Produkcja przemysłowa na plusie. Optymistyczne prognozy resortów gospodarki i finansów

Najnowsze

www.acea.beGUS podał, że produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 4,1 proc. rok do roku,

W lutym wzrost produkcji przemysłowej powinien przyspieszyć do około 4,5 proc. - oceniają analitycy resortu gospodarki. Podtrzymują oni jednocześnie swoją wcześniejszą prognozę blisko 5-proc. wzrostu produkcji w pierwszym kwartale 2014 r. Wzrostu spodziewa się też Ministerstwo Finansów.

"Analitycy MG prognozują, że w lutym 2014 r., przy braku różnic w liczbie dni roboczych w porównaniu z lutym 2013 r. wzrost produkcji przemysłowej powinien nieznacznie przyspieszyć - do około 4,5 proc. Podtrzymujemy również wcześniejsze prognozy o blisko 5-proc. wzroście produkcji przemysłowej w pierwszym kwartale 2014 r." - napisano w komentarzu do środowych danych GUS.

Resort finansów prognozuje

"Dane były nieznacznie lepsze od oczekiwań. Potwierdziły one kontynuację ożywienia w sektorze przemysłowym, którym objętych jest większość branż tego sektora. Wyższy poziom produkcji niż przed rokiem odnotowało bowiem 24 spośród 34 branż przemysłu" - informuje Ministerstwo Finansów w środowym komentarzu. "W kolejnych miesiącach oczekujemy utrzymania się produkcji przemysłowej w tendencji wzrostowej za sprawą zakładanej dalszej poprawy sytuacji gospodarczej na głównych polskich rynkach eksportowych, jak również – widocznej już w danych za ostatni kwartał ubiegłego roku – poprawy dynamiki popytu krajowego" - wyjaśnia MF.

Lepiej od oczekiwań

GUS podał, że produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 4,1 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,9 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w styczniu o 6,3 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosła o 2,3 proc.

Analitycy spodziewali się w styczniu wzrostu produkcji rdr o 3,5 proc., zaś mdm wzrostu o 2,4 proc. mdm.

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: www.acea.be