Projekt przepisów, które mają przeciwdziałać wyprowadzaniu zysków firm do rajów podatkowych, wbrew pierwotnym planom nie znalazł się w porządku wtorkowych obrad rządu. Projekt zmian w CIT i PIT przewiduje m.in. opodatkowanie zysków zagranicznych spółek kontrolowanych.
"Projekt zawiera zmiany mające na celu zwalczanie szkodliwej konkurencji ze strony części państw, przede wszystkim tzw. rajów podatkowych oraz przeciwdziałanie odraczania lub unikania opodatkowania przy wykorzystaniu mechanizmu przesuwania dochodów do spółek zależnych zlokalizowanych w krajach o preferencyjnych systemach podatkowych" - wskazał resort finansów w uzasadnieniu do projektu. Dodano, że cel ten ma być realizowany dzięki rozwiązaniom przewidującym opodatkowanie dochodów z kontrolowanych spółek zagranicznych. Resort podkreślił, że podobne rozwiązania funkcjonują już m.in. w: Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii, czy USA.
Więcej zmian
W projekcie znalazły się też nowe przepisy dotyczące dywidend. Wyłączają one możliwość zastosowania zwolnienia z podatku CIT dywidend czy wypłat z zysku, jeżeli nie podlegały one opodatkowaniu w państwie, w którym działa spółka wypłacająca dywidendę (tzw. państwie źródła). Ponadto ministerstwo finansów proponuje zmianę zasad opodatkowania świadczeń otrzymywanych przez klientów banku (tzw. cashback). Miałyby być one opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych (a nie jak obecnie - według skali podatkowej), co ma uprościć pobór podatku. Rozszerzony ma być też katalog zwolnień podatkowych, tzw. przedmiotowych. Zwolnienia te obejmą m.in. świadczenia przyznane w wyniku uwzględnienia przez sąd skargi na przewlekłość postępowania. Podobnie zwolnione z podatku mają być wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu (na tej postawie firma np. energetyczna może korzystać z prywatnej nieruchomości). Resort finansów postanowił ponadto uzupełnić Kodeks karny skarbowy o przepisy dotyczące odpowiedzialności karnej skarbowej za naruszenie obowiązku złożenia do urzędu skarbowego sprawozdania finansowego, opinii i raportu podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych.
Za niewywiązanie się z tego obowiązku w określonym ustawowo terminie będzie groziła grzywna. "Obecnie organy skarbowe pozbawione są narzędzi niezbędnych do egzekwowana wykonywania przez podatników obowiązku składania sprawozdań finansowych" - wyjaśniło ministerstwo w uzasadnieniu do projektu.
Autor: msz,mn / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia/Paul167/(CC BY-SA 2.5)