Teraz hamulce Toyoty

Najnowsze

Aktualizacja:

Toyota ma kolejny problem. W części wyprodukowanych w tym roku hybrydowych priusów pojawiają się kłopoty z hamulcami. W ostatnich miesiącach japoński koncern musiał wezwać do serwisu ok. 8 milionów samochodów innych modeli. Tam blokował się padałem gazu.

Niedziałającymi hamulcami w priusie zainteresował się Departament Transportu USA. W sprawie wszczęto już śledztwo.

Wcześniej o problemie i o tym, że już został rozwiązany (w autach, które jeszcze nie znalazły nabywców) poinformowała sama Toyota. Nim jednak do tego doszło, amerykański Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Autostrad zanotował aż 124 przypadki kłopotów z hamowaniem w swoich priusach. Cztery z nich zakończyły się wypadkami.

Skargi wpływają też od kierowców z Japonii - według danych ministerstwa transportu od lipca 2009 roku problemy z hamulcami w priusie zgłosiło 14 kierowców.

Wyboista droga

Kłopoty z hamulcami pojawiają się w niektórych priusach w czasie jazdy po nierównej powierzchni czy wybojach. Podczas hamowania, jeśli na drodze trafi się np. dziura, samochód przez ułamek sekundy przyspiesza. Hamulce w samochodach hybrydowych, takich jak właśnie prius, działają inaczej, niż w większości zwykłych pojazdów. Poza standardowymi hamulcami, samochody hybrydowe wykorzystują do hamowania swoje silniki elektryczne, odzyskując w trakcie redukcji prędkości energię i ładując akumulatory.

Rzecznik Toyoty Rikiho Takeuchi oświadczył, że firma otrzymała raporty ze skargami kierowców i dokładnie przygląda się sprawie. Ustalono już, że za problemy z hamulcami odpowiedzialne było sterujące nimi oprogramowanie. Błąd został usunięty. Nie wiadomo, czy Toyota będzie wzywać do serwisów kierowców, którzy kupili priusa z tegorocznej produkcji.

Toyota Prius to najlepiej sprzedające się auto hybrydowe na świecie. Jest także trzecim pod względem najwyższej sprzedaży samochodem Toyoty w Stanach Zjednoczonych, plasując się za modelami corolla.

Źródło: BBC News