Smith nie zbiera na emeryturę

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huPerspektywy emerytalne w USA nie wyglądają najlepiej

Rośnie liczba Amerykanów, którzy nie mają praktycznie żadnych oszczędności - wynika z najnowszego corocznego badania Instytutu Employee Benefit Research o zabezpieczeniu emerytalnym. Jednocześnie rośnie liczba tych, którzy planują na emeryturę przejść w starszym wieku.

Odsetek pracowników, którzy nie mają zaoszczędzonych nawet 10 tysięcy dolarów, wzrósł do 43 proc. Jeszcze rok temu było to 39 proc. amerykańskich pracowników.

Jeszcze bardziej wzrósł odsetek tych, którzy nie mają nawet tysiąca dolarów - z 20 do 27 proc.

Tych, którzy są pewni, że uda im się oszczędzić na godne życie, jest tylko 16 proc. To drugi najniższy odsetek od 20 lat. Bo spada też liczba tych, którzy w ogóle oszczędzają: rok temu było ich 75 proc., a w tym jest już 69 proc.

- Większość ludzi po prostu nie chce o tym myśleć. Większość myśli, że jest za młoda na myślenie o tym, aż nagle staje się zbyt stara, by cokolwiek coś z tym zrobić - mówi Jack VanDerhei, współautor badania.

Jednocześnie zauważa on, że coraz więcej Amerykanów zamierza opóźnić swoje przejście na emeryturę. 24 proc. pracowników zamierza przesunąć swoją emeryturę, podczas gdy dwa lata temu taki plan miało 14 proc.

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu