TVN24 Biznes | Nieruchomości

Wielka płyta jak świeże bułeczki. Ekspert wymienia największe atuty

TVN24 Biznes | Nieruchomości

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Czym jest wielka płyta?
Czym jest wielka płyta?TVN24 BiS
wideo 2/3
TVN24 BiSCzym jest wielka płyta?

Mieszkania z wielkiej płyty od lat cieszą się bardzo dużą popularnością. Nieruchomości te szybko się sprzedają. W Warszawie, we Wrocławiu czy w Krakowie 22 procent mieszkań to te zbudowane u szczytu PRL – wynika z analizy HRE Investments.

Według Bartosza Turka, głównego analityka HRE, mieszkania z wielkiej płyty wyróżniają się przeważnie niższą ceną, dobrą lokalizacją i rozwiniętą infrastrukturą, które są najważniejszymi atutami blokowisk.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Szybko się sprzedają"

W Warszawie betonowych bloków z okresu PRL jest tak dużo, że wciąż znajduje się w nich aż 22 proc. mieszkań istniejących w stolicy – czytamy w jego analizie. Turek zwrócił uwagę, że oferty sprzedaży tego typu lokali stanowią jednak zaledwie 10 proc. wszystkich ogłoszeń. "Nieruchomości te szybko się sprzedają, więc pośrednicy bardzo chętnie kopiują tego typu oferty. W praktyce mieszkania w betonowych blokach w Warszawie powinny stanowić mniej niż 10 proc. ofert lokali wystawionych na sprzedaż" – napisał w swojej analizie Bartosz Turek.

"W Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Zielonej Górze, Opolu czy Katowicach mieszkania w betonowych blokach odpowiadają za jedno ogłoszenie o chęci sprzedaży lokalu na 10 czy nawet 25 opublikowanych" – dodał ekspert.

Jak czytamy, udział tego typu ogłoszeń we wszystkich ofertach plasuje się zaledwie na poziomie 4-5 proc. "To bardzo niski odsetek, szczególnie jeśli porównamy te dane z informacjami na temat tego, ile istnieje mieszkań w blokach z wielkiej płyty" – zauważył ekspert. "W gronie miast wojewódzkich liderem wielkiej płyty są Kielce. Tam wciąż 39 proc. mieszkań powstało w latach 1971-1988. W Poznaniu, Zielonej Górze, Opolu czy Katowicach mniej więcej co trzecie "M" stoi dzięki fabrykom domów" – podkreślił.

Popularność mieszkań w blokach z "wielkiej płyty"HRE Investments

Brakuje ofert

Przy uśrednieniu danych dla miast wojewódzkich, mieszkań w blokach z wielkiej płyty jest na sprzedaż około czterokrotnie mniej, niż powinno. "Inaczej ujmując tę kwestię, chętnych na wielką płytę jest tak dużo lub chętnych do sprzedania tak mało, że ofert tych na rynku po prostu brakuje" – ocenił Turek. Jego zdaniem możliwe jest również to, że "mieszkania te sprzedają się znacznie szybciej niż inne i przez to nie zalegają w ofercie". Ekspert zwrócił również uwagę, że mieszkania z wielkiej płyty są podwójnie tańsze niż inne lokale na rynku – mają mniejszy metraż, ale i cena za metr w tego typu lokalach jest niższa niż w przypadku kamienicy czy budownictwa współczesnego. Różnice mogą wynosić nawet od 10 do 20 proc.

HRE zwróciło uwagę, że z drugiej strony bloki z wielkiej płyty generują wyższe koszty utrzymania niż nowoczesne budownictwo, np. w związku z koniecznością ogrzewania zimą czy klimatyzacji latem.

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości