Mieszkanie komunalne. Jak się o nie ubiegać? Czy można je wykupić?

Źródło:
TVN24 Biznes
Trendy cenowe na rynku mieszkaniowym
Trendy cenowe na rynku mieszkaniowym
TVN24 BiS
Trendy cenowe na rynku mieszkaniowymTVN24 BiS

Mieszkania komunalne są przeznaczone dla gospodarstw domowych o niskich dochodach. Aby taki lokal otrzymać, trzeba spełniać odpowiednie, ustalone przez gminę, kryteria. Jak ubiegać się o przydział mieszkania komunalnego? Jak złożyć wniosek?

● Mieszkania komunalne to forma pomocy społecznej dla osób w złej sytuacji mieszkaniowej ● Zasady i kryteria ich przydzielania ustalają poszczególne gminy ● W niektórych przypadkach możliwy jest wykup zajmowanego lokalu komunalnego ● Istnieje możliwość zamiany mieszkania komunalnego na inny lokal za zgodą zajmujących go lokatorów

Mieszkania komunalne – dla kogo?

Mieszkania komunalne są własnością gminy. Obowiązek tworzenia i funkcjonowania mieszkań komunalnych nakłada ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nią każda gmina zobowiązana jest do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach.

Mieszkania komunalne są więc formą pomocy społecznej skierowanej do osób, które z różnych powodów nie są w stanie same zadbać o odpowiednie warunki mieszkaniowe dla siebie i swojej rodziny.

Mieszkania komunalne a mieszkania socjalne

Główną zaletą mieszkań komunalnych jest czynsz niższy niż w przypadku mieszkań wynajmowanych na zasadach rynkowych oraz pewność umowy najmu na czas nieoznaczony. Z drugiej strony jednak ubiegający się o przydział mieszkania komunalnego ma ograniczony wpływ na to, jaki lokal dostanie.

Mieszkań komunalnych nie należy przy tym mylić z mieszkaniami socjalnymi. Te drugie to lokale przyznawane osobom najuboższym bez praw do jakiegokolwiek innego lokalu (m.in. komunalnego), często po eksmisjach. Zwykle to mieszkania w złym stanie lub w mało atrakcyjnych lokalizacjach.

Jak dostać mieszkanie komunalne

Nie ma jednolitych, obowiązujących w całym kraju zasad ubiegania się o mieszkanie komunalne. Rady gmin ustalają to uchwałami, podobnie jak kryteria kwalifikujące do otrzymania takiego mieszkania.

Jakie to kryteria? Podstawowym jest wysokość dochodu gospodarstwa domowego. Nie jest jednak tak, że im niższy dochód, tym większa szansa na przydział mieszkania komunalnego. Dochód musi być na tyle niski, aby w ocenie urzędników uniemożliwiał rynkowy najem mieszkania, ale jednocześnie na tyle wysoki, aby pozwalał opłacić czynsz.

W wielu gminach przy rozpatrywaniu wniosków o przydział mieszkania komunalnego obowiązuje system punktowy. Punkty można otrzymać na przykład za to, ile osób obecnie mieszka w jednym lokalu, za długi czas oczekiwania na mieszkanie, za samotne wychowywanie dziecka czy za bezdomność.

Gminna komisja decydująca o przydziale mieszkań komunalnych może przy tym zweryfikować sytuację majątkową i mieszkaniową wnioskodawcy, a tym samym jej zgodność z informacjami podanymi we wniosku.

Przydział mieszkania komunalnego – procedura

Cały proces ubiegania się o przydział mieszkania komunalnego wygląda następująco:

● złożenie wniosku i załączników do niego zgodnie z wymaganiami danej gminy, ● weryfikacja wniosku przez urzędników, ● wydanie decyzji dotyczącej przydziału mieszkania – jeżeli jest pozytywna, wnioskodawca trafia na listę oczekujących, ● przedstawienie przez gminę propozycji mieszkań komunalnych (nie więcej niż trzech), ● w przypadku zaakceptowania wybranego mieszkania komunalnego przez wnioskodawcę – podpisanie umowy najmu na czas nieoznaczony (jeżeli wnioskodawca wszystkie propozycje odrzuci, zostaje skreślony z listy oczekujących).

Należy pamiętać, że na liście oczekujących można być nawet przez wiele lat. Wynika to z braku dostatecznej liczby mieszkań komunalnych, a także z problemów gmin z ewidencją mieszkań i ich zarządzaniem.

Jak złożyć wniosek o mieszkanie komunalne

Ponieważ szczegółowe zasady ubiegania się o przydział mieszkania komunalnego ustalają gminy, to tam należy szukać szczegółowych informacji, jak powinien wyglądać wniosek oraz jakie dokumenty trzeba do niego dołączyć. Informacji takich udzielają zwykle biura obsługi mieszkańca lub wydziały spraw mieszkaniowych danego urzędu. Najczęściej należy przygotować:

● podanie o przydział mieszkania komunalnego, ● deklarację o wysokości dochodów członków gospodarstwa domowego w okresie trzech ostatnich miesięcy, ● oświadczenie o stanie majątkowym członków gospodarstwa domowego, ● oświadczenie o nieposiadaniu tytułu prawnego do innego lokalu położonego w tej samej lub pobliskiej miejscowości.

Wykup mieszkania komunalnego

W określonych sytuacjach możliwe jest wykupienie przez najemcę mieszkania komunalnego. Po pierwsze w urzędzie gminy lub miasta należy dowiedzieć się, czy dany lokal przeznaczony jest na sprzedaż. Po drugie aktualny najemca nie może zalegać z opłatami za czynsz.

Jeżeli oba te warunki są spełnione, najemca ma pierwszeństwo w wykupie zajmowanego lokalu i może złożyć w tej sprawie odpowiedni wniosek. Cena wykupu jest ustalana przez gminę, bywa znacznie niższa od rynkowej za sprawą przyznawanych bonifikat. Najczęściej bonifikata jest tym wyższa, im gorszy jest stan techniczny lokalu.

Zamiana mieszkania komunalnego

Zgodnie z ustawą istnieje także możliwość zamiany mieszkania komunalnego na inne. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których wynajmowane mieszkanie jest w złym stanie technicznym lub staje się zbyt małe względem aktualnej liczby mieszkańców, np. po urodzeniu się dzieci.

Aby możliwe było dokonanie zamiany mieszkania komunalnego, trzeba w pierwszej kolejności znaleźć najemców innego mieszkania, którzy również byliby zainteresowani dokonaniem zamiany – drugie z zamienianych mieszkań nie musi być przy tym komunalne, ale może być na przykład spółdzielcze. Następnie obie strony składają w tej sprawie wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w urzędzie gminy. 

Szczegółowe informacje na temat tego, kiedy i na jakich zasadach zamiana taka jest możliwa, regulowane są w uchwałach rad gmin. 

Mieszkanie komunalne – metraż na osobę

Mieszkając w lokalu komunalnym, trzeba spełniać ustawowe kryterium dotyczące metrażu na jedną osobę. Należy o tym pamiętać na przykład w sytuacji, gdy dzieci najemcy usamodzielniły się i wyprowadziły. 

Gmina może bowiem wypowiedzieć umowę najmu lokalu, jeżeli w trakcie jej trwania okaże się, że powierzchnia lokalu jest większa niż:

● 50 metrów kwadratowych dla jednej osoby ● 25 metrów kwadratowych dla każdej kolejnej osoby

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania komunalnego następuje w tej sytuacji z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia. Ponadto gmina zobowiązana jest do jednoczesnego przedstawienia najemcy pisemnej oferty najmu innego lokalu komunalnego, a w razie przyjęcia tej oferty – pokrycia kosztów przeprowadzki. 

Gmina nie może wypowiedzieć umowy najmu z powodu niespełniania kryterium metrażu w dwóch przypadkach:

● gdy najemca ukończył 75. rok życia – chyba że najemca wyrazi na to zgodę ● gdy umowa najmu zawarta została przed 21 kwietnia 2019 roku

Należy pamiętać, że wypowiedzenie przez gminę umowy najmu mieszkania komunalnego możliwe jest również w innych przypadkach, m.in. niespełniania już kryteriów przyznania lokalu lub niepłacenia czynszu od co najmniej trzech miesięcy.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przedstawiciele biur podróży zapewniają, że nie ma masowych rezygnacji z wypoczynku w popularnych destynacjach, takich jak Egipt czy Turcja, z powodu konfliktu na Bliskim Wschodzie. Przyznają jednak, że zapytań o kwestie bezpieczeństwa czy trasy lotu jest coraz więcej.

Wakacje z wojną w tle. "Większa liczba zapytań"

Wakacje z wojną w tle. "Większa liczba zapytań"

Źródło:
TVN24+

Ceny ropy naftowej gwałtownie spadły w poniedziałek wieczorem po irańskim ataku rakietowym na amerykańską bazę w Katarze - podał portal CNBC. Nie ma ani ofiar śmiertelnych ostrzału, ani osób rannych, a rakiety "zostały przechwycone". Zdaniem inwestorów tego typu odpowiedź Teheranu może być pierwszym krokiem w kierunku deeskalacji konfliktu.

Nagły zwrot na rynku ropy po ataku Iranu

Nagły zwrot na rynku ropy po ataku Iranu

Źródło:
CNBC, Reuters, PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski liczy, że 18. pakiet sankcji przeciw Rosji zostanie uzgodniony podczas polskiej prezydencji w Radzie UE, czyli do końca czerwca. Kaja Kallas, szefowa unijnej dyplomacji, zapowiedziała finalizację rozmów w tej sprawie do końca tygodnia.

Dwa państwa były przeciw. Radosław Sikorski komentuje

Dwa państwa były przeciw. Radosław Sikorski komentuje

Źródło:
PAP

Europa obawia się zależności od amerykańskich usług w chmurze, które decyzją władz w USA mogłyby zostać ograniczone - pisze Politico. Eksperci proponują stworzenie własnej infrastruktury cyfrowej, co może jednak zaostrzyć relacje z Donaldem Trumpem.

Takiej sytuacji obawia się Europa. "Zakręcenie kurka"

Takiej sytuacji obawia się Europa. "Zakręcenie kurka"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pracodawca będzie miał obowiązek przekazać z odpowiednim wyprzedzeniem kandydatowi na dane stanowisko informację o proponowanej pensji - przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy w sprawie jawności płac. Ustawa w poniedziałek została opublikowana w Dzienniku Ustaw, wejdzie w życie za sześć miesięcy.

Ważna zmiana w sprawie wynagrodzeń

Ważna zmiana w sprawie wynagrodzeń

Źródło:
PAP

Renta wdowia to nowe świadczenie, którego wypłata rusza od 1 lipca 2025 roku. Do tej pory złożono 1 milion 64 tysiące 414 wniosków o jego przyznanie. - Czekamy cały czas na kolejne - poinformowała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Nowe świadczenie od lipca. Lawina wniosków

Nowe świadczenie od lipca. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Rodzic, który zdąży wysłać wniosek do końca czerwca, otrzyma wyrównanie 800 plus za ten miesiąc i nie straci finansowo - przypomina w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Dotychczas opiekunowie wystąpili o świadczenie na niemal 7 milionów dzieci. Kwota wypłaconych świadczeń przekroczyła 5 miliardów złotych.

Ważna data dla rodziców. Pieniądze mogą przepaść

Ważna data dla rodziców. Pieniądze mogą przepaść

Źródło:
PAP

- Mamy do czynienia z zalewem wniosków o "złote wizy" - powiedziała nowozelandzka minister do spraw imigracji Erica Stanford. Kraj ten w kwietniu poluzował przepisy i wprowadził nowy rodzaj wizy dla inwestorów, mając nadzieję, że przyciągnie to bogatsze osoby i pobudzi gospodarkę.

Kraj zmienił przepisy. Fala wniosków o "złote wizy"

Kraj zmienił przepisy. Fala wniosków o "złote wizy"

Źródło:
Reuters

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w maju wyniosło 8670,51 złotego - podał Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu rocznym wzrosło ono o 8,4 procent. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 3,9 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze dane z przemysłu. "Produkcja idzie bokiem"

Najnowsze dane z przemysłu. "Produkcja idzie bokiem"

Źródło:
PAP

Frederick Smith, założyciel Federal Express (FedEx), zmarł w sobotę w wieku 80 lat - poinformowała spółka. FedEx to jedna z największych firm kurierskich na świecie.

Nie żyje Frederick Smith, założyciel amerykańskiego giganta

Nie żyje Frederick Smith, założyciel amerykańskiego giganta

Źródło:
BBC

Wartość długów alimentacyjnych w Polsce wynosi obecnie to 16,4 miliarda złotych. To o 20 procent więcej niż trzy lata temu - poinformował w poniedziałek Krajowy Rejestr Długów. Prawie 96 procent zaległości wobec dzieci to niespłacone zobowiązania ojców - łącznie 15,7 miliarda złotych.

"Najbardziej niepokoi postawa najmłodszych rodziców"

"Najbardziej niepokoi postawa najmłodszych rodziców"

Źródło:
PAP

Sekretarz stanu USA Marco Rubio wezwał Chiny do uniemożliwienia Iranowi zamknięcia Cieśniny Ormuz, jednego z najważniejszych szlaków żeglugowych na świecie.

"To będzie dla nich samobójstwo gospodarcze". Rubio apeluje do Pekinu

"To będzie dla nich samobójstwo gospodarcze". Rubio apeluje do Pekinu

Źródło:
BBC

Nawet 15 tysięcy dolarów oferują amerykańskie miasta w ramach zachęty dla osób, które zdecydują się na przeprowadzkę. Głównym celem większości tych programów jest przyciągnięcie utalentowanych osób, które przyczynią się do rozwoju lokalnych społeczności.

Oferują 15 tysięcy dolarów za przeprowadzkę

Oferują 15 tysięcy dolarów za przeprowadzkę

Źródło:
PAP

Po ataku USA parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz, kluczowego szlaku łączącego Zatokę Perską z Morzem Arabskim - przekazał Reuters. Ostateczną decyzję w sprawie blokady podejmie Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego Iranu.

Parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz

Parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz

Źródło:
PAP

Grecja od 1 lipca 2025 roku wprowadza nową opłatę turystyczną, która w niektórych przypadkach może wynieść nawet 20 euro (około 85 złotych). W ten sposób władze próbują walczyć z problemem nadmiernej turystyki.

Nowa opłata turystyczna w Grecji od lipca

Nowa opłata turystyczna w Grecji od lipca

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańskie bombowce B-2 zrzuciły bomby GBU-57 na irański obiekt jądrowy w Fordo. Zdaniem ekspertów to jedyna broń zdolna do skutecznego zniszczenia zakładów wzbogacania uranu, które znajdują się głęboko pod ziemią. Oto, jak działa tak zwany "bunker buster", czyli pogromca bunkrów.

Użyta po raz pierwszy. Oto bomba, która spadła na Iran

Użyta po raz pierwszy. Oto bomba, która spadła na Iran

Źródło:
CNN, PAP

Nie odnotowano wzrostu promieniowania w pobliżu irańskich obiektów jądrowych zaatakowanych przez USA - podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Szef agencji Rafael Grossi przekazał, że odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Gubernatorów MAEA.

Co z promieniowaniem po ataku USA na Iran. Agencja zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Co z promieniowaniem po ataku USA na Iran. Agencja zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Źródło:
PAP

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej (UE) mogłoby przynieść znaczące korzyści gospodarcze nie tylko samej Ukrainie, ale także krajom Europy Środkowej, w szczególności w Polsce - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Tyle może zyskać Polska na Ukrainie w Unii Europejskiej

Tyle może zyskać Polska na Ukrainie w Unii Europejskiej

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że we wtorek do wygrania będzie sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 czerwca 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto

Rośnie kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Polska nie zamierza obecnie przyjmować euro - podkreślił minister finansów Andrzej Domański Wyjaśnił, że obecny stan, gdy posiadamy własną walutę jest optymalny.

Minister o euro w Polsce. "Ten stan jest optymalny"

Minister o euro w Polsce. "Ten stan jest optymalny"

Źródło:
PAP

Polskie kąpieliska mają najgorszą jakość wody spośród krajów Unii Europejskiej - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska za 2024 rok. W zestawieniu najwyżej znalazły się Cypr, Bułgaria oraz Grecja.

Najgorsze kąpieliska w Unii Europejskiej. Niechlubne miejsce Polski

Najgorsze kąpieliska w Unii Europejskiej. Niechlubne miejsce Polski

Źródło:
PAP

Chiny i Rosja stanowią obecnie podobne zagrożenie cybernetyczne dla Europy - stwierdził prezydent Czech Petr Pavel w rozmowie z "Financial Times". Gazeta przypomniała, że rząd w Pradze padł ostatnio ofiarą ataku hakerskiego grupy powiązanej z chińskimi służbami bezpieczeństwa.

Ostrzeżenie przed Chinami i Rosją. "Są sobie równe"

Ostrzeżenie przed Chinami i Rosją. "Są sobie równe"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 60 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną trzeciego stopnia w wysokości około miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 czerwca 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska będzie monitorować ceny po przystąpieniu Bułgarii do strefy euro - zapowiedział unijny komisarz gospodarki Valdis Dombrovskis. Ministrowie finansów państw UE zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro.

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Aktualizacja:
Źródło:
PAP