Najnowsze

Stopy procentowe mocno w dół. Zaskoczenie na rynkach

Najnowsze

sxc.huStopy procentowe zostały obniżone

Na odbywającym się w dniach 5-6 marca posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc. - poinformował Narodowy Bank Polski.

Zgodnie z decyzją, stopa referencyjna została obniżona do 3,25 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa do 4,75 proc., stopa depozytowa do 1,75 proc., a stopa redyskonta weksli do 3,50 proc. "Uchwała RPP wchodzi w życie 7 marca 2013 r." - podano w komunikacie.

To już kolejna obniżka stóp procentowych. Decyzja Rady oznacza, że spadną raty kredytów w złotym.

Zaskoczenie

Środowa decyzja RPP jest zaskoczeniem dla rynku jeśli chodzi o skalę cięcia, ponieważ większość ekonomistów oczekiwała cięcia o 25 pb. Spośród 26 ankietowanych ekonomistów, 19 uważało, że na marcowym posiedzeniu RPP obniży stopy procentowe o 25 pb., a 7 ekonomistów było zdania, że stopy NBP pozostaną na niezmienionym poziomie.

Analitycy sugerowali wcześniej, że na marcową decyzję RPP kluczowy wpływ może mieć tzw. projekcja inflacji, z którą Rada miała się zapoznać na posiedzeniu. Marzec jest piątym miesiącem z rzędu, kiedy Rada decyduje się na obniżenie stóp. Począwszy od listopada ubiegłego roku Rada obniżyła je łącznie o 150 pb. Rada poda uzasadnienie do najnowszej decyzji w środę na konferencji prasowej o godz. 16.

Autor: mn//tka / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości