Zanim ruszy program Mieszkanie plus znacznie szybciej skończą się pieniądze z programu Mieszkanie dla Młodych. "Jeśli tempo składania wniosków utrzyma się na dotychczasowym poziomie, wstrzymamy przyjmowanie wniosków na 2017 r. najprawdopodobniej w lipcu/sierpniu" - poinformował tvn24bis.pl Bank Gospodarstwa Krajowego.
Jeśli ktoś myśli o tym, aby kupić używane mieszkanie i chce przy tym otrzymać dopłatę z budżetu, musi się pospieszyć. Polacy tak chętnie korzystają z dopłat, że pieniędzy przewidzianych na program Mieszkanie dla Młodych (MdM) w przyszłym roku lada chwila zabraknie.
Jak wynika bowiem z informacji BGK, limit środków na wypłatę dofinansowań z MdM w 2017 roku wykorzystano w 30 proc. Do tej pory złożono 8 179 wniosków.
- Jeśli tempo składania wniosków utrzyma się na dotychczasowym poziomie, wstrzymamy przyjmowanie wniosków na 2017 r. najprawdopodobniej w lipcu/sierpniu - wskazała Anna Czyż, rzecznik prasowy BGK.
Z limitu na 2017 r. 6 330 wniosków dotyczy zakupu lokalu na rynku pierwotnym, a 1 849 na rynku wtórnym.
Lepiej wygląda natomiast sytuacja jeżeli chodzi o 2018 rok. Do tej pory wpłynęły 72 wnioski, rezerwując limit w 0,26 proc. Na 2018 r. limit został określony w kwocie 762 mln zł.
Jak poinformowało dodatkowo BGK, beneficjenci, którzy otrzymali dofinansowanie wkładu własnego z tegorocznego limitu lub lat ubiegłych, mogą składać wnioski o dodatkowe finansowe wsparcie na spłatę części kredytu z tytułu urodzenia lub przysposobienia trzeciego bądź kolejnego dziecka. Wnioski zostaną zrealizowane jeszcze w 2016 roku.
Nie będzie kontynuacji
MdM, to program pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym przez młodych ludzi. Jest realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa (MIiB) oraz instytucjami kredytującymi.
MdM polega na udzieleniu ze środków budżetu państwa dofinansowaniu wkładu własnego oraz dodatkowego finansowego wsparcia w formie spłaty części kredytu. Od początku trwania programu, czyli od stycznia 2014 roku 63 261 beneficjentów podpisało z 14 bankami kredytującymi umowy dotyczące finansowania zakupu mieszkania lub domu ze wsparciem państwa.
Przypomnijmy, że w połowie stycznia wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński poinformował, że rząd nie wydłuży programu Mieszkanie dla Młodych, który obowiązuje do końca 2018 roku. Następcą ma być zapowiedziane już przez rząd Mieszkanie plus, z którego pierwsze klucze do uczestników programu mają trafić w połowie 2019 roku.
Zobacz materiał "Faktów" TVN o zapowiedzianym przez rząd programie Mieszkanie plus (10.06.2016):
Autor: mb//ms / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock