Wyspy przyciągają coraz mniej imigrantów

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Wielka Brytania powoli przestaje być postrzegana jako raj zarobkowy

Spada liczba emigrantów z nowej UE szukających pracy w Wielkiej Brytanii. W III kwartale br. w tym celu przyjechało tam 56 tysięcy osób z nowych krajów UE, czyli o dziewięć tysięcy mniej niż w analogicznym okresie ub.r. - wynika z oficjalnych danych Home Office.

Ogólną liczbę imigrantów z nowych krajów UE (z wyłączeniem Rumunii i Bułgarii) po 1 maja 2004 r. ocenia się obecnie na 743 tys., z czego ok. 56 proc. stanowią Polacy. Są to dane szacunkowe, nie uwzględniające osób samo zatrudniających się, zwolnionych od wymogu rejestracji ani dzieci. Według środowej prasy, która publikuje dane Home Office, napływ imigrantów ma już za sobą swój szczytowy punkt, ale nadal jest duży.

Europa stara, nowa i nowsza

Według środowej prasy, która publikuje dane Home Office, napływ imigrantów ma już za sobą swój szczytowy punkt, ale nadal jest duży. Jednak ostatnio do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych przyjeżdża też mniej Rumunów i Bułgarów, którzy wciąż mają ograniczony dostęp do brytyjskiego rynku pracy. W III kwartale z tych krajów do pracy w Wielkiej Brytanii przyjechało 7.455 osób, podczas gdy w II kwartale zarejestrowano 9.335 pracowników z Rumunii i Bułgarii.

Po zasiłek do królowej

Dane wskazują także na wzrost świadczeń socjalnych i zasiłków wypłacanych imigrantom. Do ich otrzymywania na koniec III kwartału uprawnionych było łącznie 129 tys. osób, podczas gdy przed rokiem 55 tys. osób.

Szacuje się, że w ciągu roku imigrantom z nowych krajów unijnych wypłacono łącznie 145 mln funtów różnych świadczeń i zasiłków socjalnych (imigranci mają prawo do pomocy socjalnej w różnych formach po roku pracy w W. Brytanii).

Z danych Home Office wynika, że 78 tys. 850 imigrantów otrzymuje zasiłek wychowawczy na dzieci (18,10 funta tygodniowo na pierwsze dziecko). 44 tys. 647 imigrantów z nowych krajów UE otrzymuje ulgi podatkowe (tax credits), przyznawane osobom o niskich przychodach, a 893 osoby korzystają z zapomogi mieszkaniowej.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24