Rz膮dowi nie uda艂o si臋 przygotowa膰 nowych przepis贸w dotycz膮cych wyp艂aty emerytur z II filara. Ale ma nowy pomys艂 na ich wyp艂at臋, na razie na pi臋膰 lat - czytamy w "Gazecie Prawnej". Ministerstwo Pracy przedstawi go w czwartek pracodawcom i zwi膮zkom zawodowym z Komisji Tr贸jstronnej.
Projekt zak艂ada m. in., 偶e kobiety, odchodz膮ce na emerytur臋 przed uko艅czeniem 65 lat, otrzymaj膮 tzw. emerytur臋 okresow膮. Wyp艂ac膮 j膮 same otwarte fundusze emerytalne, a nie nowo powsta艂e zak艂ady realizuj膮ce wyp艂aty. Te zaczn膮 dzia艂a膰 dopiero w 2014 roku, a nie w 2009 roku.
Przechodz膮ce teraz na emerytur臋 kobiety b臋d膮 wi臋c otrzymywa膰 mi臋dzy 60 a 65 rokiem 偶ycia do偶ywotni膮 emerytur臋 z ZUS i okresow膮 z OFE. A w wieku 65 lat wszyscy emeryci b臋d膮 wykupywa膰 do偶ywotnie, indywidualne 艣wiadczenie, kalkulowane wed艂ug wsp贸lnych dla obojga p艂ci tablic dalszego trwania 偶ycia.
By艂y prezes ZUS Pawe艂 Wypych ocenia, 偶e rz膮d praktycznie przesuwa o pi臋膰 lat termin doko艅czenia reformy emerytalnej. Jego zdaniem, beneficjentem rz膮dowej propozycji b臋d膮 g艂贸wnie OFE, kt贸re o pi臋膰 lat d艂u偶ej b臋d膮 obraca膰 pieni臋dzmi przysz艂ych emerytek, nie ponosz膮c 偶adnego ryzyka.
Tak偶e profesor Marek G贸ra, wsp贸艂tw贸rca reformy emerytalnej uwa偶a, 偶e pomys艂 rz膮du jest spowodowany g艂贸wnie tym, 偶e zosta艂o niewiele czasu na uchwalenie odpowiedniej ustawy.
Kobiecy okres przej艣ciowy
Resort pracy proponuje, aby kobieta, kt贸ra uko艅czy 60 lub wi臋cej lat, ale nie uko艅czy 65 lat, mia艂a wyp艂acan膮 tzw. emerytur臋 okresow膮. Je艣li np. uko艅czy 60 lat i z艂o偶y do ZUS wniosek o emerytur臋 - uzyska prawo do do偶ywotniego 艣wiadczenia wyp艂acanego z I filara, a za pieni膮dze z OFE otrzyma emerytur臋 okresow膮. T臋 wyp艂aci jej fundusz, do kt贸rego nale偶y. B臋dzie ona kalkulowana wed艂ug tablic trwania 偶ycia wsp贸lnych dla m臋偶czyzn i kobiet - czyli wysoko艣膰 艣wiadczenia nie b臋dzie uzale偶niona od p艂ci. Gdyby zale偶a艂a - to 艣wiadczenie dla kobiety by艂oby ni偶sze opd tego dla m臋偶czyzny.
Je艣li takie rozwi膮zanie zostanie przyj臋te, to np. 60-letnia kobieta, kt贸ra zgromadzi na swoim rachunku 50 tys. z艂, b臋dzie otrzymywa膰 co miesi膮c - do uko艅czenia 65 lat - prawie 206 z艂. W wieku 60 lat kobieta ma bowiem do prze偶ycia (bior膮c pod uwag臋 wsp贸lne tablice) statystycznie 20,2 lat, czyli prawie 243 miesi膮ce.
Je艣li OFE podzieli 50 tys. z rachunku przez 243, to miesi臋czna transza wyniesie w艂a艣nie 206 z艂. Poniewa偶 t臋 kwot臋 OFE b臋dzie jej wyp艂aca膰 przez pi臋膰 lat (60 miesi臋cy), to wyp艂aci w tym czasie 12,4 tys. z艂. Na jej rachunku zostanie wi臋c 37,6 tys. z艂, za kt贸re wykupi ona w zak艂adzie emerytalnym 艣wiadczenie do偶ywotnie. Kapita艂 ten mo偶e okaza膰 si臋 wi臋kszy, gdy偶 przez ca艂e 5 lat OFE b臋dzie inwestowa膰 te 艣rodki.
Krzysztof Lutosta艅ski, prezes PTE Bankowy, uwa偶a, 偶e fundusze zdo艂aj膮 si臋 przygotowa膰 do wyp艂at 艣wiadcze艅 dla kobiet od nowego roku - nawet je艣li ustawa zostanie przyj臋ta przez Sejm w pa藕dzierniku.
Trzyletnia gwarancja
Rz膮d planuje te偶, 偶e emeryci b臋d膮 wykupywa膰 w zak艂adach wy艂膮cznie do偶ywotni膮 emerytur臋 indywidualn膮. Nie b臋dzie wi臋c ani emerytury ma艂偶e艅skiej, ani z tzw. gwarantowanym okresem p艂atno艣ci. To ostatnie 艣wiadczenie (gdyby np. zosta艂 wprowadzony pi臋cioletni okres gwarancji) polega na tym, 偶e w przypadku 艣mierci ubezpieczonego, np. w rok po przej艣ciu na emerytur臋, osoby wskazane przez niego otrzymywa艂yby pieni膮dze jeszcze przez cztery lata.
Rz膮d chce zamiast tego wprowadzi膰 trzyletni膮 gwarancj臋 wyp艂aty. Takie rozwi膮zanie oznacza, 偶e je艣li kto艣 wp艂aci do zak艂adu emerytalnego np. 36 tys. z艂, to z ka偶dym miesi膮cem pobierania 艣wiadczenia kapita艂 gwarantowany b臋dzie si臋 zmniejsza艂 o 1 tys. z艂. Trzyletni okres gwarancji sk艂ada si臋 bowiem z 36 miesi臋cy. Je艣li osoba taka umrze w drugim miesi膮cu oszcz臋dzania, rodzina odziedziczy 34 tys. z艂. Je艣li w 35 miesi膮cu - 1 tys. z艂. Emeryt b臋dzie oczywi艣cie otrzymywa艂 艣wiadczenie do偶ywotnio.
W ma艂偶e艅stwie bez zmian
Emerytura ma艂偶e艅ska to produkt, kt贸ry ma chroni膰 przed bied膮 na emeryturze gorzej lub w og贸le niezarabiaj膮cego ma艂偶onka. Rz膮d zrezygnowa艂 z tego rozwi膮zania, ale w zamian chce utrzyma膰 obecne rozwi膮zanie dotycz膮ce rent rodzinnych.
- Je艣li na przyk艂ad m臋偶czyzna umrze w wieku 67 lat i zostawi ma艂偶onk臋, kt贸ra nigdy nie pracowa艂a, to b臋dzie ona mie膰 prawo do 80 proc. emerytury zar贸wno z I, jak i II filara zmar艂ego ma艂偶onka wyp艂acanej w formie renty - podkre艣la Agnieszka Ch艂o艅-Domi艅czak.
Pawe艂 Wypych ocenia, 偶e jest to kontrowersyjne rozwi膮zanie, bo mo偶e by膰 bardzo drogie. Zak艂ady emerytalne b臋d膮 bowiem musia艂y tworzy膰 rezerwy na wyp艂at臋 takich rent. B臋dzie bowiem bardzo trudno ustali膰, czy dana osoba b臋dzie w zwi膮zku ma艂偶e艅skim, gdy umrze jej ma艂偶onek i jak d艂ugo b臋dzie 偶y膰. Zdaniem Paw艂a Wypycha, lepszym rozwi膮zaniem jest wprowadzenie emerytury ma艂偶e艅skiej.
- Proponowane przez rz膮d rozwi膮zanie nie b臋dzie te偶 zach臋ca膰 do aktywno艣ci zawodowej kobiet - podkre艣la.
Pod opiek膮 ZUS
Na razie nie wiadomo, czy powstanie publiczny zak艂ad emerytalny, jak planowa艂 poprzedni rz膮d. Agnieszka Ch艂o艅-Domi艅czak podkre艣la jednak, 偶e wszystkie podmioty, kt贸re zajm膮 si臋 wyp艂atami 艣wiadcze艅 z OFE, b臋d膮 musia艂y spe艂ni膰 te same warunki. B臋d膮 one dotyczy膰 np. odpowiednich wymog贸w kapita艂owych czy standard贸w zatrudnianych os贸b.
Emerytury z dw贸ch filar贸w b臋dzie dostarcza艂 ZUS. Emeryt otrzyma wi臋c 艣wiadczenie z jednego 藕r贸d艂a.
殴r贸d艂o: "Gazeta Prawna"