Tąpnięcie na rynku nieruchomości

Autor:
jr/dap
Źródło:
PAP
Narkun o sytuacji na rynku kredytowym
Narkun o sytuacji na rynku kredytowymTVN24
wideo 2/11
TVN24Narkun o sytuacji na rynku kredytowym

Deweloperzy ograniczają nowe inwestycje mieszkaniowe. Winny temu jest trudniejszy dostęp do kredytów dla potencjalnych kupujących, związany z tym mniejszy popyt i znaczny wzrost kosztów budowy - wskazali analitycy HRE, odnosząc się do piątkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w piątek, we wrześniu bieżącego rozpoczęto budowę 15,8 tys. mieszkań, o 27,8 proc. mniej rok do roku. Deweloperzy rozpoczęli budowę 8,7 tys. mieszkań, o 22,7 proc. mniej w porównaniu z wrześniem 2021. Analitycy HRE podkreślili, że każdy z kwartałów tego roku kończył się pod tym względem gorszymi wynikami w porównaniu do tych sprzed roku. "Od stycznia do września deweloperzy zaczęli budować trochę ponad 93,8 tysięcy nowych lokali. To o prawie 27 procent mniej niż w tym samym czasie 2021 roku. Niestety do końca bieżącego roku można się spodziewać, że liczba rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych będzie mniejsza w ujęciu rok do roku. W efekcie za dwa lata (w 2024 roku) do użytkowania oddawanych będzie mniej mieszkań" - ocenili.

Powody gorszych wyników

Analitycy zwrócili uwagę, że jeden z powodów gorszych danych jest czysto statystyczny. Porównanie dotyczy informacji sprzed roku, a ten pod względem aktywności budowlanej deweloperów był rekordowy. Ponadto - wskazali eksperci - 1 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy deweloperskiej, która nałożyła na deweloperów dodatkowe koszty i obowiązki, np. konieczność wnoszenia składek na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Deweloperzy przyspieszali więc start projektu z drugiego półrocza na pierwsze, by zdążyć przed wejściem w życie nowych przepisów. Zdaniem analityków zmniejszenie liczby rozpoczynanych inwestycji wynika też z mniejszego popytu na mieszkania – szczególnie ze strony osób, które, aby kupić mieszkanie, potrzebują kredytu.

"Dziś deweloperzy kosztem wielkości swojej oferty, a więc też liczby zawieranych transakcji, chcą trzymać w ryzach marże. Mniejsza liczba rozpoczynanych projektów jest też pokłosiem faktu, że sami deweloperzy mają problem ze zdobyciem kredytu na budowę. Co więcej, dotkliwie doświadczyły ich ostatnie wzrosty cen materiałów budowlanych oraz kosztów robót wykonawczych" - stwierdzili analitycy.

Czytaj więcej: O ile wzrosną ceny mieszkań? Prognozy

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Robert Kneschke, Shutterstock

Pozostałe wiadomości