Polecą głowy w "Dzienniku"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.pl"Dziennik Gazeta Prawna" od połowy wrzesnia w kioskach

"Dziennik" tnie zatrudnienie przed planowaną fuzją z "Gazetą Prawną". W ramach zwolnień grupowych pracę w redakcji stracą 32 osoby, w tym 17 dziennikarzy - dowiedział się portal tvn24.pl. Kolejne 151 osób będzie musiało się zgodzić na renegocjację dotychczasowych umów.

Nowy tytuł - "Dziennik Gazeta Prawna" - powstały w wyniku fuzji "Gazety Prawnej" i "Dziennika" - w kioskach ma się pojawić 14 września. Przygotowania do premiery ruszyły już pełną parą. Jak udało się nam ustalić, we wtorek z pracownikami połączonych redakcji spotkał się redaktor naczelny nowej gazety Michał Kobosko.

Spotkanie poświęcone było zmianom, które czekają pracowników gazety. Najważniejsza to cięcie etatów. Zwolnienia grupowe mają objąć w sumie 32 osoby: 17 dziennikarzy, dwóch kierowników działów, 11 pracowników studia graficznego i dwie asystentki sekretarzy.

Zarząd nie podał nazwisk osób, które stracą pracę, ale można się domyślać, że będą to m.in. pracownicy likwidowanych działu warszawskiego i dodatku "Wall Street Journal Polska". Zwolnienia mogą też objąć działy Kraj i Polityka, które w nowej gazecie zostaną połączone.

Na pewno wiadomo, że z "Dziennika" odejdą Michał Karnowski (dotychczasowy zastępca redaktora naczelnego i szef działu opinie „Dziennika”), Anna Wojciechowska i Maciej Walaszczyk. Cała trójka od 1 września zasili dział opinii dziennika „Polska - The Times”.

Nowe umowy

Pracownicy, którzy posady zachowają, muszą być gotowi na renegocjację umów. Takie zmiany obejmą 151 pracowników połączonych redakcji - w przeważającej części z "Dziennika". - Przechodzimy na system wierszówkowy, gdzie będzie podstawa wynagrodzenia - ok. 3300 zł brutto i do tego wierszówka - mówi w rozmowie z tvn24.pl jeden z dziennikarzy "Dziennika".

Założony niedawno związek zawodowy pracowników "Dziennika" zapowiada, że będzie chciał negocjować z szefostwem ws. zwolnień. - Związek dostał zawiadomienie o zwolnieniach grupowych. Teraz musimy je dokładnie przeanalizować i zastanowić się co dalej. Zgodnie z prawem mamy na to 7 dni - mówi nam nasz rozmówca z "Dziennika".

Pomoc dla zwalnianych

W oficjalnym komunikacie Kobosko zapewnił, że osobom, którym zostaną złożone wypowiedzenia, "zaproponują udział w programie outplacementowym, którego istotną częścią jest możliwość skorzystania ze szkoleń rozwijających kwalifikacje i ułatwiających znalezienie się na rynku pracy".

Pracownicy "Dziennika" zmienią też miejsce pracy. Od 5 października ich redakcja zostanie przeniesiona na ul. Okopową w Warszawie, gdzie mieści się siedziba INFOR BIZNES, wydawcy "GP".

"Dziennik Gazeta Prawna" będzie się składać z trzech grzbietów: stron białych (z tematyką dotychczas poruszaną przez "Dziennik"), łososiowych (Forsal - strony gospodarcze) i żółtych (prawo i podatki). Dwie ostatnie części wywodzą się z "Gazety Prawnej". W dalszym ciągu ukazywać będą się także dodatki: Kultura, Program TV, Nieruchomości i Podróże.

Źródło: tvn24.pl, Bild.de

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl