Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w czwartek nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która ma m.in. usprawnić działanie urzędów pracy - poinformowała Kancelaria Prezydenta na stronach internetowych.
Kancelaria przypomniała, że zmiany mają poprawić skuteczność publicznych służb zatrudnienia przy łagodzeniu negatywnych skutków spowolnienia gospodarczego na rynku pracy. Zmiany mają m.in. dostosować działania urzędów pracy do indywidualnego bezrobotnego i pracodawcy.
Dokładniejsza praca
Nowelizacja pozwala m.in. na profilowanie pomocy dla bezrobotnych, premiowanie urzędów pracy za osiągane efekty, organizowanie specjalnych programów dla młodych bezrobotnych. Daje też pracodawcom szansę na obniżenie kosztów pracy przez dofinansowanie zatrudnienia osób młodych i w wieku 50+.
Zmienione przepisy określają trzy profile pomocy dla bezrobotnych. Pierwszy skierowany będzie do osób aktywnych, które nie potrzebują specjalistycznego wsparcia, a jedynie przedstawienia ofert pracy. Z drugiego będą korzystać osoby wymagające wsparcia i dla nich dostępne będą wszystkie usługi, jakie oferują urzędy, np. szkolenia czy staże.
Trzeci profil usług będzie dedykowany dla osób oddalonych od rynku pracy - zagrożonych wykluczeniem społecznym i tych, które same nie są zainteresowane podjęciem pracy lub legalnym zatrudnieniem. Tą grupą będą się zajmować wspólnie z urzędami pracy prywatne agencje zatrudnienia, ośrodki pomocy społecznej i organizacje pozarządowe.
W samych urzędach pracy zmiana będzie dotyczyła sposobu pracy zarówno z bezrobotnymi, jak i pracodawcami oferującymi zatrudnienie. Będą oni prowadzeni przez jednego doradcę, który ma być premiowany za skuteczne zatrudnienie bezrobotnych.
Dwa tygodnie
Podpisana przez prezydenta nowelizacja daje też nowe narzędzia wspierające tworzenie miejsc pracy i zatrudnienie bezrobotnych - m.in. grant na telepracę, bon stażowy czy bon na zasiedlenie. Będzie też można uzyskać świadczenie aktywizacyjne, pożyczkę na utworzenie stanowiska pracy lub na podjęcie działalności gospodarczej. Powstanie Krajowy Fundusz Szkoleniowy zasilany z Funduszu Pracy.
Nowela wejdzie w życie w 14 dni od ogłoszenia. Część nowych rozwiązań ma funkcjonować od połowy roku. Wejście w życie kilkunastu innych zapisów nowelizacji określono na początek roku 2015.
Autor: mn//gry/kwoj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24