Najnowsze

Spotkanie liderów biznesu i polityków w Davos przełożone. Z powodu pandemii

Najnowsze

Autor:
ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Premier Morawiecki po spotkaniu z prezesem AstraZenecatvn24
wideo 2/6
tvn24Premier Morawiecki po spotkaniu z prezesem AstraZeneca

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF), które miało odbyć się w styczniu 2021 roku, zostało odwołane ze względu na pandemię. Organizatorzy planują zorganizować wydarzenie na początku przyszłego lata - podała w środę Agencja Reutera.

"Rada ekspertów jest taka, że nie możemy (zorganizować tego wydarzenia - red.) bezpiecznie w styczniu" - poinformowało w oświadczeniu Światowe Forum Ekonomiczne. Dokładną datę przełożonego WEF organizatorzy mają podać w późniejszym terminie. Fundacja stwierdziła, że decyzja o opóźnieniu tegorocznej edycji "nie została podjęta łatwo, ponieważ potrzeba, aby światowi przywódcy zjednoczyli się w celu zaprojektowania wspólnej ścieżki powrotu do normy i ukształtowania "Wielkiego Resetu" w erze po COVID-19 jest bardzo pilna". Zamiast spotkania pod koniec stycznia 2021 r. WEF będzie gospodarzem wirtualnych dyskusji "na wysokim szczeblu".

Długa tradycja

Światowe Forum Ekonomiczne organizowane jest corocznie w górskim kurorcie Davos od 1971 roku, by służyć jako pole do dyskusji o głównych społecznych i ekonomicznych problemach świata oraz metodach ich rozwiązania. Jest to spotkanie przywódców politycznych, prezesów największych światowych korporacji oraz wybranych intelektualistów i dziennikarzy.

W styczniu 2020 r. odbyło się po raz 50.

Potężne koszty

Nieoficjalnie wiadomo, że koszty związane z zabezpieczeniem imprezy przyciągającej światowych przywódców są astronomiczne, ale nie są ujawniane. Porządku strzeże ponad tysiąc policjantów i kilka tysięcy żołnierzy. Nad kurortem wprowadzona jest strefa zakazu lotów, egzekwowana przez myśliwce bojowe, a na ziemi rozmieszczone są systemy broni przeciwlotniczej. Wprowadza się również blokady na drogach i bramki bezpieczeństwa. Finansowanie pochodzi od należących do fundacji WEF przedsiębiorstw.

Autor:ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Raporty: