Rząd chce likwidować "absurd", może wywołać nowe problemy

Aktualizacja:
Resort chce, aby paragony można było przechowywać w formie elektronicznejTVN24

Już niedługo firmy mogą być zwolnione z dosyć uciążliwego obowiązku przechowywania papierowych paragonów fiskalnych. Resort finansów zapewnia, że wkrótce zmieni nieżyciowe przepisy. Tyle, że, jak zwracał uwagę TVN CNBC Biznes, proponuje rozwiązanie drogie, a jak dodaje "Rzeczpospolita", również przestarzałe.

Zobacz jak, gdzie i po co przechowuje się paragony (Wojciech Bojanowski tvn24.pl)
Zobacz jak, gdzie i po co przechowuje się paragony (Wojciech Bojanowski tvn24.pl)Wojciech Bojanowski, tvn24.pl

Na razie handlowcy są zmuszeni magazynować setki ton bezużytecznej makulatury - kopia każdego paragonu musi być przechowywana przez pięć lat. Po jakimś czasie farba drukarska blednie, więc sklepy trzymają w kartonowych pudłach rolki białego papieru. Duża sieć sklepów produkuje w ten sposób 200 ton makulatury rocznie i jak wyliczył nasz reporter, wydaje na to 300 tysięcy złotych.

CZYTAJ WIĘCEJ: tvn24.pl NA TROPIE PRAWNYCH ABSURDÓW

Ministerstwo Finansów proponuje, by zamiast paragonów papierowych przechowywać ich cyfrowe odpowiedniki, tyle, że takie rozwiązanie funkcjonuje już tylko w Grecji, we Włoszech, krajach nadbałtyckich, Rosji i częściowo na Słowacji. W większości krajów Europy urzędnikom wystarcza zapisywany raz na dobę w formie elektronicznej łączny obrót. Firmy muszą tylko dokonać jego podziału na różne stawki VAT. Niektóre kasy z polskich sklepów też mają taką możliwość, jednak korzystają z niej tylko na wewnętrzne potrzeby.

Nowa kasa = nowy wydatek

Pomysł Ministerstwa Finansów zakłada, że z obowiązku przechowywania papierowych paragonów będą zwolnieni tylko ci przedsiębiorcy, którzy kupią kasę fiskalną pozwalającą na elektroniczny zapis kopii paragonów na zewnętrznym nośniku. Co za tym idzie, większe oczekiwania polskiego fiskusa oznaczają obowiązek ich wymiany - zwracają uwagę dziennikarze. Nowe urządzenie to wydatek rzędu 300 – 500 euro. W dodatku firmy będą musiały zainwestować w sieć umożliwiającą gromadzenie i wymianę informacji, a także w nośniki do zapisu danych.

NA WYSOKIE KOSZTY NOWEGO ROZWIĄZANIA ZWRACAŁ UWAGĘ TVN CNBC BIZNES

– Po raz kolejny korzystne zmiany próbuje się przeprowadzić kosztem samych firm. To zły pomysł, który najbardziej uderzy w sieci najsłabsze i najmniejsze – mówi Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. –Nasza propozycja zakłada dobrowolność, tak, by każdy przedsiębiorca decydował, czy chce drukować paragony czy przechowywać je w postaci elektronicznej – odpowiada Jakub Lutyk, rzecznik Ministerstwa Finansów.

Resort nie do końca ulży i nie wszystkim

– Rozwiązanie idzie w dobrym kierunku, ale urzędnicy powinni pomyśleć o ulgach dla przedsiębiorców, którzy będą musieli poczynić konieczne inwestycje – mówi Roman Dera, prezes Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług. Jednak zakup nowej kasy wcale nie będzie łatwiejszy. Przedsiębiorca nie będzie mógł zastosować ulgi na zakup kasy fiskalnej, która pozwala odliczyć połowę kosztów zakupu w momencie, gdy pozyskuje pierwsze urządzenie. Wciąż jednak będzie można wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i odliczyć VAT na dotychczasowych zasadach.

Z pomysłu ministerstwa finansów z pewnością nie skorzystają wszyscy. Przykładem mogą być tu taksówkarze. –Kasy zainstalowane w samochodach nie mają możliwości podłączenia do jakiegokolwiek urządzenia zewnętrznego. Taki pomysł to kolejny przykład proponowania zmian prawa bez konsultacji z samymi zainteresowanymi – mówi Artur Oporski, dyrektor generalny korporacji Ele Taxi, w której działa ponad 1 tys. kas fiskalnych.

Tony kosztownych i wyblakłych paragonów

Ze sfinansowaniem inwestycji poradzą sobie zapewne duże sieci handlowe, które mają po kilka tysięcy kas. A to dla nich szczególnie ważne ponieważ im większy sklep, tym większy problem z magazynowaniem paragonów.

– Musimy to przechowywać przez tak długi czas. To bezużyteczna makulatura – mówi tvn24.pl Przemysław Skory, rzecznik prasowy Tesco. - Kartony po bananach wypełnione rolkami kasowymi zbieramy na palecie, ustawiamy do wysokości półtora metra, potem zawijamy to w folię i wywozimy. Takie palety czekają całymi latami, aż będzie je można wywieźć na makulaturę - dodaje.

W dodatku magazynowanie paragonów to spory wydatek. – Za magazynowanie paragonów musimy oczywiście płacić – zdradza tvn24.pl Skory. Niektóre sieci decydują się na korzystanie z usług profesjonalnych firm, które zajmują się archiwizowaniem dokumentów.

Przydają się czasami

- Wszyscy narzekają na paragony, a nasi klienci nie raz z nich korzystali – mówi tvn24.pl Paweł Gąsior z OSG Records, firmy, która oferuje archiwizowanie dokumentów. - Rolki zawierają informacje również o pracownikach, którzy w danej chwili obsługiwali kasę. Kiedy ruszyła fala protestów przeciwko pracodawcom nieuznającym pracownikom nadgodzin, nasi klienci zwrócili się do nas po stare paragony, które stanowiły dowody w sądzie - argumentuje.

Po ile nowa kasa?

Ewentualna zmiana proponowana przez resort niesie ze sobą jeszcze jeden problem - jedynie kilka firm będzie w stanie sprzedawać kasy nowej generacji. – Nowe kasy wraz z programami, wyświetlaczami nie powinny być droższe niż obecne, nawet biorąc pod uwagę ceny urządzeń do archiwizacji. W przypadku sklepów, w których nie ma komputerów, trudno jednak powiedzieć, jakie mogą być to kwoty – mówi Aleksander Damski, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla handlu w firmie Wincor Nixdorf.

Jednak jest i dobra strona tego rozwiązania. Jeśli projekt zostanie przyjęty, a przedsiębiorcy zdecydują się na nowe modele kas, nawet pięć hektarów lasu może uniknąć wycinki.

Źródło: tvn24.pl, TVN CNBC BIZNES, "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wielki Piątek nie powinien być kolejnym dniem wolnym od pracy - stwierdziła szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Ministra wyraziła również sceptycyzm wobec postulatu czterodniowego tygodnia pracy. - Czy ktoś to w ogóle gospodarczo skalkulował? - zapytała.

Wielki Piątek wolny od pracy? Ministra komentuje

Wielki Piątek wolny od pracy? Ministra komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wojna handlowa dotarła do sektora energetycznego - wskazuje "Financial Times" informując, że od ponad dwóch miesięcy Chiny nie importują gazu skroplonego (LNG) z USA.

Napięcie na linii USA-Chiny. Cios w kolejną branżę

Napięcie na linii USA-Chiny. Cios w kolejną branżę

Źródło:
PAP

Donald Trump stwierdził w czwartek, że los Jerome'a Powella, prezesa Rezerwy Federalnej, jest w jego rękach. Prezydent USA powiedział, że szef amerykańskiego banku centralnego odejdzie "bardzo szybko" ze stanowiska, jeśli tylko on sobie tego zażyczy. Trump po raz kolejny stwierdził, że Powell jest "winny Amerykanom obniżenie stóp procentowych".

Trump zabiera głos. "Jeśli będę chciał, odejdzie bardzo szybko"

Trump zabiera głos. "Jeśli będę chciał, odejdzie bardzo szybko"

Źródło:
PAP

W okresie Świąt Wielkanocnych banki, podobnie jak większość instytucji, pracują w niestandardowych godzinach. W dni ustawowo wolne od pracy zmienia się również sposób funkcjonowania systemów rozliczeniowych Elixir i Euro Elixir. "Dlatego o terminowych płatnościach warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem" - ostrzega Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Produkująca słynne kawiarki włoska firma Bialetti trafi w ręce hongkońskiego inwestora - pisze Reuters. Spółka zostanie także wycofana z giełdy.

Słynna włoska marka zmienia właściciela

Słynna włoska marka zmienia właściciela

Źródło:
Reuters

W piątek 18 kwietnia w Wenecji ponownie zaczyna obowiązywać system rejestracji wizyt w mieście. Przez 54 wybrane dni, do końca lipca, od osób, które nie zatrzymają się w mieście na nocleg, władze będą pobierać opłatę za wjazd. Od 5 do 10 euro.

Opłata za wstęp do miasta. Kary mogą być duże

Opłata za wstęp do miasta. Kary mogą być duże

Źródło:
PAP

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek weszła w życie ustawa, która zakazuje sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z charakterystycznym aromatem. Producenci i sprzedający mają dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów.

Te produkty będą zakazane. Ustawa weszła w życie

Te produkty będą zakazane. Ustawa weszła w życie

Źródło:
PAP

Od czwartku obowiązuje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, wprowadzające zakaz fotografowania obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej bez zezwolenia. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i umożliwienie służbom interwencję oraz nakładanie kar za nielegalne fotografowanie tych miejsc.

Grzywna za robienie zdjęć. Zakaz wchodzi w życie

Grzywna za robienie zdjęć. Zakaz wchodzi w życie

Źródło:
PAP

Liczba samochodów elektrycznych (BEV) w pierwszym kwartale 2025 roku wzrosła o 22 procent w porównaniu do tego samego okresu w minionym roku - wynika z Licznika Elektromobilności uruchomionego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM). Eksperci zauważają, że brak dopłat do elektrycznych samochodów dostawczych znacznie zmniejsza potencjał zakupowy w Polsce.

Nowe dane o elektrykach w Polsce. "To bardzo kontrastuje"

Nowe dane o elektrykach w Polsce. "To bardzo kontrastuje"

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował w serwisie Truth Social Jerome'a Powella, szefa Rezerwy Federalnej - amerykańskiego banku centralnego. "Zawsze się myli i zawsze się spóźnia" - napisał prezydent USA.

Trump: on powinien odejść jak najszybciej

Trump: on powinien odejść jak najszybciej

Źródło:
PAP, tvn24. pl

W Polsce droższe niż w Niemczech są między innymi wielkanocne słodycze, jaja i majonez. Tańsze są natomiast niektóre owoce i warzywa, cukier oraz sery - tak wynika z porównania cen w sklepach w Warszawie i Bonn, przeprowadzonego przez "Deutsche Welle".

Porównali ceny w Polsce i w Niemczech

Porównali ceny w Polsce i w Niemczech

Źródło:
PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego obniżyła główne stopy procentowe o 25 punktów bazowych - podano w komunikacie po posiedzeniu. EBC nie użył już w swoim komunikacie określenia "restrykcyjne" w odniesieniu do stóp.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Według raportu Intrum "European Payment Report 2025", co czwarta firma w Europie może zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Szczególnie niepokojące są prognozy dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), gdzie aż 29 procent respondentów dostrzega ryzyko upadłości.

Mogą zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Niepokojący raport

Mogą zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Niepokojący raport

Źródło:
PAP

Pakiet deregulacyjny, który premier zapowiadał na czwartek, zostanie ogłoszony po świętach, konferencja została przełożona - wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej uzyskanej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wcześniej Donald Tusk mówił, że pakiet ma być przedstawiony w czwartek.

Nagły zwrot akcji. Wystąpienie premiera z poślizgiem

Nagły zwrot akcji. Wystąpienie premiera z poślizgiem

Źródło:
PAP

Wielkanoc coraz bliżej. Z powodu zbliżających się świąt w najbliższych dniach sklepy niektórych sieci będą otwarte dłużej. Z kolei w Wielką Sobotę sklepy będą otwarte krócej niż zazwyczaj. Poniżej przedstawiamy kalendarz handlowy na nadchodzące dni.

Zakupy przed świętami. Godziny otwarcia sklepów

Zakupy przed świętami. Godziny otwarcia sklepów

Źródło:
tvn24.pl

Po raz pierwszy w historii Czechy odbierają wyłącznie nierosyjską ropę - poinformował w czwartek premier tego kraju Petr Fiala. Zakończona została rozbudowa transalpejskiego rurociągu TAL i pierwsze dostawy nierosyjskiej ropy pochodzące ze zbiorników we włoskim Trieście dotarły do naszych południowych sąsiadów.

Zerwali z rosyjską ropą. Pierwszy taki dzień w historii

Zerwali z rosyjską ropą. Pierwszy taki dzień w historii

Źródło:
PAP

21 nowych propozycji deregulacji przedstawiła Inicjatywa SprawdzaMY. Zaproponowała między innymi wprowadzenie jednolitego wzoru umowy kredytu hipotecznego czy wideorozmów z dyspozytorem medycznym 999.

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Źródło:
PAP

Zgodnie z danymi Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, za wielkanocny koszyk zapłacimy o ponad 7 procent więcej niż w ubiegłym roku, czyli 65 złotych. Największy wzrost cen odnotowano w przypadku czekolady, soli i masła, natomiast chleb pszenny i kiełbasa krakowska potaniały.

Koszyk wielkanocny. Te produkty podrożały najbardziej

Koszyk wielkanocny. Te produkty podrożały najbardziej

Źródło:
PAP

Organy likwidacyjne Krajowej Administracji Skarbowej uzyskały łącznie ponad sześć milionów złotych ze sprzedaży samochodów odebranych przez sądy pijanym kierowcom - przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Finansów.

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Źródło:
tvn24.pl

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego opublikowała listę nominowanych w jubileuszowej, 35. edycji konkursu "Teraz Polska". Wśród wyróżnionych znalazło się 57 firm i instytucji z całej Polski, których produkty, usługi i innowacje cechują się wysoką jakością, nowoczesnością oraz znacznym potencjałem rynkowym.

Znamy nominowanych w konkursie "Teraz Polska"

Znamy nominowanych w konkursie "Teraz Polska"

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie w sprawie partii maku, w której stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów opium. Kwestionowany produkt jest wycofywany z obrotu handlowego.

Partia produktu wycofana ze sklepów. "Ryzyko dla zdrowia"

Partia produktu wycofana ze sklepów. "Ryzyko dla zdrowia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Amerykańska waluta jako pierwsza odczuła skutki nowych amerykańskich ceł na import z większości krajów świata - podał "Washington Post". Gazeta dodała, że wartość dolara wobec euro spadła o blisko 10 procent od chwili przejęcia władzy przez Donalda Trumpa.

Ofiara wyższych ceł. "Inwestorzy zwątpili"

Ofiara wyższych ceł. "Inwestorzy zwątpili"

Źródło:
PAP

Rosja chciałaby uzyskać zgodę Stanów Zjednoczonych na zakup samolotów Boeing za zamrożone środki państwowe po zawieszeniu broni w Ukrainie - poinformował Bloomberg, powołując się na źródło w Moskwie.

Rosja chce kupić amerykańskie samoloty

Rosja chce kupić amerykańskie samoloty

Źródło:
PAP

Inflacja w Unii Europejskiej wyniosła w marcu 2025 roku 2,5 procent rok do roku - przekazał Eurostat. Polska miała trzeci najwyższy wskaźnik HICP we Wspólnocie.

Wzrost cen w Europie. Polska na podium

Wzrost cen w Europie. Polska na podium

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w marcu 2025 roku wyniosła 3,6 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski. W lutym ten wskaźnik również wyniósł 3,6 procent.

Inflacja bazowa w Polsce. Nowe dane

Inflacja bazowa w Polsce. Nowe dane

Źródło:
tvn24.pl

Honda przenosi produkcję hybrydowej wersji modelu Civic z Japonii do USA - przekazał koncern motoryzacyjny. Według agencji Kyodo jest to efekt analizy kosztów uwzględniających dodatkowe cła na samochody importowane do Stanów Zjednoczonych.

Gigant przenosi produkcję do USA

Gigant przenosi produkcję do USA

Źródło:
PAP

Szykują się spadki rat kredytów - wynika z wyliczeń, które przygotował dla tvn24.pl główny analityk firmy Rankomat Jarosław Sadowski. Wszystko przez spadki stawek WIBOR 3M i WIBOR 6M, w oparciu o które wyliczane są raty kredytów. Sygnał do zniżek dała konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

"Przychodzę jako gołąb", raty lecą w dół. Wyliczenia

"Przychodzę jako gołąb", raty lecą w dół. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl