Nieruchomości

Bardzo duża popularność rządowego programu. "Pieniądze mogą skończyć się w kilka godzin"

Nieruchomości

[object Object]
Mieszkanie dla Młodych. Wszystko, co musisz wiedziećTVN24 BiS
wideo 2/3

Środki ostatniej transzy dopłat do kredytów w programie Mieszanie dla Młodych mogą skończyć się w ciągu kilku godzin - powiedział dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki. Dodał, że chętni muszę szybko kompletować dokumenty.

2 stycznia 2018 r. zostanie odblokowana ostatnia transza w ramach Mieszkania dla Młodych - rządowego programu opracowanego jeszcze w czasie, gdy premierem był Donald Tusk . - Polacy będą mogli starać się o dopłaty z puli ponad 380 milionów złotych - przypomniał Konrad Płochocki.

Trzeba się śpieszyć

Dyrektor PZFD dodał, że chętni powinni "jak najszybciej skompletować niezbędne dokumenty i złożyć wniosek o środki". - Nacisk na pośpiech jest szczególnie ważny, gdyż decyduje kolejność zgłoszeń, a kolejnej puli MdM już nie będzie - zauważył w rozmowie z PAP. - Mając na uwadze ilość chętnych i kwotę do rozdzielenia, trzeba liczyć się z sytuacją, w której środki skończą się w ciągu kilku godzin, a dopłaty nie otrzyma każdy chętny - powiedział Płochocki. Dyrektor przypomniał, że "szukając lokali, które kwalifikują się do dopłat, należy pamiętać o metrażu i cenie za metr kwadratowy, które nie mogą przekraczać określonych wartości".

Miliardy na mieszkania

Płochocki przypomniał, że dotychczas w ramach programu Mieszkanie dla Młodych zawartych zostało niemal 100 tysięcy umów kredytowych. - Dofinansowanie w ramach podpisanych umów wyniosło blisko 2,2 miliarda złotych. Skala wsparcia, z jakiego skorzystali Polacy, jest najlepszym dowodem na to, że program cieszył się niesłabnącą popularnością, a jego kontynuacja byłaby nieocenionym wsparciem dla wielu rodzin - dodał dyrektor PZFD. Program Mieszkanie dla Młodych został uruchomiony w 2014 roku i obejmował dofinansowanie jedynie nowych mieszkań. Kluczowa dla gwałtownego wzrostu popularności była nowelizacja z 2015 roku, która umożliwiła m.in. kupno mieszkania z dopłatą z programu MdM także na rynku wtórnym i większe dopłaty dla rodzin wielodzietnych.

Dopłaty

Jak wynika z danych BGK, opublikowanych w listopadzie 2017 r., w 2014 r. z programu MdM wykorzystano 34 proc. dofinansowania (207 mln zł), w 2015 r. - 84 proc. (520,7 mln zł), w 2016 r. - 96 proc. (701 mln zł), a w 2017 roku - 99 proc. (740 mln zł). Blisko 100-procentowe wykorzystanie puli dopłat było możliwe dzięki nowelizacji ustawy o MdM z 2017 roku. Nowela zlikwidowała 5-procentowy zapas dotacji przeznaczany dla rodzin, którym w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie lub kolejne dziecko. Dla takich rodzin, które skorzystały z dopłaty, w programie MdM przewidziano w ustawie dodatkowe pieniądze.

Autor: msz//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com/

Pozostałe wiadomości