Mieszkania bez kontroli. "Odkryto zmumifikowane ciało"

Źródło:
tvn24.pl
Minister Paszyk o nowym programie mieszkaniowym
Minister Paszyk o nowym programie mieszkaniowymTVN24
wideo 2/3
Minister Paszyk o nowym programie mieszkaniowym: mieszkalnictwo komunalneTVN24

Obecnie nie ma podstawy prawnej, która pozwoliłaby urzędnikowi wejść do gminnego mieszkania i przeprowadzić wizytację - zwraca uwagę w interpelacji posłanka Katarzyna Osos (KO). Tymczasem zdarzały się przypadki zbieractwa i pożaru, a nawet odnalezienia zwłok. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister rozwoju i technologii Tomasz Lewandowski.

Posłanka Katarzyna Osos (KO) w interpelacji poselskiej odniosła się do sprawy mieszkań z zasobów gmin i miast.

"Na początku grudnia 2024 roku w jednym z lokali socjalnych należących do zasobu miasta Zielona Góra wybuchł pożar. Okazało się, że najemca tego mieszkania od lat praktykował zbieractwo i nagromadzona hałda śmieci została objęta pożarem, który rozprzestrzenił się na resztę kamienicy. Za poniesione straty, liczone w setkach tysięcy, zapłaci właściciel lokalu, czyli miasto Zielona Góra, a co za tym idzie – podatnicy" - napisała posłanka.

Czytaj: Sto tysięcy chętnych w kolejce. "Najdłużej oczekiwała osoba, która złożyła wniosek szesnaście lat temu"

"Odkryto zmumifikowane ciało lokatora"

Podała też inny przykład, z gminy Zabór (woj. lubuskie). Opisała, że "w jednym z mieszkań należących do zasobów gminy odkryto zmumifikowane ciało lokatora, którego sąsiedzi nie widzieli od 2 lat". Zwróciła uwagę, że sytuacja zdarzyła się, mimo że urząd gminy wysyłał mieszkańcowi liczne wezwania do uiszczenia opłat. Jednak nie było możliwości, by urzędnicy sami weszli do mieszkania sprawdzić, co się dzieje z najemcą.

Czytaj także: Otworzyli mieszkanie, w środku znaleźli zmumifikowane zwłoki

Katarzyna Osos wyjaśniła w interpelacji, że te sytuacje zmusiły mieszkańców i samorządowców do rozpoczęcia dyskusji nad możliwością kontroli lokali z zasobów gminy.

"Dziś nie ma bowiem podstawy prawnej, dzięki której urzędnik mógłby sam wejść do takiego mieszkania i przeprowadzić wizytację. Nie przewiduje tego ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego" - stwierdziła.

Jak podkreśliła, zachodzi potrzeba nowelizacji i wprowadzenia nowych przepisów, które umożliwią gminie czy miastu zawarcie w treści umowy najmu lokalu z ich zasobów zapisu dotyczącego możliwości przeprowadzenia kontroli. "Na podstawie zaniepokojenia sąsiadów długą nieobecnością lokatora, sygnałów dotyczących wspomnianego zbieractwa, dewastacji przedmiotowego mienia gminy czy miasta" - wyjaśniła posłanka Koalicji Obywatelskiej.

W interpelacji poselskiej zapytała, czy przewidywana jest nowelizacja ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i czy planowana jest analiza i ewentualna zmiana przepisów w obszarze obecnego braku konsekwencji po stronie lokatora za zniszczenie lokalu z zasobów gminy czy miasta.

Wiceminister: policja nie ma podstaw prawnych do podjęcia interwencji

Odpowiedzi na pytania posłanki Osos udzielił Tomasz Lewandowski, wiceminister rozwoju i technologii. Zwrócił uwagę, że "jeśli mieszkanie uległo zniszczeniu, np. z przyczyn leżących po stronie najemcy albo wskutek działania siły wyższej, to wynajmujący nie ma obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego". Wyjaśnił, że wtedy stosunek najmu wygasa z powodu niemożliwości świadczenia usługi będącej następstwem okoliczności, za które wynajmujący nie ponosi odpowiedzialności.

Wiceminister rozwoju i technologii dodał, że w razie awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody lokator jest obowiązany udostępnić lokal. Jeżeli lokator jest nieobecny lub odmawia udostępnienia lokalu, właściciel ma prawo wejść do lokalu w obecności funkcjonariusza policji, straży gminnej straży, miejskiej czy pożarnej.

Zaznaczył jednak, że nie ma możliwości rozszerzenia tego przepisu "poprzez wprowadzenie podstawy umożliwiającej przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego i kontroli w celu ustalenia, np. przy udziale policji, czy lokal gminny nie ulega dewastacji albo istnieje zagrożenie powstania szkody w lokalu (np. w przypadku tzw. zbieraczy śmieci)".

Jak wyjaśnił, zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji policja nie ma podstaw prawnych do podjęcia interwencji polegającej na wstępnym pokonaniu zabezpieczeń i usunięciu lokatora.

"Katalog przypadków, kiedy policja jest uprawniona do fizycznego przełamania barier jest ograniczony (art. 32 ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej). Ustawodawca założył bowiem, że jedynie w przypadku zaistnienia okoliczności, które zagrażają wprost życiu, zdrowiu (w tym autoagresji) lub związanych z pościgiem, ujęciem i zatrzymaniem osoby zasadne jest upoważnienie organów ścigania do zastosowania takich środków" - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską.

Wyłącznie droga sądowa

Wiceminister podkreślił też, że umożliwienie gminom możliwości szybkiej egzekucji oraz odzyskania kontroli nad nieruchomością przy użyciu policji uprzywilejowałoby właścicieli samorządowych w stosunku do innych właścicieli. 

"Wyłącznie na drodze sądowej można wyegzekwować możliwość odzyskania władztwa nad nieruchomością i wstępu do lokalu będącego przedmiotem najmu w podnoszonym zakresie" - przekazał.

Tomasz Lewandowski w odpowiedzi na interpelację nie odniósł się wprost do tego, czy trwają prace w resorcie nad zmianami w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy. Biznesowa redakcja tvn24.pl przesłała prośbę o komentarz w tej sprawie do resortu rozwoju i technologii. Do czasu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania.

Czytaj także: Wielka stabilizacja na rynku nieruchomości. "To będzie rok kupującego"

Chcesz podzielić się ważnym tematem? Skontaktuj się z autorką tekstu: joanna.rubin@wbd.com

Autorka/Autor:Joanna Rubin-Sobolewska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Oświadczenie Joanny Kuciel-Frydryszak, autorki bestsellerowych "Chłopek", która zagroziła wydawcy książki sądem w związku z dysproporcją w zarobkach, wywołała gorącą dyskusję o stanie portfeli polskich twórców. Kolejną, bo o problemach autorów wiadomo od lat. - Cała grupa społeczna coraz głośniej domaga się poprawy warunków pracy i płacy - mówi w rozmowie z tvn24.pl Grzegorz Jankowicz z Instytutu Książki.

"Idiotycznie tajny rynek"

"Idiotycznie tajny rynek"

Źródło:
tvn24.pl

Stany Zjednoczone mierzą się z wysokimi cenami jaj z powodu ich niskiej dostępności. W lutym USA, zwróciły się w tej sprawie do Polski i Litwy. Minister rolnictwa USA Brooke Rollins poinformowała, że Stany Zjednoczone będą importować jaja z Korei Południowej i Turcji.

Na ratunek w jajecznym kryzysie. Korea Południowa i Turcja mają pomóc

Na ratunek w jajecznym kryzysie. Korea Południowa i Turcja mają pomóc

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Usługa wynajmu samochodu na krótki czas za pośrednictwem aplikacji (car-sharing) staje się coraz bardziej popularna w Europie i na świecie. Ale nie w Polsce. Jak zauważa Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w ciągu 7 lat usługi, rynek w naszym kraju odnotował pięciokrotnie więcej nieudanych niż udanych debiutów w tej branży. W tym tygodniu o zawieszeniu poinformowała firma Panek.

Polacy niechętni tej usłudze. Kolejne firmy zawieszają działalność

Polacy niechętni tej usłudze. Kolejne firmy zawieszają działalność

Źródło:
PAP

Agencja Moody’s oceniła wiarygodność kredytową Polski w obliczu ostatnich wydarzeń. Uznano, że zagrożenia są "łagodzone przez członkostwo Polski w NATO i znacznie zwiększone zdolności do samoobrony". Ocena kredytowa kraju pozostaje na poziomie "A2", a jej perspektywa jest stabilna.

Rating Polski. Czołowa agencja podjęła decyzję

Rating Polski. Czołowa agencja podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Deweloperzy i inwestorzy indywidualni rozpoczęli w lutym mniejszą liczbę budów nowych mieszkań niż przed rokiem - wskazali autorzy raportu Otodom. Spadki widać także w liczbie oddanych lokali. To konsekwencje między innymi skokowego wzrostu kosztów kredytów z 2023 roku. Efekty tego spowolnienia na rynku nieruchomości będziemy obserwować jeszcze w kolejnych miesiącach.

"Wyraźne spowolnienie" w mieszkaniówce. Brak oznak poprawy

"Wyraźne spowolnienie" w mieszkaniówce. Brak oznak poprawy

Źródło:
PAP

Ich misja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wydłużyła się o 278 dni. Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że astronauci otrzymają zapłatę za dodatkowy czas pracy. Dodał, że jak będzie trzeba, to pokryje koszty z własnej kieszeni.

Trump: jeśli będę musiał, zapłacę z własnej kieszeni

Trump: jeśli będę musiał, zapłacę z własnej kieszeni

Źródło:
PAP

W minionym roku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłoszono łącznie 1,4 miliona umów o dzieło, co jest najniższym wynikiem od 4 lat. Jednak sytuacja ta nie dotyczy cudzoziemców. Bowiem w ich przypadku wzrosła liczba zawieranych umów o dzieło.

Coraz mniej takich umów. Wyjątkiem cudzoziemcy

Coraz mniej takich umów. Wyjątkiem cudzoziemcy

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 450 milionów złotych. W Polsce najwyższe wygrane to te piątego stopnia, 29 osób wygrało ponad 37 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 marca 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot wciąż rośnie

Kumulacja w Eurojackpot wciąż rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump chciałby, by ukraińskie elektrownie atomowe przeszły pod kontrolę USA. "New York Times" wskazuje, jaki może być cel amerykańskiego prezydenta i jakie znaczenie miałaby dla Stanów Zjednoczonych okupowana przez Rosję Zaporoska Elektrownia Jądrowa.

Do tego Trump potrzebuje ukraińskich elektrowni atomowych

Do tego Trump potrzebuje ukraińskich elektrowni atomowych

Źródło:
PAP

Ceny benzyny i oleju napędowego spadły do poziomów, które ostatni raz notowane były w połowie października 2024 roku - podał Reflex. Z kolei według e-petrol.pl pod koniec marca ceny paliw na stacjach będą jeszcze spadać, ale widoczny jest już koniec tego trendu.

Takich cen nie było od miesięcy

Takich cen nie było od miesięcy

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, mBank, ING Bank Śląski - między innymi te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z przelewami, bankowością mobilną, a także płatnościami BLIK.

Klienci największych banków muszą przygotować się na utrudnienia

Klienci największych banków muszą przygotować się na utrudnienia

Źródło:
tvn24.pl

Granice Polski zostaną zamknięte na import wybranych produktów ze Słowacji w związku z ogniskami pryszczycy - wynika z rozporządzenia ministra rolnictwa. Dotyczy to między innymi mleka oraz mięsa.

Zakaz przywozu niektórych towarów ze Słowacji

Zakaz przywozu niektórych towarów ze Słowacji

Źródło:
PAP

Wykryto bakterię salmonelli w jednej z partii sezamu łuskanego. Chodzi o produkt pochodzący z Indii - podał Główny Inspektorat Sanitarny. GIS przypomniał, że w razie wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego należy skontaktować się z lekarzem.

Partia sezamu wycofywana z obrotu. Ostrzeżenie

Partia sezamu wycofywana z obrotu. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Twierdzenia z ust Lewicy, że program dotyczący budownictwa społecznego to ich pomysł, są nieprawdziwe - stwierdził minister rozwoju Krzysztof Paszyk. Anna-Maria Żukowska z Lewicy zareagowała na te słowa i zwróciła się bezpośrednio do szefa resortu rozwoju: "Jesteś bezczelny".

Spięcie w koalicji o program mieszkaniowy. "Jesteś bezczelny"

Spięcie w koalicji o program mieszkaniowy. "Jesteś bezczelny"

Źródło:
tvn24.pl

Taryfikator mandatów może zostać zmieniony. Przedstawicielka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazała na analizę zakładającą podwyższenie wysokości grzywien. Policja chce obniżenia progu, od którego płacone są maksymalne kary za przekroczenie prędkości.

Mandaty mogą pójść w górę. Resort o zmianach

Mandaty mogą pójść w górę. Resort o zmianach

Linie lotnicze odwołują loty i modyfikują trasy w związku z zamknięciem lotniska Heathrow w Londynie. Port będzie nieczynny do północy, jednak zakłócenia mogą potrwać jeszcze przez co najmniej tydzień. Piątkowa awaria oznacza kłopoty dla niemal 300 tysięcy pasażerów. - Brak dodatkowego zasilania na lotnisku to ogromny błąd - ocenił ekspert do spraw lotnictwa Julian Bray.

"Ogromny błąd" na największym lotnisku Europy

"Ogromny błąd" na największym lotnisku Europy

Źródło:
PAP

W piątek Rada Federacji przegłosowała zmianę niemieckiej konstytucji, znosząc limit wydatków na obronność i bezpieczeństwo, a także otwierając drogę do większych inwestycji w infrastrukturę.

Przełom w Niemczech. "Historyczny sygnał pod adresem Europy"

Przełom w Niemczech. "Historyczny sygnał pod adresem Europy"

Źródło:
PAP

- Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców uderzy w niedofinansowany system ochrony zdrowia - przekonywał w programie "Bez kitu" w TVN24 wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Mówił też o propozycji Lewicy dotyczącej wprowadzenia podatku zdrowotnego.

"To jest nasz udział w koalicji"

"To jest nasz udział w koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Lewica nie powinna łamać dotychczasowych ustaleń i zachowywać się jak piąta kolumna - stwierdziła w piątek ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska, odnosząc się do wypowiedzi polityków Lewicy w sprawie obniżenia składki zdrowotnej.

Iskrzy w koalicji. "Bunt przeciwko projektowi, który jednomyślnie został przyjęty przez rząd"

Iskrzy w koalicji. "Bunt przeciwko projektowi, który jednomyślnie został przyjęty przez rząd"

Źródło:
PAP

Rafał Brzoska zaprezentował w Sejmie propozycje deregulacji, które zostały podzielone na siedem bloków. Dotyczą one między innymi cyfryzacji czy prawa podatkowego. Inicjator prac zespołu zaznaczył, że w propozycjach nie ma "wrzutek lobbystycznych".

Deregulacja. Brzoska wskazał siedem priorytetów

Deregulacja. Brzoska wskazał siedem priorytetów

Źródło:
PAP

Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska przekazała, że rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej w trybie obiegowym. Minimalna odległość wiatraków od zabudowań ma wynieść 500 metrów.

"Ważny krok". Rząd przyjął projekt

"Ważny krok". Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Nowe prawo w Hiszpanii pomoże rozwiązać problem z dzikimi lokatorami. Eksperci przypuszczają, że jednocześnie podniesie też ceny najmu wakacyjnego i stawki za metr - informuje w piątek "Puls Biznesu".

To może podnieść ceny. Zmiana przepisów

To może podnieść ceny. Zmiana przepisów

Źródło:
PAP