Rosnieft, największy koncern naftowy w Rosji, zwrócił się do rządu Federacji Rosyjskiej o pomoc finansową w wysokości 2 bln rubli (48,8 mld dolarów) - informuje w czwartek dziennik "Wiedomosti", powołując się na ministra finansów Antona Siłuanowa. Dokument jest rozpatrywany przez Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego.
Wniosek ten Rosnieft uzasadnił sankcjami nałożonymi na Rosję przez USA i Unię Europejską z powodu jej agresywnej polityki wobec Ukrainy. Pieniądze na pomoc dla koncernu miałyby pochodzić z Funduszu Dobrobytu Narodowego (FDN), w którym rząd kumuluje część środków zarobionych na eksporcie ropy naftowej na dofinansowanie systemu emerytalnego.
Poparcie Ministerstwa Energetyki
Wniosek Rosnieftu, na którego czele stoi były wicepremier Igor Sieczyn, jeden z zauszników prezydenta Władimira Putina, poparło już Ministerstwo Energetyki. Obecnie dokument jest rozpatrywany przez Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego. Cytowany przez "Wiedmosti" szef resortu energetyki Aleksandr Nowak przypomniał, że państwo obiecało pomóc podmiotom gospodarczym objętym sankcjami i mającym trudności z refinansowaniem swoich zobowiązań.
3,28 bln rubli na koncie
Według stanu z 1 października na koncie Funduszu Dobrobytu Narodowego znajdowało się 3,28 bln RUB (80 mld USD). 40 proc. tych środków rząd zobligowany jest trzymać w papierach wartościowych innych państw; 60 proc. może inwestować w rublowe projekty infrastrukturalne lub deponować na rachunkach we Wnieszekonombanku (WEB), będącym odpowiednikiem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Aktualnie w WEB trzyma 260 mld rubli (6,3 mld dolarów) i 6,2 mld dolarów. Rząd już wcześniej zdecydował, że po 10 proc. Funduszu Dobrobytu Narodowego otrzymają państwowa korporacja Rosatom i Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RSIB). Zatwierdził też projekty modernizacji Bajkalsko-Amurskiej Magistrali Kolejowej (BAM) i Kolei Transsyberyjskiej (150 mld RUB, czyli 3,7 mld USD), budowy obwodnicy Moskwy CKAD (150 mld RUB, czyli 3,7 mld USD) i ułożenia drogi kolejowej Elegest-Kyzył-Kuragino na Syberii Wschodniej (86,8 mld USD, czyli 2,1 mld USD). Do rozdysponowania rządowi pozostaje więc tylko 420 mld rubli (10,25 mld dolarów).
1 bln rubli do spłaty
Rosnieft środki z Funduszu Dobrobytu Narodowego chce przeznaczyć na przejęcie Wschodniej Kompanii Petrochemicznej (1,3 bln RUB, czyli 31,73 mld USD), a także na realizację innych punktów swojego planu inwestycyjnego. "Wiedomosti" podają, że Rosnieft potrzebuje pieniędzy również na zagospodarowanie złóż gazowych na Syberii Wschodniej i spłatę długów. Do końca 2015 roku koncern powinien spłacić 1 bln rubli (24,4 mld dolarów).
Rosnieft i sankcje
W związku z zaangażowaniem Rosji w konflikt na wschodzie Ukrainy Unia Europejska i USA nałożyły na FR sankcje, w tym gospodarcze, w formie ograniczenia dostępu do rynków kapitałowych rosyjskim bankom i firmom państwowym z sektora naftowego i zbrojeniowego, zakazu eksportu broni, dostarczania zaawansowanych technologii i usług dla sektora naftowego oraz zakazu eksportu niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania dla odbiorców wojskowych. Jednym z koncernów objętych sankcjami jest Rosnieft. Bankom ze Stanów Zjednoczonych i UE nie wolno przyznawać koncernowi Sieczyna nowych kredytów na dłużej niż 30 dni. Rosnieft został też odcięty od zaawansowanych technologii, niezbędnych w projektach na szelfie kontynentalnym i przy wydobyciu trudno dostępnej ropy.
Autor: pp / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: rosneft.com