Szczeciński Polmos na sprzedaż. Chętnych do zakupu polskiej wytwórni wódki nie brakowało, ale to brytyjska spółka The Brand Distillery Ltd ma wyłączność na negocjacje.
Brytyjczycy o zakup szczecińskiego Polmosu starali się od dawna, ale bezskutecznie. Ich oferta została wybrana spośród siedmiu, jakie w sprawie prywatyzacji tej fabryki napłynęły do ministerstwa skarbu. Szczecińska fabryka współpracuje z tą firmą od czterech lat. Pierwotnie zakładano, że negocjacje zakończą się jeszcze w czerwcu. Jednak w ocenie prezesa szczecińskiego Polmosu Piotra Winnickiego, dotrzymanie tego terminu jest raczej mało prawdopodobne. Na drodze stoją m.in. kwestie renegocjacji zadłużenia. W tej sprawie inwestor prowadzi jeszcze rozmowy z bankiem.
Wytwórnia wódki w długach
Całkowite zadłużenie firmy, w tym zobowiązania publiczno-prawne (zaległe podatki z tytułu niezapłaconej akcyzy), wynosi ponad 30 mln zł. polmos
Apetyt na 100 proc.
Resort skarbu wystawił na sprzedaż 82 proc. akcji spółki, ale Brytyjczycy są zainteresowani kupnem całego, 100-proc. pakietu. - Cena jednej akcji to 8,5 zł, ale ile ostatecznie inwestor zechce za nie zapłacić, przy tym poziomie zadłużenia, nie jestem w stanie przewidzieć – zaznaczył.
Gorzka, Whisky i Starki
Szczecińska Wytwórnia Wódek od 1998 roku funkcjonuje jako spółka Skarbu Państwa. Od wielu lat odnotowuje straty, choć – jak ujawnił Winnicki - w 2007 roku ich wielkość była najmniejsza od lat. Szczeciński Polmos produkuje sześć własnych produktów. Fabryka zatrudnia prawie 100 osób.
Zakład w Szczecinie powstała na bazie poniemieckiego browaru Victoria z połowy XIX wieku, przekształconego w latach dwudziestych XX wieku w wytwórnię wódek, stanowiącą część Państwowego Monopolu Spirytusowego.
Rekordowa produkcja przypadła na drugą połowę lat siedemdziesiątych; asortyment obejmował wtedy 80 różnych rodzajów wyrobów alkoholowych.
Szczeciński Polmos produkuje m.in. takie alkohole jak słynna Starka (w kilku odmianach), Pomorska, Pomorska Gorzka czy Whisky Chamberlain's.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24