Za materiały budowlane fiskus odda więcej

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Czy wyższy zwrot VAT za materiały budowlane ożywi budownictwo?

Dobra wiadomość dla budujących dom lub planujących remont domu lub mieszkania. Od października przysługuje im wyższy zwrot VAT za materiały budowlane - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

W przypadku inwestycji wymagających pozwolenia na budowę - nowy limit zwrotu wynosi 33 772 zł (wzrost o 250 zł). Wykonując remont maksymalnie można odzyskać 14 474 zł (wzrost o 107 zł).

Zgodnie z przepisami dotyczącymi zwrotu VAT za materiały budowlane, limit tego zwrotu zależy m.in. od zdefiniowanej w przepisach ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego - wyjaśnia w rozmowie z gazetą doradca podatkowy w KPMG Bartosz Małkiewicz.

Cenę tę ogłoszono przed IV kwartałem. Ale - jak przypomina dziennik - cena 1 mkw. dla wniosków złożonych w III kwartale 2009 r. wynosi 3895 zł, natomiast dla wniosków złożonych w IV kwartale – 3924 zł. Jak tłumaczył ekspert Bartosz Małkiewicz, oznacza to, że jeśli ktoś wstrzyma się ze złożeniem pierwszego wniosku do października, tym samym będzie mógł skorzystać z wyższego limitu.

Jednocześnie dodał, że termin złożenia następnego wniosku nie będzie miał wpływu na wysokość limitu. Czyli - jeśli ktoś złożył już pierwszy wniosek i obecnie ma zamiar złożyć kolejny - to nie ma powodu, żeby czekał do października.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: TVN24