Rząd chce likwidować "absurd", może wywołać nowe problemy

Aktualizacja:
Resort chce, aby paragony można było przechowywać w formie elektronicznejTVN24

Już niedługo firmy mogą być zwolnione z dosyć uciążliwego obowiązku przechowywania papierowych paragonów fiskalnych. Resort finansów zapewnia, że wkrótce zmieni nieżyciowe przepisy. Tyle, że, jak zwracał uwagę TVN CNBC Biznes, proponuje rozwiązanie drogie, a jak dodaje "Rzeczpospolita", również przestarzałe.

Zobacz jak, gdzie i po co przechowuje się paragony (Wojciech Bojanowski tvn24.pl)
Zobacz jak, gdzie i po co przechowuje się paragony (Wojciech Bojanowski tvn24.pl)Wojciech Bojanowski, tvn24.pl

Na razie handlowcy są zmuszeni magazynować setki ton bezużytecznej makulatury - kopia każdego paragonu musi być przechowywana przez pięć lat. Po jakimś czasie farba drukarska blednie, więc sklepy trzymają w kartonowych pudłach rolki białego papieru. Duża sieć sklepów produkuje w ten sposób 200 ton makulatury rocznie i jak wyliczył nasz reporter, wydaje na to 300 tysięcy złotych.

CZYTAJ WIĘCEJ: tvn24.pl NA TROPIE PRAWNYCH ABSURDÓW

Ministerstwo Finansów proponuje, by zamiast paragonów papierowych przechowywać ich cyfrowe odpowiedniki, tyle, że takie rozwiązanie funkcjonuje już tylko w Grecji, we Włoszech, krajach nadbałtyckich, Rosji i częściowo na Słowacji. W większości krajów Europy urzędnikom wystarcza zapisywany raz na dobę w formie elektronicznej łączny obrót. Firmy muszą tylko dokonać jego podziału na różne stawki VAT. Niektóre kasy z polskich sklepów też mają taką możliwość, jednak korzystają z niej tylko na wewnętrzne potrzeby.

Nowa kasa = nowy wydatek

Pomysł Ministerstwa Finansów zakłada, że z obowiązku przechowywania papierowych paragonów będą zwolnieni tylko ci przedsiębiorcy, którzy kupią kasę fiskalną pozwalającą na elektroniczny zapis kopii paragonów na zewnętrznym nośniku. Co za tym idzie, większe oczekiwania polskiego fiskusa oznaczają obowiązek ich wymiany - zwracają uwagę dziennikarze. Nowe urządzenie to wydatek rzędu 300 – 500 euro. W dodatku firmy będą musiały zainwestować w sieć umożliwiającą gromadzenie i wymianę informacji, a także w nośniki do zapisu danych.

NA WYSOKIE KOSZTY NOWEGO ROZWIĄZANIA ZWRACAŁ UWAGĘ TVN CNBC BIZNES

– Po raz kolejny korzystne zmiany próbuje się przeprowadzić kosztem samych firm. To zły pomysł, który najbardziej uderzy w sieci najsłabsze i najmniejsze – mówi Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. –Nasza propozycja zakłada dobrowolność, tak, by każdy przedsiębiorca decydował, czy chce drukować paragony czy przechowywać je w postaci elektronicznej – odpowiada Jakub Lutyk, rzecznik Ministerstwa Finansów.

Resort nie do końca ulży i nie wszystkim

– Rozwiązanie idzie w dobrym kierunku, ale urzędnicy powinni pomyśleć o ulgach dla przedsiębiorców, którzy będą musieli poczynić konieczne inwestycje – mówi Roman Dera, prezes Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług. Jednak zakup nowej kasy wcale nie będzie łatwiejszy. Przedsiębiorca nie będzie mógł zastosować ulgi na zakup kasy fiskalnej, która pozwala odliczyć połowę kosztów zakupu w momencie, gdy pozyskuje pierwsze urządzenie. Wciąż jednak będzie można wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i odliczyć VAT na dotychczasowych zasadach.

Z pomysłu ministerstwa finansów z pewnością nie skorzystają wszyscy. Przykładem mogą być tu taksówkarze. –Kasy zainstalowane w samochodach nie mają możliwości podłączenia do jakiegokolwiek urządzenia zewnętrznego. Taki pomysł to kolejny przykład proponowania zmian prawa bez konsultacji z samymi zainteresowanymi – mówi Artur Oporski, dyrektor generalny korporacji Ele Taxi, w której działa ponad 1 tys. kas fiskalnych.

Tony kosztownych i wyblakłych paragonów

Ze sfinansowaniem inwestycji poradzą sobie zapewne duże sieci handlowe, które mają po kilka tysięcy kas. A to dla nich szczególnie ważne ponieważ im większy sklep, tym większy problem z magazynowaniem paragonów.

– Musimy to przechowywać przez tak długi czas. To bezużyteczna makulatura – mówi tvn24.pl Przemysław Skory, rzecznik prasowy Tesco. - Kartony po bananach wypełnione rolkami kasowymi zbieramy na palecie, ustawiamy do wysokości półtora metra, potem zawijamy to w folię i wywozimy. Takie palety czekają całymi latami, aż będzie je można wywieźć na makulaturę - dodaje.

W dodatku magazynowanie paragonów to spory wydatek. – Za magazynowanie paragonów musimy oczywiście płacić – zdradza tvn24.pl Skory. Niektóre sieci decydują się na korzystanie z usług profesjonalnych firm, które zajmują się archiwizowaniem dokumentów.

Przydają się czasami

- Wszyscy narzekają na paragony, a nasi klienci nie raz z nich korzystali – mówi tvn24.pl Paweł Gąsior z OSG Records, firmy, która oferuje archiwizowanie dokumentów. - Rolki zawierają informacje również o pracownikach, którzy w danej chwili obsługiwali kasę. Kiedy ruszyła fala protestów przeciwko pracodawcom nieuznającym pracownikom nadgodzin, nasi klienci zwrócili się do nas po stare paragony, które stanowiły dowody w sądzie - argumentuje.

Po ile nowa kasa?

Ewentualna zmiana proponowana przez resort niesie ze sobą jeszcze jeden problem - jedynie kilka firm będzie w stanie sprzedawać kasy nowej generacji. – Nowe kasy wraz z programami, wyświetlaczami nie powinny być droższe niż obecne, nawet biorąc pod uwagę ceny urządzeń do archiwizacji. W przypadku sklepów, w których nie ma komputerów, trudno jednak powiedzieć, jakie mogą być to kwoty – mówi Aleksander Damski, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla handlu w firmie Wincor Nixdorf.

Jednak jest i dobra strona tego rozwiązania. Jeśli projekt zostanie przyjęty, a przedsiębiorcy zdecydują się na nowe modele kas, nawet pięć hektarów lasu może uniknąć wycinki.

Źródło: tvn24.pl, TVN CNBC BIZNES, "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Dzieci i młodzież potrafią wydać spore pieniądze na zakup wirtualnych skrzynek z nagrodami. Eksperci ostrzegają, że w ten sposób młodzi ludzie są wciągani w uzależnienie od hazardu. Działalność firm, które na tym zarabiają, umożliwiają luki prawne i przestarzałe przepisy. - Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prawniczka dr Justyna Grusza-Głębicka.

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

Źródło:
tvn24.pl

To jest duży problem, bo nawet jak machnę ręką i zapłacę ten rachunek, to nic to nie da. Będę co chwilę taki dostawać. Jak nie sześć, to dziesięć albo i sto tysięcy złotych - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Karolina, właścicielka mieszkania w Warszawie. Wcześniej dopłaty za wodę sięgały stu złotych, teraz dostała fakturę na kwotę sześćdziesiąt razy wyższą.

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

W październiku 2024 roku przeciętny koszt wynajmu mieszkania w głównych miastach Polski osiągnął poziom 3634 złotych, co oznacza wzrost o 1,5 procent w porównaniu z wrześniem - wynika z raportu Otodom. Jednocześnie liczba wyszukiwań w październiku była o 8 procent niższa niż w poprzednim miesiącu.

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Wykryto salmonellę w jednej z partii jaj "Kurza Paczka" - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Od soboty wszystkie stacje paliw zobowiązane będą do sprzedaży zimowego oleju napędowego. To coroczna procedura regulowana rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska. Polskie przepisy określają także parametry, jakie muszą spełniać paliwa zimowe, przejściowe, a także letnie.

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Lotos

Platforma społecznościowa Bluesky podała, że zyskała ponad milion użytkowników w ciągu dnia. Według agencji AFP wielu internautów rezygnuje w ostatnim czasie z korzystania z należącego do Elona Muska serwisu X (dawniej Twitter).

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 roku ma to być 3 procent a w 2025 roku - 3,6 procent. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 procent w tym roku i 3,4 procent w roku przyszłym.

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła, na podstawie unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa, plany Polski przekazania rekompensaty Poczcie Polskiej za jej obowiązek świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2021–2025. Chodzi o 865 milionów euro.

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Źródło:
PAP

W ostatnich tygodniach w Polsce doszło do kilku zatruć, także śmiertelnych, wynikających z nieprawidłowego zastosowania środków do zwalczania gryzoni. W piątek apel w tej sprawie opublikował Główny Inspektor Sanitarny.

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Źródło:
tvn24.pl

Zrobiliśmy pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem, mówiąc w uproszczeniu, była rezygnacja ze składki zdrowotnej od aktywów trwałych, teraz czas na kolejne kroki. Krokiem numer dwa będzie obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, która w tej chwili jest płacona od stu procent minimalnego wynagrodzenia. Obniżymy to do 75 procent - powiedział w rozmowie z Agatą Adamek, w programie "Jeden na Jeden", minister finansów Andrzej Domański.

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Elektrownie węglowe będą wygaszane do końca dekady i na początku lat 30., więc musimy już teraz podejmować decyzje, by budować nowe elektrownie gazowe - stwierdził na antenie TVN24 Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight.

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

PKB Polski w trzecim kwartale 2024 roku wzrósł o 2,7 procent rok do roku wobec 3,2 procent w drugim kwartale - wynika ze wstępnego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w trzecim kwartale spadł o 0,2 procent.

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) nałożyła na Meta karę w wysokości niemal 800 milionów euro. Jako powód wskazano nieuczciwe praktyki w serwisie handlowym Facebook Marketplace, w tym powiązanie go z platformą społecznościową Facebook. Meta zapowiedziała odwołanie od decyzji.

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Źródło:
PAP

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tysiąca złotych i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa wypłacana kwota przez ZUS to 2 grosze. Świadczenie poniżej emerytury minimalnej otrzymuje ponad 456 tysięcy osób.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP