Tusk: repolonizacja ruszyła na serio

Źródło:
TVN24
Tusk: rząd chce, żeby polskie firmy w przetargach publ. miały preferencje także względem firm z UE
Tusk: rząd chce, żeby polskie firmy w przetargach publ. miały preferencje także względem firm z UETVN24
wideo 2/2
Tusk: rząd chce, żeby polskie firmy w przetargach publ. miały preferencje także względem firm z UETVN24

Mam wielką satysfakcję, żeby dzisiaj móc powiedzieć, że repolonizacja (...) ruszyła na serio.(...) - powiedział premier Donald Tusk przed rozpoczęciem posiedzenia rządu. Szef rządu wyjaśnił, że zastosowane rozwiązania mają dawać dużo większe szanse polskim firmom w przetargach.

- Niektórzy wmawiali nam, że to jest niemożliwe. Ja bardzo dziękuję, że zdecydowaliście się zastosować bezpośrednio interpretację, która wynika bezpośrednio z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który pozwala tak kształtować przetargi, że de facto nie mogą w nich uczestniczyć, albo nie mają realnych szans konkurencji firmy spoza Unii Europejskiej - powiedział premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu.

Pierwsza taka decyzja to pozwolenie na budowę nowego odcinka A2, ponad 16 km, w woj. lubelskim. - To jest pierwszy w ogóle przetarg, który uwzględnia wyrok TSUE z 22 listopada - powiedział premier.

Polskie firmy w przetargach publicznych będą miały preferencje

- Jak wiecie do tej pory firmy spoza Unii Europejskiej one miały mniejsze obciążenie. Niższe standardy, inna polityka jeśli chodzi o ochronę środowiska. Można by tu wymieniać wiele niesprawiedliwych kryteriów w przetargach, które z góry faworyzowały kogoś spoza Unii Europejskiej. I tutaj dziękuję, że nie czekaliście aż ustawa wejdzie w życie, tylko bezpośrednio zastosowaliście wyrok TSUE - zwrócił się premier do ministrów.

Premier wskazał, że na tej samej zasadzie największy w historii przetarg na modernizację linii kolejowej, o wartości 6 mld zł, na odcinku Białystok - Ełk, gdzie zastosowano wyrok TSUE, który umożliwia niedopuszczenie do zamówień wykonawców spoza Unii Europejskiej.

- Kończymy pracę nad ustawą, ona powinna wyjaśnić wszystkie ewentualne wątpliwości, ale proszę wszystkich bez wyjątku państwa, bo każdy z was w większym lub mniejszym stopniu nadzoruje tego typu sytuacje jak przetargi i zamówienia, żebyście od dzisiaj to traktowali to nie jako wskazanie, czy rekomendację, czy sugestię, tylko jako żelazną zasadę. Aby stosować wyrok TSUE w taki sposób, który przyniesie efekty, jak przy tych dwóch przeze mnie wspomnianych przetargach - powiedział premier.

Szef rządu wskazał, że jest to dopiero początek drogi, bowiem jeszcze czeka rząd praca z urzędem zamówień publicznych "nad takimi zasadami działania, aby polskie firmy miały także większe szanse niż do tej pory w konfrontacji z firmami także z terenu Unii Europejskiej".

- Będziemy czerpali z najlepszych wzorów z innych państw UE, które skuteczniej niż to się działo przez lata w Polsce potrafią chronić swoich wykonawców od tych spoza ich kraju. Będziemy bezwzględnie korzystali z najlepszych wzorów i zbudujemy system rekomendacji i zasad postępowania, które skutecznie będą chronić polskich wykonawców i dostawać - dodał. 

Wątpliwości na korzyść podatnika

Według harmonogramu posiedzenia rządu, ministrowie rozpatrzą kilka projektów deregulacyjnych, w tym trzy przygotowane przez resort finansów. Pierwszy to projekt noweli Ordynacji podatkowej. Znalazł się w nim zapis, że wątpliwości co do stanu faktycznego, których nie udało się usunąć po przeprowadzeniu wnikliwego i wszechstronnego postępowania dowodowego, tj. po podjęciu wszelkich czynności niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy, należy rozstrzygać na korzyść podatników.

Zmiany w funduszach i instrumentach finansowych

Kolejna propozycja deregulacyjna MF to projekt noweli ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Zaproponowano w nim wykreślenie zapisów, które obecnie wymuszają na depozytariuszach funduszy inwestycyjnych oraz alternatywnych spółek inwestycyjnych obowiązek weryfikowania zgodności ich działalności z prawem, interesem inwestorów i regulacjami wewnętrznymi.

Trzeci projekt MF ma znowelizować ustawę o obrocie instrumentami finansowymi. Zakłada wyeliminowanie konieczności pozyskiwania przez podmioty, które emitują papiery wartościowe o wartości do 1 mln euro, pośrednictwa firm inwestycyjnych. Obecnie – wskutek zmiany przepisów unijnych oraz ze względu na zapisy ustawowe, odwołujące się do już nieistniejących regulacji UE – przy takich emisjach konieczne jest zatrudnienie firmy inwestycyjnej.

Łatwiejszy dostęp do rejestrów państwowych

Ministrowie zajmą się także przygotowanym przez resort cyfryzacji projektem nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Ma on ułatwić firmom dostęp do rejestrów państwowych. Według założeń w uzasadnionych przypadkach nie będzie wymagana decyzja administracyjna. Minister cyfryzacji będzie wydawać decyzję administracyjną jedynie w przypadku odmowy udostępniania rejestru danych i cofnięcia udostępniania. Pozytywna odpowiedź będzie oznaczała możliwość dostępu.

Ponadto firmy prywatne mają też zyskać dostęp do zdjęć z Rejestru Dowodów Osobistych w celu weryfikacji tożsamości kontrahentów, a banki - dostęp do bazy nowo wydanych dowodów osobistych ich klientów.

Rząd pochyli się również nad projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie wyznaczenia Koordynatora do spraw usług cyfrowych, który związany jest z wdrożeniem Aktu o usługach Cyfrowych (DSA). Zgodnie z unijnymi przepisami koordynator ma sprawować nadzór nad stosowaniem DSA. Kraje członkowskie miały czas na wyznaczenie go do 17 lutego 2024 r. Do tej pory nie zrobiła tego Polska, Czechy, Cypr, Hiszpania i Portugalia. W środę Komisja Europejska poinformowała o skierowaniu skargi do TSUE wobec tych krajów, w związku z niewyznaczeniem koordynatora.

Na początku kwietnia br. wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski poinformował, że resort chce, by koordynatorem ds. usług cyfrowych został prezes UKE oraz by prezes UOKiK nadzorował ochronę konkurencji i konsumentów w zakresie DSA.

Akt o usługach cyfrowych (DSA) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową (rozporządzeniem), która nakłada na firmy w całej UE odpowiedzialność za treści zamieszczane na ich platformach. W całości obowiązuje w krajach członkowskich od 17 lutego 2024 r.

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Szymon Pulcyn/PAP

Pozostałe wiadomości

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Pekao, ING Bank Śląski, mBank, VeloBank, Credit Agricole, Bank Pocztowy i Toyota Bank - te instytucje finansowe zaplanowały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach pojawią się utrudnienia w realizacji przelewów, płatnościami BLIK czy logowaniu do bankowości mobilnej.

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Na wielu odcinkach dróg w Polsce "panuje chaos informacyjny" - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. NIK po kontroli orzekła, że wynika to z niewłaściwego ustawienia znaków, a co więcej, cały system zarządzania ruchem drogowym jest nieskuteczny.

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

Źródło:
PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że TikTok (należący do chińskiej firmy technologicznej ByteDance) łamie unijne przepisy, nie upubliczniając we właściwy sposób danych o reklamach wyświetlanych w serwisie. Firmie grozi kara w wysokości do 6 procent światowych obrotów, a nawet nakaz tymczasowego zawieszenia działania serwisu w UE.

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Źródło:
Politico, PAP

Oszuści podszywają się telefonicznie pod naszych przedstawicieli - ostrzega Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG zaznacza że jego pracownicy nigdy nie dzwonią do osób, które składały depozyty, by uzyskać od nich informacje o rachunkach i nie proszą o podanie haseł.

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

Źródło:
PAP

Brytyjski producent samochodów Jaguar Land Rover oświadczył, że nie zamierza produkować pojazdów w USA, ponieważ cła prezydenta Donalda Trumpa uderzają w przemysł motoryzacyjny.

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Źródło:
BBC