Radykalne zaostrzenie zakazów palenia nie przeszło: Senat odrzucił poprawkę zakazującą palenia w miejscach publicznych. Zdecydowano natomiast, że pomieszczenia do palenia będą mogły być tworzone a takich lokalach gastronomicznych, które mają co najmniej dwa pomieszczenia. - Radykalny zakaz palenia nie uzyskałby poparcia w Sejmie - ocenił szef senackiej komisji zdrowia Władysław Sidorowicz (PO).
Za uchwaleniem całej tzw. ustawy antynikotynowej zagłosowało 76 senatorów, 6 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu.
Senat odrzucił proponowana przez swoją komisje poprawkę, zakazującą palenia we wszelkich miejscach publicznych, bo - jak stwierdził przewodniczący senackiej komisji zdrowia - w tej chwili nie ma szansy, by uzyskała ona poparcie w Sejmie. - Senat nie zgodził się na poprawkę zakazującą palenia w miejscach publicznych, dlatego że nie ma w tej chwili poparcia i szansy na to, żeby tak radykalny zakaz przeszedł pełną ścieżkę legislacyjną, czyli żeby uzyskał poparcie w Sejmie. Senat przyjął wersję kompromisową - wyjaśnił senator Sidorowicz.
Dodał, że jeżeli ustawa w obecnym kształcie nie sprawdzi się, senatorowie są gotowi wystąpić z własną inicjatywą legislacyjną.
Niepalący mogą odetchnąć
Poprawka wprowadzona przez Senat do ustawy antynikotynowej zakłada, że właściciele lokali gastronomiczno-rozrywkowych, które składają się z dwóch sal konsumpcyjnych, będą mogli wydzielać pomieszczenie do palenia. Będzie ono jednak musiało być szczelnie zamykane, wentylowane, a dym nie będzie mógł przenikać do innych sal.
Senatorowie odrzucili m.in. poprawki zakazujące produkcji e-papierosów i handlu nimi. Nie będzie też zakazu palenia podczas kierowania pojazdami.
Wprowadzono natomiast zmiany uniemożliwiające tworzenie palarni w szkołach i placówkach oświaty. Pomieszczenia do palenie będzie można tworzyć też w hotelach i domach pomocy społecznej.
Sejm palaczy potraktował jeszcze łagodniej
Na początku marca ustawę o ochronie zdrowia, tzw. antynikotynową znowelizował Sejm, ale złagodził pierwotne propozycje sejmowej komisji zdrowia. Przyjął wtedy poprawkę mniejszości, przewidującą m.in., iż właściciele lokali gastronomicznych o powierzchni poniżej 100 m kw. będą decydować, czy lokale te będą przeznaczone w całości dla palących czy dla niepalących. W większych lokalach właściciel mógłby wydzielić sale dla palących.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: SXC