Najnowsze

Wyłudzenia na zwrot podatku. Poczta Polska ostrzega przed oszustami

Najnowsze

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Oszuści wykorzystują pandemię i wysyłają SMS-y z fałszywą informacją o skierowaniu na kwarantannę
Oszuści wykorzystują pandemię i wysyłają SMS-y z fałszywą informacją o skierowaniu na kwarantannę
wideo 2/5
Oszuści wykorzystują pandemię i wysyłają SMS-y z fałszywą informacją o skierowaniu na kwarantannę

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości sms z informacją o zwrocie podatku z rozliczenia PIT 37 - poinformowała Poczta Polska. W wiadomościach przestępcy zachęcają do kliknięcia w podejrzany załącznik.

Jak informuje operator, w otrzymanej wiadomości oprócz komunikatu "Masz prawo do zwrotu podatku z PIT 37 pobierz online" jest dołączony odnośnik prowadzący do fałszywej strony Poczty Polskiej, na której odbiorca jest proszony o podanie danych takich jak: imię, nazwisko, adres e-mail, PESEL oraz dane logowania do strony banku.

Poczta przypomina, że deklaracje podatkowe PIT 37 w roku 2021 należało złożyć do 30 kwietnia, natomiast urząd skarbowy w zależności od formy złożenia deklaracji na rozliczenie podatku i zwrot nadpłaconej sumy ma maksymalnie 3 miesiące - dla wersji papierowej zeznania, a dla wersji elektronicznej - 45 dni.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Schemat działania oszustów w metodzie na zwrot podatku

W komunikacie napisano też, że taki sam schemat działania oszuści wykorzystują rozsyłając wiadomości sms z informacją o nieuregulowanej płatności za energię elektryczną: "Na dzień 13.10 zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie naleznosci" wraz z fałszywym linkiem do strony www. Poczta Polska podkreśla, żeby zwracać uwagę na brak polskich znaków diakrytycznych w rozsyłanych wiadomościach, gdyż to zawsze powinno budzić podejrzenie.

Kolejne ostrzeżenie przed oszustami

To kolejne ostrzeżenie przed oszustami, które pojawia się w ostatnim czasie.

Na początku tygodnia informowaliśmy, że oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów i wysyłają e-maile z informacją o rzekomej zaległości w płatności podatku.

Także w tym miesiącu ostrzegaliśmy przed telefonicznymi oszustami, którzy dzwonią do ludzi i podszywają się pod policjantów.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości