Wielkopolskie gospodarstwa straciły ponad miliard złotych z powodu suszy, która dotknęła ten region. Klęska suszy dotknęła tam ponad 80 tys. gospodarstw rolnych o obszarze 1 miliona 160 tysięcy hektarów. Oprócz terenów Wielkopolski cierpią także inne województwa. Rząd przygotował program pomocy dla stratnych gospodarstw.
- Straty oszacowano na 1 miliard 71 milionów złotych, co w przeliczeniu na hektar daje około 900 złotych strat na hektar - poinformował po spotkaniu z przedstawicielami organizacji rolniczych wicewojewoda wielkopolski.
Województwo kujawsko-pomorskie wycenia straty na ponad 153 mln zł. Jak zaznaczył wojewoda kujawsko-pomorski, są to tylko częściowe straty, gdyż szacowanie szkód jeszcze się nie zakończyło.
W województwie warmińsko-mazurskim szacowanie szkód się zakończyło: komisje oceniły straty na ponad 172 mln zł. Komisje szacowały straty w ponad 15,5 tys. gospodarstw, które mają w sumie około 388 tys. hektarów ziemi.
Susza w Polsce
Jak podał Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, na koniec lipca suszą dotkniętych było ponad 30 proc. gmin w Polsce. Najbardziej uciążliwa była susza w woj. wielkopolskim. Klęska wystąpiła także w innych województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, wielkopolskim, łódzkim, opolskim, dolnośląskim i lubuskim.
Jak dotąd tylko w Wielkopolsce i województwie warmińsko-mazurskim zakończono szacowanie spowodowanych suszą strat w uprawach. Większość komisji powołanych w tym celu przez wojewodów nadal pracuje.
Kredyty, prolongaty, umorzenia
Rząd przygotował rozporządzenie, w którym proponuje uruchomienie preferencyjnych linii kredytowych dla gospodarstw dotkniętych suszą, prolongatę poprzednio pobranych kredytów klęskowych, a także jednorazowych zasiłków dla gospodarstw poszkodowanych w wyniku suszy.
Przemysław Pacia będzie apelował do władz samorządowych, aby umarzały podatki gruntowe, a także o rozłożenie w czasie wpłat składek do KRUS.
Kredyt preferencyjny tzw. suszowy jest udzielany ze środków własnych banku, ARiMR dopłaca jedynie do jego oprocentowania. Dla rolnika wynosi ono 3,5 proc. w skali roku. Kredyt jest przeznaczony na zakup środków do produkcji rolnej.
Według szacunków wicewojewody wielkopolskiego, pierwsza pomoc dla poszkodowanych powinna być uruchomiona w drugiej dekadzie września.
Źródło: TVN24, PAP