W kwietniu stopy ani drgną?

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNES2004OWSIAK.avi

- Możliwa jest przerwa w cyklu obniżek stóp procentowych w kwietniu - powiedział w TVN CNBC Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Stanisław Owsiak. Jak jednak zaznaczył, wciąż jest pole do kolejnych obniżek stóp.

- Myślę, że nie można wykluczyć pewnej przerwy w obniżkach stóp procentowych w kwietniu, ale zobaczymy, jakie pojawią się kolejne dane, zwłaszcza jaka będzie sprzedaż - mówił prof. Owsiak w TVN CNBC. Jak zaznaczył, jego zdaniem RPP "nie zrobi krzywdy gospodarce".

Zdaniem Owsiaka, przerwa nie oznacza, że RPP nie obetnie stóp w kolejnych miesiącach. - Złoty powinien się umacniać i przy innych czynnikach płynących z gospodarki, z produkcji, ze sprzedaży i z płac jednak jest pole do pewnych obniżek stóp procentowych - powiedział.

Jak dodał, nie można wykluczyć, że ostatecznie główna stopa procentowa NBP zostanie obniżone do poziomu 3 proc.

Jest pole do obniżekTVN CNBC BIZNES

Pięć miesięcy cięć

Obecnie główna stopa NBP znajduje się na historycznie najniższym poziomie 3,75 proc. Marzec był piątym kolejnym miesiącem, kiedy RPP dokonała obniżek stóp procentowych.

W listopadzie ubiegłego roku RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pkt bazowych, pierwszy raz od lutego 2006 roku. Na grudniowym oraz styczniowym posiedzeniu RPP dokonała redukcji stóp procentowych o 75 pkt bazowych, zaś w lutym obniżka wyniosła 25 pkt bazowych.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES