacki w kancelarii Osborne Clarke, w rozmowie z gazetą wymóg minimalnej powierzchni będzie inwestora obowiązywał, jeżeli przed 1 kwietnia 2024 r. nie będzie posiadał pozwolenia na budowę lub "nie dokona zgłoszenia budowy, w odniesieniu do którego do wyżej wymienieonej daty upłynie termin na wniesienie sprzeciwu lub zostanie wydane zaświadczenie braku podstaw do wniesienia sprzeciwu".
"DGP" zwraca uwagę na zawiłość przepisów przejściowych w tym temacie. Wynika z nich, że "inwestorzy, którzy planują budowę lokali użytkowych o powierzchni mniejszej niż 25 mkw., muszą się spieszyć z finalizowaniem przedsięwzięć bardziej niż pozostali, którym wystarczy złożenie do 1 kwietnia dokumentów w wydziałach architektoniczno-budowlanych".
Minimalna powierzchnia lokali użytkowych. Jakie są wyjątki?
"DGP" przypomina, że ustawodawca dopuścił możliwość utworzenia lokalu, który ma mniej niż 25 mkw. Taki lokal może powstać pod warunkiem, że znajduje się on na pierwszej lub drugiej kondygnacji nadziemnej budynku i ma bezpośredni dostęp z ulicy.
Wymógł ten nie będzie dotyczył także budynków mieszkalnych jednorodzinnych z wydzielonym lokalem użytkowym, ani budynków zamieszkania zbiorowego, jak np. hotele.
Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock