POprywatyzujmy

Aktualizacja:
Aleksander Grad już wie, co chce prywatyzować
Aleksander Grad już wie, co chce prywatyzowaćTVN CNBC BIZNES

Na liście spółek do prywatyzacji w 2008 roku jest w sumie 316 firm. I chociaż nie ma tam Lotosu, PKN Orlen, KGHM, PGNiG i PKO BP, to jest za to dużo tzw. resztówek, czyli już sprywatyzowanych firm z kilkuprocentowym udziałem skarbu państwa. Szef resortu Aleksander Grad liczy, że prywatyzacja zasili budżet kwotą 4,5 - 5 mld zł.

Informacja ministra skarbu państwa o kierunkach prywatyzacji w 2008 roku będzie we wtorek przedmiotem obrad sejmowej komisji skarbu. Ministerstwo zapowiada, że - choć plan opiewa na dwa lata - ze wszystkich sił postara się sprywatyzować jak najwięcej w 2008 roku. Jeśli się uda, właściciela zmienią nawet wszystkie spółki z listy. Oznacza to, że co tydzień resort musiałby pozbywać się udziałów w mniej więcej sześciu firmach. - Jesteśmy gotowi przeprowadzić dobrą, przejrzystą prywatyzację, która poprawi sytuację wielu spółek - mówił w TVN CNBC Biznes Aleksander grad.

- Jeśli uda się zrealizować ten plan chociaż w połowie, i tak będzie bardzo dobrze. Jeżeli co roku ministerstwo sprzedawałoby 150 państwowych spółek, byłby to duży postęp. Nie tracę nadziei, że ta koalicja będzie w zakresie prywatyzacji działać lepiej od poprzedników, co zresztą nie byłoby bardzo trudne - ocenia Robert Gwiazdowski, szef Centrum im. Adama Smitha.

W 2007 roku przychody netto z prywatyzacji wyniosły 1,4 mld zł, czyli 61,2 proc. planu.

Cenne resztówki Ministerialny plan na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo ambitny, jednak należy pamiętać, że lwia część umieszczonych na liście spółek jest już dawno po prywatyzacji, a skarbowi państwa pozostały do sprzedania mniejsze lub większe resztówki — liczące czasem nawet poniżej 1 proc. Dotyczy to np. kilku banków — m.in. mikroskopijnej resztówki akcji Millennium i prawie 4-procentowej Pekao, które skarb chce upłynnić na giełdzie, oraz kilkuprocentowych pakietów w BPH, Banku Handlowym i BZ WBK, o których sprzedaży ministerstwo zamierza rozmawiać z inwestorami strategicznymi.

Na liście, którą w środę będą analizować posłowie, naliczyliśmy 77 spółek ze 100-procentowym udziałem państwa. Resort chce pozbyć się np. wydawnictw — m.in. Wiedzy Powszechnej i Bellony, a także Państwowego Instytutu Wydawniczego i Polskich Nagrań. Wszystkie mają znaleźć nabywców w ramach publicznego zaproszenia do rokowań. Inaczej może być z Przedsiębiorstwem Wydawniczym Rzeczpospolita, którego akcje mają szansę trafić na giełdę, choć zaproszenie do rokowań też jest brane pod uwagę.

"Święte krowy" pasą się dalej Największe planowane przez ministra skarbu prywatyzacje nie są niespodzianką. To dwie duże spółki z sektora energetycznego - Polska Grupa Energetyczna i Enea - których upublicznienie zapowiadali jeszcze poprzednicy. Aleksander Grad, jak zapewniał, zamierza te procesy kontynuować. W planie nie znalazły się na razie pozostałe duże grupy - Tauron i Energa, bo - choć zarządy zapowiadały gotowość do debiutu w 2009 roku - minister skarbu najwyraźniej ma wątpliwości, czy te deklaracje uda się zrealizować.

W dwuletnim planie prywatyzacyjnym brak jest z kolei "świętych krów", wokół których na palcach chodziło już kilka ekip politycznych. W kampanii wyborczej PO zapowiadała, że "świętych krów" nie będzie. Prywatyzować miała wszystko z wyjątkiem naturalnych monopoli sieciowych. Mimo to, próżno szukać na liście Grupy Lotos, PKN Orlen, KGHM, PGNiG czy PKO BP. I choć resort skarbu zapewnia, że lista nie jest pełna i będzie chciał prywatyzować więcej, liberałowie są sceptyczni. - Ten plan zakłada prywatyzację na najbliższy rok, dwa. W przygotowaniu jest też czteroletni plan, w którym te spółki mogą się znaleźć - mówi minister Grad.

Aleksander Grad zapowiada, że plan na 2008 rok, to dopiero wstęp do prywatyzacji
Aleksander Grad zapowiada, że plan na 2008 rok, to dopiero wstęp do prywatyzacjiTVN CNBC BIZNES

- Nie mam złudzeń. Ten rząd, podobnie jak poprzednie, tych spółek nie sprywatyzuje. Nie po to przejął władzę, żeby pozbywać się największych fruktów. Jestem przekonany, że kontrowersyjne decyzje prywatyzacyjne będą podporządkowane przyszłej kampanii prezydenckiej Donalda Tuska - uważa Robert Gwiazdowski.

Źródło: TVN CNBC Biznes, Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES

Pozostałe wiadomości

- Jeżeli marszałek Szymon Hołownia i jego ugrupowanie nie poprą projektu w sprawie Kredytu zero procent, to szansa, że zostanie on wdrożony, radykalnie spada - stwierdził w poniedziałek w radiowym wywiadzie minister finansów Andrzej Domański.  

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Źródło:
tvn24.pl

Za dwa tygodnie z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) zniknie ponad siedem milionów aut - wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Chodzi o tak zwane martwe dusze, czyli samochody, które od dłuższego czasu nie mają ważnych badań technicznych ani ubezpieczenia OC.

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Źródło:
tvn24.pl

Podejmujemy wszelkie działania, zmierzające do uratowania spółki PKP Cargo - poinformował w poniedziałek dziennikarzy wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Dodał, że w ostatnich latach nie spotkał się na polskiej kolei z taką skalą patologii, jaka miała miejsce w spółce.

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Źródło:
PAP

W poniedziałek poznaliśmy zwycięzców 13. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, nazywanej "biznesowymi Oscarami". Laureatami zostali Radosław Kulesza, współzałożyciel i prezes szkoły Giganci Programowania, Władysław Grochowski, założyciel i prezes Arche, oraz Sylwia Gregorczyk-Abram, Paulina Kieszkowska-Knapik i Michał Wawrykiewicz z Fundacji Wolne Sądy. Nagroda Specjalna została przyznana ś.p. Mariuszowi Walterowi, jednemu z twórców TVN.

"Biznesowe Oscary" rozdane

"Biznesowe Oscary" rozdane

Źródło:
tvn24.pl

Sojusz zakupowy Auchan i Intermarche w Polsce. Dwie wielkie sieci handlowe chcą utworzyć wspólną strukturę, która będzie negocjować dostawy produktów spożywczych i niespożywczych przez najbliższe 10 lat. Spółki wystąpiły w tej sprawie o zgodę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformowano w poniedziałek we wspólnym komunikacie.

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Źródło:
PAP

W kwietniu 2024 roku 43 zakłady zadeklarowały zwolnienie 2,3 tysiąca pracowników - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w kwietniu 2023 roku 38 zakładów deklarowało zwolnienie 1,5 tysiąca pracowników.

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Źródło:
PAP

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego jest "fundamentalnie ważna dla naszego bezpieczeństwa" - ocenił w poniedziałek Andrzej Duda. Prezydent mówił też, że nie zrealizujemy transformacji energetycznej bez elektrowni atomowej.

Prezydent zabrał głos w sprawie CPK

Prezydent zabrał głos w sprawie CPK

Źródło:
PAP

Największą polską firmą jest Orlen - wynika z zestawienia opracowanego przez tygodnik "Wprost". Podium uzupełniają Polska Grupa Energetyczna (PGE) i Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU). W czołówce zestawienia dominują spółki kontrolowane przez państwo - w pierwszej dziesiątce znalazła się tylko jedna firma prywatna.

Oto największe polskie firmy

Oto największe polskie firmy

Źródło:
Wprost

W Irlandii mieszka 120 tysięcy Polaków, a przez 20 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej były ich setki tysięcy - stwierdził irlandzki minister stanu do spraw promocji handlu, regulacji cyfrowych i firm Dara Calleary. Wskazał także, Polacy pracują głównie w branżach nowych technologii i usługach cyfrowych.

Polacy zadomowili się w irlandzkiej gospodarce

Polacy zadomowili się w irlandzkiej gospodarce

Źródło:
PAP

Światowe Forum Ekonomiczne opublikowało ranking najlepszych krajów na świecie pod względem turystyki. W zestawieniu dominują państwa europejskie, choć na jego czele znalazł się kraj z innego kontynentu. Destynacje oceniono między innymi pod względem atrakcyjności przyrodniczej, zrównoważonego rozwoju, infrastruktury, dostępności siły roboczej i konkurencyjności cen.

Oto najlepsze kraje pod względem turystyki

Oto najlepsze kraje pod względem turystyki

Źródło:
CNN

Polska Izba Handlowa złożyła wniosek o odrzucenie projektu poselskiego przywracającego dwie niedziele handlowe w każdym miesiącu. Jak ostrzega branża, "wejście w życie nowych regulacji doprowadzi do strat po stronie konsumentów oraz handlowców".

Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Branża zabrała głos

Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Branża zabrała głos

Źródło:
PAP

My istniejemy. Nie zapominajcie - mówią kupcy z Marywilskiej. Dwa tygodnie temu w gigantycznym pożarze większość z nich straciła majątki życia. Dzisiaj o godzinie 9.00 zaczęli losować miejsca w tymczasowych kontenerach, które na handel przygotowało miasto. Na miejscu pojawili się już w niedzielę, bo chcieli mieć pewność, że to losowanie przebiegnie spokojnie.

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Źródło:
tvn24.pl

Mówi się, że w Stanach Zjednoczonych jest mnóstwo pieniędzy, co jest prawdą, ale trzeba być częścią sieci kontaktów, żeby mieć do tych środków dostęp. W innym przypadku napotkasz ścianę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jędrzej Litwiniuk, szef polskiej firmy Auxilius Pharma, która w USA chce wprowadzić lek na dusznicę bolesną. Marek Ostrowski, twórca aplikacji Living Well Plus refundowanej w Niemczech i Szwajcarii, zwraca uwagę, że w obu tych krajach wiadomo było, z kim rozmawiać w sprawie uzyskania dofinansowania ze strony państwa. Inaczej jego zdaniem jest w Polsce. - To jest absurdalne i bez sensu - komentuje.

"Absurdalne i bez sensu. Cały świat to robi, dlaczego u nas nie można?"

"Absurdalne i bez sensu. Cały świat to robi, dlaczego u nas nie można?"

Źródło:
tvn24.pl

Skuter, którym niegdyś jeździł były już prezydent Francji Francois Hollande, został sprzedany na aukcji za ponad 25 tysięcy euro. To wielokrotnie więcej niż jego wartość rynkowa. Szary jednoślad 10 lat temu był w centrum uwagi ze względu cele podróży byłego prezydenta. Hollande używał go do "dyskretnych eskapad" do aktorki Julie Gayet, z którą połączył go romans.

Legendarny skuter byłego prezydenta Francji sprzedany na aukcji

Legendarny skuter byłego prezydenta Francji sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

My istniejemy. Nie zapominajcie - mówią kupcy z Marywilskiej. Dwa tygodnie temu w gigantycznym pożarze większość z nich straciła majątki życia. Dzisiaj o godzinie 9.00 zaczęli losować miejsca w tymczasowych kontenerach, które na handel przygotowało miasto. Na miejscu pojawili się już w niedzielę, bo chcieli mieć pewność, że to losowanie przebiegnie spokojnie.

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk planuje stworzyć "superkomputer", który będzie zasilał chatbota Grok - donosi Reuters, powołując się na portal The Information. Pracami nad nowym urządzeniem z użyciem technologii Al ma się zająć jego startup xAl.

Najbogatszy człowiek świata chce stworzyć superkomputer

Najbogatszy człowiek świata chce stworzyć superkomputer

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

- Kultura wymian to globalna tendencja. Trudno powiedzieć, jaka jest jej skala, ale z mojej perspektywy to istotny trend - mówi dr Mikołaj Lewicki z UW. Polacy wzorem Zachodu coraz chętniej korzystają z takiej formy obrotu usług, rzeczy, a nawet nieruchomości. W Polsce wymiana domów to także skutek kryzysu na rynku mieszkaniowym.

"Chętnie u ciebie pomieszkam". Polacy wymieniają się domami. Za darmo

"Chętnie u ciebie pomieszkam". Polacy wymieniają się domami. Za darmo

Źródło:
tvn24.pl

Sektorowi odzieżowemu i tekstylnemu grozi zapaść z powodu wykluczenia ich z pomocy rządowej dla produkcji energochłonnej - alarmuje Związek Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego. Dodaje, że te gałęzie zatrudniają 180 tys. pracowników.

Tej branży grozi zapaść. 30 tysięcy firm bez rządowej pomocy

Tej branży grozi zapaść. 30 tysięcy firm bez rządowej pomocy

Źródło:
PAP

Igor Ostrowski odszedł w wieku 53 lat. Prawnik, ekspert rynku telekomunikacji i nowych technologii. Był wiceministrem w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, pełniącym tę funkcję w rządzie Donalda Tuska w latach 2011-2012.

Nie żyje Igor Ostrowski, były wiceminister w rządzie Donalda Tuska

Nie żyje Igor Ostrowski, były wiceminister w rządzie Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

"Zwracamy się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Członków z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wydania decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style" - apeluje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Z kolei Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej dodaje, że "ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności". Związek Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza wniósł "o jak najszybsze zakończenie postepowania" w "przedmiocie przedłużenia koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style".

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl