Koniunktura w budownictwie w II kwartale wyraźnie się poprawiła wobec ocen z I kwartału - podał Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH. Poprawa ma w głównej mierze charakter sezonowy. W kwietniu ponownie poprawiły się też oceny koniunktury w przemyśle przetwórczym.
"Badanie wskazuje, że w przeważającej części analizowanych grup zakładów salda produkcji istotnie się zwiększyły w porównaniu z ubiegłym kwartałem, co oznacza znaczny sezonowy wzrost produkcji branży budowlanej. W portfelach zakładów budowlanych jest znacznie więcej zamówień niż w poprzednim okresie, a prognozy na nadchodzący kwartał są jeszcze lepsze niż obecne oceny" - napisano w komentarzu do badania.
Dane sezonowe
Autorzy badania podkreślili, że sezonowość branży budowlanej charakteryzuje się przyrostem wskaźnika koniunktury w II kwartale w stosunku do I kwartału, przy czym w okresie poprawiającej się koniunktury przyrost ten jest szczególnie wysoki. Z badania wynika, że nakłady inwestycyjne w budownictwie jeszcze nie rosną, ale w firmach sektora prywatnego zahamowana została tendencja spadkowa, zaś w niektórych grupach sektora publicznego nakłady inwestycyjne wzrosły. "Bardzo wyraźnie poprawiły się opinie zakładów budowlanych na temat sytuacji panującej w ich własnej branży oraz w całej gospodarce, zarówno w obecnym, jak i nadchodzącym okresie. Odpowiednie salda zwiększyły się w stosunku do poprzedniego kwartału aż o 34 i 24 punkty" - napisano. "Niekorzystnymi wynikami badania koniunktury w budownictwie w bieżącym kwartale są: wzrost zatrudnienia znacznie niższy od oczekiwanego oraz prawie niezauważalna poprawa sytuacji finansowej zakładów budowlanych. Liczne pozytywne aspekty obecnej sytuacji w budownictwie pozwalają oczekiwać, że obserwowane w bieżącym kwartale odwrócenie trendu ma charakter jedynie krótkotrwały" - dodano.
A jak w przetwórstwie?
Instytut podał też, że w kwietniu ponownie poprawiły się oceny koniunktury w przemyśle przetwórczym, co jest skutkiem pozytywnego oddziaływania zarówno czynników cyklicznych, jak i sezonowych. Jednak mimo poprawy nastrojów przedsiębiorcy z ostrożnością formułują przewidywania na najbliższą przyszłość. Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym zwiększył swoją wartość o 3,5 pkt., do poziomu 4,8 pkt. "Wzrost wartości wskaźnika miał miejsce tylko w sektorze prywatnym. W sektorze publicznym wartość wskaźnika zmniejszyła się. Odnotowano wzrost poziomu produkcji i zatrudnienia. Rośnie ogólny portfel zamówień, maleją jednak zamówienia eksportowe. Poziom zapasów zwiększa się. Przedsiębiorstwa informują o zwiększaniu nakładów na inwestycje i mniejszej uciążliwości barier działalności gospodarczej" - napisano w komentarzu.
Autor: mnmtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu