Jak załatać lukę mieszkaniową? Branża chce zmian w przepisach

Źródło:
tvn24,pl, PAP
Gawkowski o przyszłości programu Mieszkanie na start
Gawkowski o przyszłości programu Mieszkanie na startRadio ZET
wideo 2/5
Gawkowski o przyszłości programu Mieszkanie na startRadio ZET

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce zwiększyć podaż gruntów pod budowę mieszkań, a tym samym obniżyć ceny nieruchomości. Branża liczy też na szereg zmian, które pozwolą na przyspieszenie całego procesu inwestycyjnego. "Wszyscy, w tym gospodarka, tracimy na tym, że ten proces jest obecnie długotrwały i nieczytelny" - wyjaśnia redakcji biznesowej tvn24.pl Michał Leszczyński, prawnik w Polskim Związku Firm Deweloperskich.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad przepisami, które pozwolą na wyjęcie gruntów rolnych w miastach spod ochrony o kształtowaniu ustroju rolnego. Dzięki temu łatwiej będzie można zmienić im status z rolnego na budowlany.

Prezes Krajowego Ośrodka Rolnictwa nie będzie miał już prawa pierwokupu miejskich gruntów rolnych. Mają też zniknąć inne ograniczenia narzucane przez ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego. Z kolei samorządy zyskają dostęp do gruntów Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Więcej gruntów to niższe ceny

"Ze względu na spodziewane zwiększenie dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe oraz możliwe niższe koszty ich pozyskiwania przez inwestorów, w perspektywie należy spodziewać się stabilizacji lub spadku cen mieszkań" - wyjaśnia MRiT.

Jak podkreśla resort, głównymi beneficjentami ustawy będą zatem nabywcy mieszkań. "Ponadto uwolnienie gruntów w centrach miast lub w obszarach nasyconych istniejącą już infrastrukturą pozwoli m.in. przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu oraz niedostatkowi usług socjalnych na powstających osiedlach" - dodaje resort.

Przeczytaj również: Więcej gruntów na budowę mieszkań. Rząd ma pomysł na lukę mieszkaniową

Luka mieszkaniowa w Polsce

Michał Leszczyński, prawnik w Polskim Związku Firm Deweloperskich, w komentarzu przesłanym redakcji biznesowej tvn24.pl wyjaśnia, że utrzymująca się luka mieszkaniowa w Polsce spowodowana jest z jednej strony deficytem gruntów, a z drugiej przedłużającymi się procedurami budowlanymi.

"Niezależnie od jednostkowych danych dotyczących wielkości tzw. banków ziemi, należy podkreślić, że od wielu lat utrzymuje się systemowy deficyt gruntów budowlanych w miejscach, w których niezbędna jest budowa nowych mieszkań, tj. w największych polskich miastach oraz ich bezpośrednim otoczeniu" - przekazał Leszczyński.

Zaznaczył również, że "dane rządowe o możliwości budowy mieszkań dla milionów ludzi są nadużyciem", gdyż uwzględniają teren całej Polski, czyli również obszary wiejskie, cieszące się mniejszym zainteresowaniem ze względu na brak szkół, przedszkoli czy zakładów pracy.

"Obecnie drobne zmiany w sposobie interpretacji przepisów, np. o pozwoleniu na budowę, mogą doprowadzić do 2-3-letnich opóźnień we wbiciu łopaty. W największych polskich miastach często zdecydowana większość planów miejscowych jest procedowana wiele lat, zdarza się, że ponad 20. Nie da się w takich warunkach doprowadzić do efektywnego działania rynku mieszkaniowego, którego znaczenie rośnie w świetle wyzwań związanych z dekarbonizacją i poprawą efektywności energetycznej, oczekiwanymi przez UE" - wyjaśnił prawnik PZFD.

Branża deweloperska chce zmian w przepisach

Lesczyński dodał, że branża liczy na opracowanie nowych narzędzi usprawniających uruchamianie gruntów przez samorządy.

"Mamy nadzieję na doprowadzenie do stanu, w którym miasta będą dysponowały narzędziami pozwalającymi na efektywne czasowo uruchamianie gruntów inwestycyjnych w obszarach do tego przygotowanych (w pobliżu szkół, parków) albo obszarach, na których skala inwestycji pozwala na zapewnienie części infrastruktury przez dewelopera, tak jak to się dzieje na warszawskim Mokotowie, gdzie inwestor buduje na własny koszt szkołę podstawową. Idealna ścieżka powinna być szybka oraz umożliwiać porozumienie z miastem, w którym byłby określony jasny zakres obowiązków dewelopera w zamian za jasne warunki zabudowy działki" - wyjaśnił.

Jak dodał, "wszyscy, w tym gospodarka, tracimy obecnie na tym, że proces inwestycyjny jest długotrwały, nieczytelny i nie prowadzi do optymalnego zagospodarowania, chociażby dzielnic wyposażonych w komunikację szynową, na którą polski podatnik przeznaczył miliardy złotych".

Pytany o ocenę prac resortu nad zmianami przepisów dotyczącymi dodatkowych gruntów, stwierdził, że z oceną należy się wstrzymać do momentu opublikowania projektu ustawy. "Jako PZFD regularnie komunikujemy żelazną listę niezbędnych postulatów, ew. projekt ustawy będziemy oceniać przez jej pryzmat. Chodzi przykładowo o uwolnienie potencjału 'planu na wniosek inwestora', czyli nowego narzędzia planistycznego nazwanego ZPI, który przy obecnym brzmieniu przepisów jest dysfunkcjonalny" - podsumował.

Zintegrowany Plan Inwestycyjny to szczególny rodzaj planu miejscowego, którego uchwalaniem zajmuje się rada gminy na wniosek danego inwestora, po negocjacjach oraz zawarciu umowy urbanistycznej, określającej wszystkie zasady i warunki realizacji inwestycji, a także zobowiązania stron. Obecnie ZPI stanowi uzupełnienie Lex Deweloper, lecz od 2026 roku ma w całości zastąpić tę uchwałę.

Autorka/Autor:BC/ams

Źródło: tvn24,pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pavel L Photo and Video/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Pekao, ING Bank Śląski, mBank, VeloBank, Credit Agricole, Bank Pocztowy i Toyota Bank - te instytucje finansowe zaplanowały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach pojawią się utrudnienia w realizacji przelewów, płatnościami BLIK czy logowaniu do bankowości mobilnej.

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Na wielu odcinkach dróg w Polsce "panuje chaos informacyjny" - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. NIK po kontroli orzekła, że wynika to z niewłaściwego ustawienia znaków, a co więcej, cały system zarządzania ruchem drogowym jest nieskuteczny.

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

Źródło:
PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że TikTok (należący do chińskiej firmy technologicznej ByteDance) łamie unijne przepisy, nie upubliczniając we właściwy sposób danych o reklamach wyświetlanych w serwisie. Firmie grozi kara w wysokości do 6 procent światowych obrotów, a nawet nakaz tymczasowego zawieszenia działania serwisu w UE.

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Źródło:
Politico, PAP

Oszuści podszywają się telefonicznie pod naszych przedstawicieli - ostrzega Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG zaznacza że jego pracownicy nigdy nie dzwonią do osób, które składały depozyty, by uzyskać od nich informacje o rachunkach i nie proszą o podanie haseł.

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

Źródło:
PAP

Brytyjski producent samochodów Jaguar Land Rover oświadczył, że nie zamierza produkować pojazdów w USA, ponieważ cła prezydenta Donalda Trumpa uderzają w przemysł motoryzacyjny.

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Źródło:
BBC