Przedsiębiorcy narzekają na podział unijnej kasy

Biznesmeni maja problem z utrzymaniem unijnych dotacji
TVN24Biznesmeni maja problem z utrzymaniem unijnych dotacji

Przedsiębiorcy nadal skarżą się na procedury rozpatrywania wniosków o dofinansowanie ze środków UE - poinformował Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski w piśmie do minister rozwoju regionalnego Grażyny Gęsickiej.

Skargi dotyczą Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego "Promocja Przedsiębiorczości".

W lutym, o czym wspomina RPO, resort rozwoju regionalnego informował "o podjęciu działań w celu uporządkowania procedur". - Niestety, licznie wpływające do Biura Rzecznika skargi ubiegających się o dofinansowanie przedsiębiorców wskazują, iż w tym zakresie nie nastąpiła istotna poprawa - zauważył rzecznik w piśmie do resortu rozwoju.

Przedsiębiorcy skarżą się, że wnioski ocenia się jedynie pod kątem formalnym, a nie pod kątem celowości projektu. Brakuje też możliwości odwołania się od dokonanej oceny.

- Ponadto warunki, jakie musi spełnić kandydat - bezrobotny i młody - nie uwzględniają jego sytuacji finansowej, dlatego też np. wymóg wynajęcia lokalu przed rozstrzygnięciem konkursu wydaje się żądaniem przedwczesnym, narażającym zainteresowanych na niepotrzebne koszty, których te osoby nie mogą ponieść - uważa Kochanowski. Jego zdaniem, warunki dofinansowania powinny zostać zmienione.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości