Trzeci najwyższy budynek świata

Najnowsze

Aktualizacja:
Wieżowiec stanie w ponad ośmiomilionowym mieście Wuhan w Chinach

W chińskim mieście Wuhan rozpocznie się latem budowa trzeciego najwyższego budynku świata. Wuhan Greenland Center wysoki na 606 metrów będzie miał 3 miliony metrów kwadratowych powierzchni – znajdą się tam luksusowy hotel, apartamenty oraz centrum kongresowe.

Choć położone nad rzeką Jangcy Wuhan nie cieszy się taką sławą jak oddalony o 900 km Szanghaj, to jest istotnym ośrodkiem gospodarczym w środkowo-wschodnich Chinach. Według danych ONZ, ludność miasta liczy 8,3 mln mieszkańców, a samo miasto jest wielkim ośrodkiem przemysłu ciężkiego. Już teraz stoi w nim 10 budynków o wysokości przekraczającej 150 metrów.

Deweloper Shanghai Greenland Group chce przyćmić wszystkie lokalne drapacze chmur i wybudować wysoki na 606 metrów Wuhan Greenland Center.

Wieżowiec za miliardy

Międzynarodowy konkurs wygrała chicagowska firma Adrian Smith + Gordon Gill Architecture, która zaprojektowała stożkową wieżę z trzema zaokrąglonymi bokami wysuniętymi od głównej konstrukcji na całej wysokości, zakończoną wygiętą końcówką na górze.

Ściana zewnętrzna będzie pokryta szkłem i stalową obudową ułożoną w kostkę z otworami pomiędzy każdą częścią. Ta innowacja ma zmniejszyć m.in. ciśnienie wiatru, co ma zabezpieczać superwysoką wieżę przed zbyt dużymi wahaniami.

We wnętrzach budynku, o powierzchni użytkowej 3 milionów metrów kwadratowych i 119 piętrach, znajdzie się miejsce na 5-gwiazdkowy luksusowy hotel, apartamenty oraz centrum kongresowe i prywatny klub. Na najwyższej wysokości znajdzie się penthouse z najlepszym widokiem na całe miasto.

Budynek będzie też ekologiczny. System odzysku wody sprawi, że ta z pralni hotelu, zlewów i pryszniców ponownie ma być wykorzystana w systemie chłodzenia budynku. A oświetlenie elektryczne ma się włączać automatycznie, w chwili, gdy światło dzienne przestanie być wystarczające.

Budowa Wuhan Greenland Center ma się rozpocząć latem i kosztować ok. 30 mld juanów, czyli 4,5 mld dolarów.

Lider jest w Dubaju

Wieżowiec w Wuhan będzie trzecim najwyższym budynkiem świata.

Jak dotąd najwyższym chińskim budynkiem jest World Financial Center w Szanghaju, którego wysokość wynosi 492 m. W 2014 roku palmę pierwszeństwa ma przejąć inny wieżowiec w tym mieście - Shanghai Tower, którego ostateczna wysokość to 632 m.

Światowym liderem pozostanie Burj Khalifa (828 m), wybudowany kosztem 1,5 miliarda dolarów w Dubaju. Budowlę oddano do użytku w ub.r., czyli osiem miesięcy po ogłoszeniu przez Dubaj niewypłacalności.

Źródło: tvn24.pl