Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu zakwestionował we wtorek przepisy polskiej ustawy o VAT. Wbrew unijnemu prawu, polskie przepisy wydłużają z 60 do 180 dni termin zwrotu nadwyżki VAT dla niektórych podatników. Resort finansów zapewnia, że trwają już prace nad zmianami w ustawie.
Chodzi o przepisy, które wydłużają termin zwrotu nadwyżki VAT w przypadku tzw. nowych podatników VAT, chyba, że złożą oni kaucję w wysokości 250 tys. złotych. Dotyczy to podatników, którzy powiadomili właściwy urząd skarbowy o zamiarze dokonania pierwszej transakcji wewnątrzwspólnotowej w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy od ich zarejestrowania.
Rzecznik generalny Trybunału Jan Mazak jest zdania, że "prawo wspólnotowe sprzeciwia się co do zasady przepisom krajowym, takim jak zawartym w polskiej ustawie o VAT, które są nieproporcjonalne i jako takie podważają stosowanie podstawowych zasad wspólnego systemu podatku VAT, w szczególności prawa do odliczenia".
Precedens Alicji Sosnowskiej
Rzecznik wypowiedział się w tej sprawie za sprawą Alicji Sosnowskiej, która domagała się od Izby Skarbowej w Świdnicy zwrotu 44,7 tys. zł nadwyżki podatku VAT za styczeń 2006 roku. Stosownie do przepisów szóstej dyrektywy VAT z 1977 roku, wniosła o zwrot tej nadwyżki w terminie 60 dni od dnia złożenia przez nią deklaracji podatkowej.
Ale naczelnik Urzędu Skarbowego w Świdnicy oddalił jej wniosek, powołując się na polską ustawę o VAT. Zdaniem urzędu, Sosnowska nie miała prawa do zwrotu nadwyżki w terminie 60 dni, gdyż po pierwsze, nie rozpoczęła działalności co najmniej 12 miesięcy wcześniej, po drugie, nie złożyła w organie podatkowym kaucji w wysokości 250 tys. zł.
Na tę decyzję Sosnowska wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, a ten skierował do Trybunału Sprawiedliwości tzw. pytania prejudycjalne w kwestii zgodności polskich przepisów z prawem unijnym, ponieważ miał co do tego wątpliwości. Na rozprawie 22 listopada ubiegłego roku, polski rząd i Komisja Europejska przedstawiły swoje argumenty.
Opinia rzecznika generalnego nie wiąże Trybunału, ale praktyka wskazuje, że w większości przypadków sędziowie podzielają jego argumenty. Ostatecznego rozstrzygnięcia Trybunału można się spodziewać w ciągu kilku miesięcy.
Poprawimy przepisy
W ubiegłym tygodniu wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch zapowiedziała, że Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w podatku VAT. Planowane jest m.in. skrócenie terminu zwrotu podatku VAT ze 180 do 60 dni. - Wynikiem skrócenia terminu zwrotu będzie zmniejszenie obciążeń finansowych przez szybsze oddawanie podatnikom kwot nadwyżek naliczonego podatku - mówi Chojna-Duch.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24