Premier zapowiada "jeszcze więcej ułatwień" w budowie domów jednorodzinnych

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki o zmianach w prawie budowlanym
Mateusz Morawiecki o zmianach w prawie budowlanymTVN24
wideo 2/7
TVN24Mateusz Morawiecki o zmianach w prawie budowlanym

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę, że rząd przyjął projekt ustawy, która ma na celu wprowadzenie "jeszcze większych ułatwień" w budowie domów jednorodzinnych, w procesie budowlanym. Zaznaczył, że nie będzie to dotyczyło deweloperów tylko osób indywidualnych. Budowa jednorodzinnych budynków mieszkalnych o powierzchni zabudowy powyżej i poniżej 70 m kw., będzie możliwa na podstawie jedynie zgłoszenia.

Jak mówił szef rządu podczas środowej konferencji po zakończeniu obrad Rady Ministrów, "przeszliśmy przez pierwszą, już chyba ponad roczną, pilotażową fazę testowania domów do 70 metrów kw., budowanych bez konieczności występowania o zezwolenia".

Domy powyżej 70 metrów kwadratowych bez zezwolenia

- To co zrobiliśmy wtedy sprawdziło się i użytkownicy tych regulacji proszą nas o zwiększenie metrażu, dla którego będzie można budować również bez zezwoleń - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Wyjaśnił, że rząd przyjął w środę projekt regulacji, których celem są "jeszcze większe ułatwienia w budowie domów jednorodzinnych, w procesie budowlanym". Wskazał, że wprowadzone zostaną przepisy, które będą znaczącym ułatwieniem dla wszystkich osób fizycznych.

Szef rządu podkreślił, że ułatwienia w procesie budowlanym będą dotyczyć tylko prywatnych inwestorów, osób indywidualnych. - Nie będzie to dotyczyło deweloperów, od razu zaznaczam - wskazał.

Chodzi o projekt nowelizacji Prawa budowlanego, który ma umożliwić wznoszenie domów jednorodzinnych powyżej 70 m kw. bez pozwolenia na budowę, podobnie jak ma to dziś miejsce w przypadku domów do 70 m kw.

Od 3 stycznia 2022 r. można budować domy jednorodzinne do 70 m kw. w uproszczonej procedurze: na podstawie zgłoszenia z projektem budowlanym, bez pozwolenia na budowę, a także bez konieczności ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika.

Waldemar Buda o zmianach

Także szef resortu rozwoju Waldemar Buda odniósł się do przyjętego w środę przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. - Budowa jednorodzinnych budynków mieszkalnych o powierzchni zabudowy powyżej i poniżej 70 m kw., będzie możliwa na podstawie tej samej procedury – jedynie na podstawie zgłoszenia - zaznaczył. Wskazał, że to "kolejny etap upraszczania, przyspieszania i cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego". - Chcemy całkowicie zrezygnować z pozwolenia na budowę przy budownictwie jednorodzinnym na własne cele mieszkaniowe - stwierdził minister Buda. Dodał, że rząd ułatwia Polakom realizację marzeń "o własnych czterech kątach". Według niego, to "szczególnie ważne" dla młodych ludzi, młodych rodzin dla ich stabilizacji życiowej. - Dzięki zmianom również większe rodziny, potrzebujące większej przestrzeni życiowej, będą mogły skorzystać z uproszczonej procedury - dodał szef MRiT. Resort rozwoju poinformował, że dzięki najnowszym zmianom w prawie, niedługo, także budynki jednorodzinne o powierzchni ponad 70 m kw. (do dwóch kondygnacji), będą mogły powstawać bez pozwolenia na budowę. Rozwiązanie to ma usprawnić budowę budynków na własne potrzeby. Zgodnie proponowanymi rozwiązaniami w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, należy zwrócić się do odpowiedniego organu gminy lub miasta, który wyda dokument o warunkach zabudowy w ciągu 21 dni od momentu złożenia wniosku w tej sprawie - wyjaśnił resort rozwoju i technologii. Autorzy projektu zakładają, że do budowy można przystąpić niezwłocznie po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej zgłoszenia budowy i zawiadomieniu powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia robót budowlanych. "W przypadku domów powyżej 70 m kw będzie jednak obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy" - zaznaczono. Resort zwrócił uwagę, że projektowana ustawa pozwoli też na pełną cyfryzację w obowiązujących procedurach budowlanych. Inwestorzy otrzymają możliwość zgromadzenia i przedłożenia wszystkich dokumentów w postaci elektronicznej. "W organach administracji architektoniczno-budowlanej oraz organach nadzoru budowlanego ograniczona zostanie więc liczba dokumentacji papierowej, a w konsekwencji dostęp do dokumentów będzie prostszy i łatwiejszy" - stwierdzono. "Będzie to miało pozytywny wpływ na środowisko naturalne i informatyzację Zarówno inwestorzy, jak i organy administracji publicznej, ograniczą ilość przygotowywanej i gromadzonej dokumentacji papierowej, której dziś mamy olbrzymie ilości" – wyjaśnił minister Buda.

Więcej obiektów bez pozwolenia

Projekt ustawy wprowadza też inne rozwiązania. Najważniejsze to - jak zaznaczyło MRiT - rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych i robót budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania decyzji pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia o przydomowe schrony i ukrycia doraźne o powierzchni użytkowej do 35 m kw. Kolejne to dodanie w ustawie Prawo budowlane przepisu upoważniającego wydanie rozporządzenia, określającego warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać przydomowe schrony i przydomowe ukrycia doraźne o powierzchni użytkowej do 35 m kw. oraz ich usytuowanie. W projekcie przewidziano też usprawnienie procedury oddawania do użytkowania obiektów budowlanych oraz przywrócenie rzeczoznawstwa budowlanego jako samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie. Założono również wprowadzenie jednego dla całego kraju systemu teleinformatycznego służącego do obsługi postępowań administracyjnych w budownictwie, w tym utworzenie Bazy Projektów Budowlanych. (PAP)

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości