Wszyscy winią się wzajemnie za inflację

Aktualizacja:
 
W Sejmie wrze: posłowie poszukują winnego drożyznyTVN24

Niepokojący wzrost cen żywności i inflacja, która jest wyższa niż średnia w państwach strefy euro. W Bułgarii i na Łotwie - tam dopiero jest szalejąca drożyzna - mówił minister finansów Jacek Rostowski. Ceny żywności rosną, ale niektóre produkty, np. z branży budowlanej, staniały. Wszystkie strony zakończonej w czwartek sejmowej debaty o drożyźnie usilnie szukały winnego inflacji. Zgłaszały propozycje pomocy najuboższym, bo ponad 2 mln ludzi w Polsce żyje na granicy ubóstwa. Jest więc drożyzna czy nie?

W Polsce nie ma szalejącej drożyzny, inflacja jest na poziomie 4,3 proc. - tylko o 0,3 pkt. procentowego wyższa niż średnia w strefie euro - mówił podczas czwartkowej debaty w Sejmie na temat drożyzny minister finansów Jacek Rostowski.

PiS wszystkiemu winne

Jan Vincent Rostowski atakuje opozycję z sejmowej trybuny
Jan Vincent Rostowski atakuje opozycję z sejmowej trybunyTVN24

- Za obecny poziom inflacji odpowiada rząd PiS i błędna polityka banku centralnego w 2007 r. - ocenił Rostowski.

Rostowski zaznaczył, że pomimo rosnących cen paliw, wzrost ten jest najniższy w całej UE: w związku ze wzrostem cen ropy naftowej ceny paliw wszędzie wzrosły, ale w Polsce najmniej - podkreślił. Wyliczał, że podobny wzrost cen paliw, cen żywności był w ostatnim miesiącu rządów PiS, ale "wtedy nikt nie krzyczał o szalejącej drożyźnie". "Warto czasami popatrzeć na liczby, nim się zacznie nimi szafować" - dodał.

Krzysztof Michalkiewicz (PiS): ceny energii będą rosnąć jeszcze przez kilka lat
Krzysztof Michalkiewicz (PiS): ceny energii będą rosnąć jeszcze przez kilka latTVN24

W jego ocenie polityka rządu PiS była proinflacyjna - w budżetach przygotowanych przez PiS na 2007 i 2008 rok wydatki rosły o jedną czwartą. Rząd PiS powołał też 4 spółki energetyczne, co stworzyło monopol i doprowadziło do podniesienia cen energii.

Zapewnił, że rząd PO-PSL zapobiega presji inflacyjnej - zmniejszył deficyt budżetowy, przedstawił nowy plan wejścia do strefy euro i ograniczenia do 1 proc. w 2011 roku deficytu budżetowego. Ograniczeniu inflacji ma też służyć przyspieszenie prywatyzacji i zmiany w ustawach podatkowych.

PiS: ceny są najwyższe od wejścia do Unii

- Tak dużego wzrostu cen nie było od sierpnia 2004 roku, kiedy wchodziliśmy do Unii Europejskiej - zareagowała na doniesienia ministra finansów posłanka Elżbieta Rafalska z PiS. Dodała, że ceny energii w Polsce są, po Słowacji i Włoszech, jednymi z najwyższych w Unii Europejskiej; podobnie jest ze stawką akcyzy. Cent rosną i będą rosnąć, wzrosną też raty kredytów hipotecznych zaciągniętych w złotówkach - ostrzegała posłanka PiS..

- To nie jest żaden czarny scenariusz napisany przez Prawo i Sprawiedliwość. To rzeczywistość, której Polacy doświadczają, sięgając codziennie do kieszeni, płacąc za zakupy - dodała Rafalska.

Elżbieta Rafalska (PiS): "Rosną ceny energii, gazu i nie jest to wyłącznie problem ekonomiczny"
Elżbieta Rafalska (PiS): "Rosną ceny energii, gazu i nie jest to wyłącznie problem ekonomiczny"TVN24

"To dopiero szalejąca drożyzna"

Minister przedstawił posłom informację rządu na temat działań Rady Ministrów przeciw wzrostowi cen towarów i usług konsumpcyjnych. Przedstawił też działania, służące poprawie sytuacji rodzin o niskich dochodach.

Rostowski przypomniał, że Rada Polityki Pieniężnej - pomimo sygnałów o wzroście cen - nie podnosiła w zeszłym roku stóp procentowych. W jego ocenie działo się tak w wyniku presji, którą na NBP wywierał rząd PiS.

Według ministra finansów, inflacja to łączny efekt złej polityki banku centralnego, złej polityki budżetowej i "szoków zewnętrznych".

- Całe szczęście, że rząd się zmienił i prezes NBP zajął się pilnowaniem inflacji - mówił Rostowski.

Minister podkreślił, że wzrost cen jest dotkliwy, szczególnie dla najuboższych. - Zmiany te są jednak jednymi z najniższych wzrostów w całej Europie - zaznaczył.

Jego zdaniem, wzrost cen żywności w Polsce jest jednym z najniższych w Europie i jednocyfrowy, w przeciwieństwie do np. Łotwy - 21,7 proc. czy Bułgarii - 24,2 proc. "To dopiero jest szalejąca drożyzna" - argumentował.

Powody do optymizmu

Zbigniew Chlebowski (PO): "Istotnie wzrosły ceny. Ale też jest wzrost płac"
Zbigniew Chlebowski (PO): "Istotnie wzrosły ceny. Ale też jest wzrost płac"TVN24

- Są powody do optymizmu. Jest nowy rząd, który ma politykę nie prowadzącą do inflacji - przestał dolewać oliwy do ognia inflacji. Mamy też prezesa NBP, który dzięki temu, że jest nowy rząd, wreszcie zaczął walczyć z inflacją - mówił w debacie Rostowski. Podał, że zwrócił się do władz unijnych, by w rozmowach UE z Chinami i Indiami podniesiono zniesienie przez te kraje dotowania cen paliw, co mogłoby ograniczyć światowy wzrost ich cen.

Dziś to jeszcze nie problem

- Rząd oraz Narodowy Bank Polski muszą wspólnie walczyć z inflacją - powiedział w czwartek podczas sejmowej debaty nt. drożyzny poseł Marek Borowski z SdPL. Dodał, że 4,6-proc. inflacja nie jest jeszcze problemem. - Problem pojawi się, jeśli inflacja wzrośnie w przyszłym roku i w efekcie spowoduje spadek aktywności gospodarczej i powrót bezrobocia - zaznaczył Borowski.

Lewica: wprowadzić "dodatek drożyźniany"

Radosław Witkowski (PO): Polacy pamiętają lewicy casus barów mlecznych
Radosław Witkowski (PO): Polacy pamiętają lewicy casus barów mlecznychTVN24

Grzegorz Napieralski (SLD) przekonywał, że obecnie rządzący nie znają problemów zwykłych ludzi. - Prezes NBP, ministrowie czy posłowie PO - zarabiacie dziesiątki tysięcy złotych i nie widzicie problemu w tym, że masło zdrożało o złotówkę. Dla zwykłych ludzi to często oznacza codzienny dramat - mówił.

Wtórowała mu Anna Bańkowska. Uważa ona, że zafałszowana jest statystyka zmniejszającej się liczby osób, które korzystają z pomocy socjalnej czy świadczeń rodzinnych. - Rząd się chwali, że maleje ich liczba, a maleje tylko dlatego, że rosną zarobki. Nie oznacza to, że ludziom jest lepiej, bo ten wzrost pochłania inflacja, a próg uprawniający do świadczeń jest zamrożony - twierdzi Bańkowska.

Według Lewicy, realną pomocą dla najbiedniejszych byłby "dodatek drożyźniany", który wobec rosnących cen pozwoliłby przeżyć rodzinom najgorzej sytuowanym.

Cel: walka z inflacją

Sławomir Skrzypek: "NBP musi ściśle współdziałać z z rządem"
Sławomir Skrzypek: "NBP musi ściśle współdziałać z z rządem"TVN24

Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek zapowiedział, że bank centralny chce współpracować z rządem przy zwalczaniu inflacji.

- Gospodarka wymaga otwartości i współpracy. Język agresji i konfliktu może być niebezpieczny dla gospodarki - mówił podczas debaty sejmowej. - Przy współpracy rządu i banku centralnego będą pozytywne efekty walki z inflacją - zaznaczył. Skrzypek podkreślił, że w jego ocenie większe podwyżki stóp procentowych doprowadziłyby do zmniejszenia wzrostu gospodarczego. - Wyższy wzrost stóp prowadziłby do szybkiego zahamowania gospodarki i wzrostu bezrobocia - wyjaśnił.

Zapewnił, że NBP nigdy nie zaprzeczał, iż jego głównym celem jest walka z inflacją. Zaznaczył jednak, że NBP nie ma wpływu na wzrost większości cen, które są odpowiedzialne za wzrost inflacji.

Przypomniał, że wzrosły światowe ceny żywności - pszenicy, ryżu, oleju rzepakowego. Drożeje też ropa naftowa, wpływając na globalny wzrost cen paliw. Gdyby nie umocnienie złotego do światowych walut, sytuacja byłaby jeszcze gorsza - dodał.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Kilka spółek Skarbu Państwa przygotowuje zawiadomienia do prokuratury dotyczące na przykład nietrafionych transakcji - poinformował Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad możliwością wdrożenia Ogólnopolskiego Biletu Zintegrowanego, czyli systemu łączącego różne rodzaje transportu publicznego. Nowe rozwiązanie ma ułatwić podróże pociągiem, tramwajami, a także autobusami miejskimi.

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Źródło:
PAP

Jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych tego tygodnia będzie ogłoszenie decyzji w sprawie stóp procentowych w Polsce, ale też między innymi w Wielkiej Brytanii. W tym tygodniu możemy spodziewać się również rekonstrukcji rządu, a także nowych informacji dotyczących ratingu Polski. Oto kalendarz najbardziej istotnych wydarzeń najbliższych dni.

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Źródło:
PAP

Podczas spotkania z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w Paryżu będę żądać "uczciwej" konkurencji z Chinami - napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w oświadczeniu opublikowanym w nocy z niedzieli na poniedziałek. Podkreśliła, że obecnie obserwowana jest "nadpodaż dotowanych chińskich produktów, takich jak pojazdy elektryczne i stal".

Szefowa KE przed rozmową z Xi Jinpingiem. "Europa nie może zaakceptować takich praktyk"

Szefowa KE przed rozmową z Xi Jinpingiem. "Europa nie może zaakceptować takich praktyk"

Źródło:
PAP

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl