Fala bankructw w handlu. Tak dużych zmian nie było od lat

Autor:
jr
Źródło:
PAP
Rosną składki ZUS dla przedsiębiorców
Rosną składki ZUS dla przedsiębiorcówTVN24
wideo 2/5
TVN24Rosną składki ZUS dla przedsiębiorców

Od początku roku zniknęły 3762 placówki handlu detalicznego, tylko w czasie wakacji liczba sklepów zmniejszyła się o ponad 700 - pisze "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na analizę przygotowaną przez Dun & Bradstreet. Ponad 10 tysięcy polskich detalistów zbankrutowało, zamknęło lub zawiesiło swoją działalność.

Gazeta pisze, że tak dużych zmian nie było na polskim rynku od lat. "Przez ostatnie dwa pandemiczne lata ubyło w sumie tylko 290 sklepów" - wylicza.

Liczne bankructwa, upadają małe sklepy

- Uwzględniając ponad 6,5 tysięcy zawieszonych działalności, to w tym roku już łącznie 10,5 tysięcy polskich detalistów zbankrutowało, zamknęło lub zawiesiło swoją działalność - mówi w rozmowie z "DGP" Tomasz Starzyk z Dun & Bradstreet.

Gazeta wyjaśnia, że upadają przede wszystkim małe niezależne sklepy. Dobrze trzymają się natomiast sieci, w tym też te franczyzowe.

"Przed pandemią na rynku było 78 tysięcy franczyzobiorców, dziś to zdecydowanie powyżej 80 tysięcy" - zauważa "DGP".

"Trudne czasy łatwiej będzie przetrwać w grupie"

Jak mówi dziennikowi Michał Wiśniewski z Profit System, firmy badającej ten rynek, nowi franczyzobiorcy rekrutują się często spośród właścicieli sklepów i punktów usługowych, którzy uznali, że trudne czasy łatwiej będzie przetrwać w grupie.

- Widać to zwłaszcza w kategorii sklepów z AGD i urządzeniami elektrycznymi. Ich liczba od 2017 roku rosła nieprzerwanie do połowy tego roku. Dzięki cyfryzacji, zdalnemu nauczaniu i pracy oraz napływowi imigrantów z Ukrainy sprzedaż rosła dwucyfrowo. Przez ostatnie dwa miesiące rynek zmniejszył się jednak aż o ponad 10 procent - czytamy w "DGP".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości