Umowa na zastępstwo a ciąża? Ekspert wyjaśnia

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatUmowa na zastępstwa o ciąża?

Co to jest umowa na zastępstwo? Co dzieje się w chwili, gdy kobieta pracująca na zastępstwie zajdzie w ciążę? W programie "Biznes dla ludzi" wraz z ekspertem starał się wyjaśnić Paweł Blajer.

Umowa na zastępstwo może być umowa o pracę, która będzie trwać tak długo, jak długo zastępowana osoba nie wróci do pracy. Wówczas umowa się kończy.

Powrót do pracy

Co jednak, gdy kobieta pracująca na zastępstwie zajdzie w ciążę? List z takim pytaniem dotarł do redakcji Kontakt 24.

"Pracuję na umowę na zastępstwo. W umowie nie ma określonej daty do kiedy. Aktualnie jestem w czwartym miesiącu ciąży i przebywam na zwolnieniu lekarskim, na którym najprawdopodobniej zostanę do rozwiązania. Czy mimo powrotu zastępowaniem osoby mam prawo do zasiłku i ponownego zatrudnienia?" - napisała autorka listu.

- To zależy od tego, kiedy dojdzie do rozwiązania stosunku pracy. To będzie kluczowy moment dla stwierdzenia, jakie będą uprawnienia pani, która w tej chwili pracuje na podstawie umowy na zastępstwo. Jeżeli doszłoby do porodu przed zakończeniem stosunku pracy, wówczas będzie ona miała dalej idące uprawnienia, bo nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego. Gdyby jednak zdarzyło się tak, że ona urodzi już po tym, jak umowa ulegnie rozwiązaniu, wówczas nie będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński. W tej sytuacji można korzystać z zasiłku chorobowego do 270 dni - powiedziała Izabela Szczygielska z kancelarii WKB.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Autor: mn//gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu