To już koniec Nokii. Microsoft zmienia nazwę smartfonów

Pająk: Szef Microsoftu musi się skupić na chmurach
Pająk: Szef Microsoftu musi się skupić na chmurach
TVN24 BiS
TVN24 BiSPająk: Szef Microsoftu musi się skupić na chmurach

25 kwietnia skończy się epoka smartfonów marki Nokia. Tego dnia Microsoft ostatecznie sfinalizuje przejęcie działu urządzeń i usług fińskiej firmy. Transakcja warta 7,2 mld dolarów (5,4 mld euro) zostanie zamknięta w piątek, bo zgodziły się na to wszystkie urzędy regulacyjne.

Oznacza to, że od tego dnia wszystkie telefony produkowane przez koncern zmienią nazwę Nokia na "Microsoft Mobile (Oy)". Gigant z Redmond otrzymał już wszystkie wymagane pozwolenia od urzędów regulacyjnych. - Władze Nokii stwierdziły, że oczekują, że sprzedaż jej działów firmie Microsoft zostanie sfinalizowana 25 kwietnia - podała agencja Reutera.

Władze Microsoftu stwierdziły, że zmiana nazwy i przejęcie Nokii pozwoli koncernowi w "przyspieszaniu wdrażania innowacji i zdobywaniu rynku przez Windows Phone" oraz "zaprezentowaniu miliardowi użytkowników usług Microsoftu".

Ogromna suma

Wraz ze zmianą nazwy smartfonów fińskiego producenta zostanie zamknięta jedna z największych transakcji w historii branży technologicznej. Umowa zawarta we wrześniu ubiegłego roku pomiędzy Microsoftem a Nokią opiewała na 7,2 mld dolarów. W jej ramach firma założona przez Billa Gatesa przejmuje dział urządzeń i usług.

Nie wiadomo, czy amerykański koncern przejmie też fabrykę Nokii w Indiach. Producent telefonów ma tam spore kłopoty związane z niezapłaconymi przez firmę podatkami. Możliwe, że zmuszony do ich zapłacenia będzie sam Microsoft.

Nokia borykała się z problemami od kilku lat. Wielu obserwatorów rynku twierdziło, że jedna z najpopularniejszych marek telefonów komórkowych - w latach 90. XX w. i pierwszych latach nowego wieku - przegapiła smart rewolucję, a kiedy Nokia dołączyła do walki, było już zbyt późno. Z powodu błędów związanych z zarządzaniem, Nokia musiała przenieść dużą część swojego biznesu do Azji oraz związać się z mocniejszym partnerem.

Nokia w kryzysie
Nokia w kryzysie

Autor: msz/klim/zp / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości