Legendarna polska fabryka kończy działalność po 200 latach. Z jej produktów korzystał Barack Obama

Autor:
jr/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Siemoniak o upadku fabryki porcelany Krzysztof w Wałbrzychu
Siemoniak o upadku fabryki porcelany Krzysztof w Wałbrzychutvn24
wideo 2/9
tvn24Siemoniak o upadku fabryki porcelany Krzysztof w Wałbrzychu

Istniejąca od niemal 200 lat fabryka porcelany Krzysztof kończy działalność. Firma podjęła decyzję o zwolnieniach grupowych. Powód? Sytuacja na rynku gazu. Jak tłumaczy nam Agnieszka Palus, dyrektorka zarządzająca fabryką, w 2022 ceny wzrosły o 900 procent. - Brakuje również pozytywnych perspektyw stabilizacji cen w 2023 roku, a także nie ma możliwości zawarcia umowy na ciągłe dostawy gazu, stanowiącego podstawowy surowiec do produkcji - dodaje.

- Jesteśmy w procesie likwidacji, nie upadłości - zaznacza w rozmowie z TVN24 Biznes Agnieszka Palus, dyrektorka zarządzająca fabryką porcelany Krzysztof.

O tym, że w firmie zaczynają się zwolnienia grupowe, poinformowała "Gazeta Wyborcza". Agnieszka Palus potwierdza te informacje i wyjaśnia, że "w związku z ekonomicznymi skutkami kryzysu energetycznego firma podjęła decyzję o wstrzymaniu produkcji porcelany stołowej i zwolnieniach grupowych, które dotyczą około 70 osób".

Porcelana Krzysztof ma bardzo długą tradycję w produkcji porcelany stołowej. Firma została założona w 1831 roku przez Carla Kristera, ale historia zakładów produkcyjnych jest nieco dłuższa i sięga roku 1820. Zakład produkcyjny od swojego początku niezmiennie znajduje się w Wałbrzychu na Dolnym Śląsku. Na początku XX w. nastąpiło przekształcenie przedsiębiorstwa w spółkę akcyjną, które weszło do struktury kartelu bawarskiego razem z fabryką porcelany Philip Rosenthal.

Czytaj więcej: Obama wypije kawę na "Alasce". Wałbrzyska porcelana w Białym Domu

Drastyczny wzrost cen gazu

- Fabryka działa blisko 200 lat i jest ostatnią działającą fabryką porcelany w Wałbrzychu, jedną z trzech w Polsce. Zatrudniała wiele pokoleń związanych z regionem. Nasze wyroby trafiały praktycznie do wszystkich zakątków świata zarówno z naszą sygnaturą, jak i również były sygnowane znanymi private-brands. Jest to dziedzictwo regionu i branży ceramicznej - wspomina Palus.

Jednocześnie wyjaśnia, że "konieczność ograniczenia działalności spowodowana jest bezpośrednio sytuacją na rynku gazu".

- Drastycznym, bo o 900 procent wzrostem cen w 2022 roku, ale też brakiem pozytywnych perspektyw stabilizacji cen w 2023 roku oraz brakiem możliwości zawarcia umowy na ciągłe dostawy gazu, stanowiącego podstawowy surowiec do produkcji - wymienia. Jak dodaje, firma nie ma aktualnie podpisanej umowy z żadnym dostawcą gazu.

Na pytanie, w jaki sposób próbowano ratować firmę, odpowiada: "Przetrwaliśmy pandemię, która bardzo nas osłabiła. Wydawało się, że dzięki gigantycznemu wysiłkowi damy radę prowadzić zakład. Przestawiliśmy się z produkcji masowej na produkcję dla naszych stałych klientów oraz dla segmentu premium".

Zapytaliśmy również o to, czy Porcelana Krzysztof otrzymała wsparcie od rządu, samorządu, od firm gazowych i innych podmiotów, które miały wpływ na to, aby pomóc firmie w trudnej sytuacji. - Prezydent Miasta Wałbrzycha zainteresował się naszą sytuacją i starał się pomóc - odpowiada Agnieszka Palus.

Porcelana znana na całym świecie

Porcelana z wałbrzyskiej fabryki podbijała świat. Była na stole króla Szwecji, trafiła też do Obamów. Kancelaria Białego Domu w 2012 roku zamówiła 54 części serwisu obiadowego i 39 kawowego, wszystko z najwyższej jakości porcelany, ręcznie ozdobionej szczerym złotem.

- Wiele pięknych wyrobów wyszło z naszej fabryki, wiele było sygnowanych najbardziej rozpoznawalnymi światowymi markami. Myślę, że znajdujemy się w wielu miejscach i na wielu stołach. Często rozpoznajemy nasze wyroby w filmach i serialach - mówi Palus.

Chodzi m.in. "Noce i dnie", "Stawkę większą niż życie", "07 zgłoś się" czy "Janosika". Porcelana pojawiała się również na planie niemieckiego serialu "Hotel Europa", brytyjsko-amerykańskiego serialu "Mroczne materie", czy ukraińskiego serialu "Zniewolona".

Kancelaria prezydenta USA zamówiła serwis obiadowy i kawowyPorcelana Krzysztof z Wałbrzycha

- Dziękujemy wszystkim pokoleniom, które tworzyły piękną historię Porcelany Krzysztof - mówi Palus.

Czytaj też: Fala bankructw w handlu. Tak dużych zmian nie było od lat

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: www.porcelana-kristoff.pl

Pozostałe wiadomości