Najnowsze

Poligon doświadczalny w Syrii. Zobacz, czym dysponuje rosyjska armia

Najnowsze

TVN24 BiSPoligon doświadczalny w Syrii

Co najmniej 400 tysięcy mieszkańców zginęło w wyniku trwającej od sześciu lat wojny domowej w Syrii. Jak wskazuje w programie "Otwarcie dnia" w TVN24 BiS Łukasz Kijek, prowadzone na tych terenach działania zbrojne, to jednocześnie poligon doświadczalny dla rosyjskiego lotnictwa. We flocie znajdują się między innymi myśliwce Su-35.

Rosjanie wykorzystują nie tylko Su-35, ale także inne samoloty. W skład rosyjskiej grupy lotniczej wchodzi obecnie 70 samolotów i śmigłowców. Praktycznie wszystkie są nowymi modelami lub niedawno zmodernizowanymi.

Umowa w sprawie bazy

W styczniu Rosja i Syria podpisały umowę o wykorzystaniu bezterminowo i bezpłatnie bazy lotniczej Hmejmim w prowincji Latakia. Zgodnie z umową strona rosyjska może sprowadzać i wysyłać do Syrii lub z Syrii wszystkie rodzaje broni, amunicję, urządzenia i materiały. Syria zwolniła także Rosję z podatków.

Umowa może zostać rozwiązana wówczas, kiedy zdecyduje o tym jedna ze stron. W tym przypadku należy w formie pisemnej poinformować partnera. Umowa przestanie obowiązywać po roku od daty otrzymania zawiadomienia. Prezydent Rosji Władimir Putin mówił wcześniej, że wycofanie wojsk rosyjskich z Syrii może zająć dwa dni.

Poligon doświadczalny w Syrii. Zobacz, czym dysponuje rosyjska armiaTVN24 BiS

Program "Otwarcie dnia" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS o godz. 10.00.

Autor: tol/gry / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Raporty: