Zmyłka w PIT‑ach bez wpływu na ulgę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Uwaga na pułapkę w PIT-ach

W tym roku możemy sobie odliczyć od podatku 1173,70 zł za każde dziecko. By skorzystać z ulgi, należy wypełnić załącznik PIT/O. Formularz wydrukowany przez Ministerstwo Finansów zawiera rubryki, których nie trzeba wypełniać. Ale spokojnie - urzędnicy zapewniają, że nawet jeśli je wypełnimy, nie grozi nam utrata ulgi.

Pełną ulgę w wysokości 1173,70 zł za 2008 rok może sobie odliczyć każdy podatnik mający dziecko – nawet jeśli dziecko urodziło się 31 grudnia 2008 roku. Ta zasada ulegnie zmianie dopiero w rozliczeniach za 2009 rok – wtedy wysokość ulgi będzie uzależniona od liczby miesięcy w roku, w których podatnik opiekował się dzieckiem. I dopiero wówczas obecny formularz PIT/O, zawierający poświęconą dzieciom część E, będzie miał pełne zastosowanie.

W rozliczeniu za 2008 rok części E na stronie 3 podatnik nie powinien wypełniać w ogóle. W formularzu PIT/O wypełniamy jedynie poz. 34 - liczba dzieci, oraz poz. 35, w której wykazuje się kwotę odliczenia (ewentualnie poz. 36, gdy kwotę odliczeń wykazuje małżonek).

Informacja o tym, że część E zacznie obowiązywać dopiero za rok, jest co prawda zawarta w formularzu, jednak na tyle nie rzuca się w oczy, że wielu podatników ją po prostu przegapia.

Jak zapewniają pracownicy urzędów skarbowych, wypełnienie części E nie będzie jednak skutkowało ewentualną utratą ulgi. Urzędy nie będą po prostu brały tej części pod uwagę.

Pozostaje pytanie, dlaczego Ministerstwo Finansów pospieszyło się z drukiem rubryk potrzebnych dopiero na za rok?

Źródło: TVN CNBC Biznes, "Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24