Prezydent się odwołał. Sprawa OFE do NSA

Najnowsze

Aktualizacja:

Kancelaria Prezydenta złożyła w Naczelnym Sądzie Administracyjnym skargi kasacyjne od dwóch wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawach dotyczących dostępu do informacji publicznej. Chodzi o sprawę odmowy przez prezydenta ujawnienia analiz i opinii ekspertów, którymi prezydent kierował się podpisując ustawę wprowadzającą zmiany w systemie emerytalnym.

O udostępnienie opinii prawnych, na które prezydent Komorowski powoływał się uzasadniając decyzję o podpisaniu ustawy przesuwającej część składek z OFE do ZUS, w lipcu wystąpiła Fundacja e-Państwo i osoba prywatna, prawnik Marek Domagała. Kancelaria Prezydenta odmówiła jednak rozpatrzenia ich wniosków, twierdząc że te analizy to nie informacja publiczna. Zarówno e-Państwo, jak i Domagała skierowali w związku z tym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na bezczynność Kancelarii Prezydenta. W sierpniu sąd przyznał im rację, potwierdzając, że opinie, którymi kierował się prezydent to informacja publiczna i Kancelaria musi rozpatrzyć wnioski o ich udostępnienie.

W bliźniaczej sprawie przed kilkoma dniami sąd przyznał rację Mikołajowi Barczentewiczowi z Fundacji FOR, który także zaskarżył do WSA bezczynność prezydenta w kwestii udostępnienia mu opinii dotyczących OFE.

Co ciekawe, WSA zobowiązał prezydenta do wydania, w ciągu 14 dni od doręczenia prawomocnego wyroku, stosownej decyzji, ale nie przesądził, czy prezydent ma udostępnić informacje, czy też może odmówić wydania dokumentów.

Jest odwołanie

Mimo to Kancelaria postanowiła się odwołać do NSA. W przypadku dwóch pierwszych skarg miała na to czas do dzisiaj. Po tym terminie sierpniowe orzeczenia stałyby się prawomocne.

Kancelaria Prezydenta zdecydowała się na odwołanie, ponieważ "podtrzymuje swoje dotychczasowe stanowisko, twierdząc, że opinie te nie mogą być zakwalifikowane jako informacje publiczne i nie podlegają przepisom ustawy o dostępie do informacji publicznej".

W przypadku skargi FOR Kancelaria Prezydenta ma jeszcze kilka tygodni na odwołanie. Najpierw musi poczekać na pisemne uzasadnienie wyroku WSA.

Źródło: tvn24.pl, PAP