Mieszkania plus bez garażów. "To podraża inwestycję"

Nieruchomości

Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki o programie Mieszkanie plustvn24
wideo 2/5

W ramach programu Mieszkanie plus zakładamy, że domy powstaną bez garaży podziemnych, bo to podraża inwestycję nawet o 30 procent - powiedział wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości Bartłomiej Pawlak. Planowane są za to miejsca postojowe.

W ramach programu Mieszkanie plus budowane już są dwa osiedla, w Białej Podlaskiej oraz w Jarocinie. W obu nie będzie jednak garaży podziemnych. "Łącznie wybudowane tam zostaną 444 mieszkania" - informuje BGK Nieruchomości.

W Białej Podlaskiej oddanych zostanie 186 mieszkań, w Jarocinie 258.

Jak powiedział Bartłomiej Pawlak, inwestycje te "są na bardzo zaawansowanym etapie. Jest szansa, że pierwsze mieszkania w Białej Podlaskiej oddamy pod koniec tego roku, a najpóźniej w pierwszym kwartale 2018". Termin zależny jest między innymi od pogody. - Obok budynków w ramach programu Mieszkanie plus planujemy miejsca postojowe, nie będzie garaży podziemnych, bo to podraża inwestycję o 20-30 procent - powiedział Pawlak. Zastrzega jednak, że realizacja inwestycji musi być zgodna z planem zagospodarowania lub decyzją o warunkach zabudowy.

Wysokość czynszu

Wiceprezes BGKN dodał, że pojawiają się pytania ze strony samorządów, dotyczące infrastruktury - "czy jesteśmy w stanie sfinansować na przykład budowę drogi. Tak, możemy dać na to pieniądze" - powiedział Pawlak, jednak wydane w ten sposób kwoty "będą musiały zostać doliczone do czynszu".

Planowany średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 złotych za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania może to być około 12-24 złotych za metr kwadratowy.

Lokator nie będzie jednak zmuszony już na początku decydować, czy chce wykupić mieszkanie. Bank zakłada bowiem model elastyczny, można będzie o wykupie zdecydować w późniejszym terminie. BGK Nieruchomości zarządza funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu Mieszkanie plus, będącego częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego. Został on przyjęty przez rząd we wrześniu 2016 roku.

Dla kogo

W programie będą preferowane rodziny wielodzietne i te o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Inwestycje w ramach Mieszkania plus powstaną na gruntach pozyskanych z jednostek samorządu terytorialnego, skarbu państwa i spółek z jego udziałem oraz od inwestorów prywatnych. BGKN ma obecnie podpisanych 71 listów intencyjnych z Jednostkami Samorządu Terytorialnego (JST) oraz osiem warunkowych umów inwestycyjnych. Na obecnym etapie BGKN realizuje takie inwestycje, które pozwolą na oddanie min. 80-100 mieszkań (koszt takiej inwestycji jest wyższy niż 5 mln zł). Trwają też prace nad ofertą dla małych miejscowości, które zainteresowane są ok. 20-50 mieszkaniami. W tej chwili BGKN ma do dyspozycji 5 mld złotych na program Mieszkanie plus, ale to dopiero początek i potencjał inwestycyjny funduszu może wynieść docelowo nawet kilkadziesiąt miliardów złotych. Na koniec 2017 roku fundusz chce mieć 10 tys. mieszkań w budowie.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: