Ukraina zniosła embargo na polską wieprzowinę

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatUkraina zniosła embargo na polską wieprzowinę

Ukraina zniosła w środę embargo na import polskiej wieprzowiny i zezwoliła na jej wwóz z całego terytorium Polski, oprócz województwa podlaskiego – podały służby prasowe ministerstwa rolnictwa w Kijowie. Decyzję tę podjęto po wizycie ukraińskich inspektorów u producentów i przetwórców wieprzowiny w Polsce.

Zniesienie embarga zapowiadano wcześniej na wtorek 17 czerwca.

"Z dniem dzisiejszym zezwala się na wwóz na terytorium Ukrainy świń, mięsa wieprzowego i jego przetworów z Polski, z wyjątkiem województwa podlaskiego" - czytamy w komunikacie ukraińskiego ministerstwa.

Ustalili wcześniej

O zniesieniu zakazu rozmawiał w ub. tygodniu w Kijowie z ukraińskim ministrem rolnictwa Ihorem Szwajką minister rolnictwa Polski Marek Sawicki. Mówiono wówczas, że prócz wieprzowiny ułatwienia obejmą także wołowinę bez kości, jednak w komunikacie ukraińskiego resortu nie ma o niej mowy. Ukraina wprowadziła embargo na import polskiej wieprzowiny 17 lutego, natychmiast po wykryciu w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń u dwóch dzików, ale nie wstrzymała handlu z Rosją czy Białorusią, gdzie ASF występuje u świń. Zakaz importu wołowiny obowiązuje od 2007 r. Według ministra Sawickiego w 2013 r. Polska sprzedała na Ukrainę wieprzowinę o wartości ponad 80 mln euro. W 2013 r. wyeksportowaliśmy na Ukrainę towary o wartości 457,7 mln euro, czyli 8 proc. mniej niż rok wcześniej. Na tamten rynek najwięcej trafiło z Polski świeżych owoców, wyrobów cukierniczych oraz mięsa czerwonego i pasz dla zwierząt.

Autor: mn//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | morderska